Cyrulelio giesmė sutelkė etnokultūros puoselėtojus

Etnokultūros pagrindus jaunoji karta turėtų gauti šeimoje. Tačiau dabartiniu metu tai sunkokai įsivaizduojama ir pasiekiama. Dėl to supažindinti su etnine kultūra tenka švietimo ir kultūros darbuotojams. Tačiau ir pastariesiems reikia suktis, kad surastų nuoseklios ir neperkrautos medžiagos apie etninę ir moderniąją kultūrą.

Kad etnokultūra taptų bendruomenės gyvenimo turtinimo, džiuginimo, kūrybos ir prigimtinių galių atsiskleidimo šaltiniu, turėtume sudaryti sąlygas perimti tradicijas kuo įvairesniais ir pačiais priimtiniausiais būdais ir formomis: žaismingumu, maloniais išgyvenimais.

Kvietinių bendruomenė ir folkloro ansamblis „Kvėitys“ (vadovė Regina Jokubaitytė) palaiko glaudžius ryšius su folkloro ansambliu „Cyrulelis“, kuriam vadovauja Vidmantas Radavičius. Mus labai sudomino jų šv. Motiejui, Vieversio dienos paminėjimui skirta programa „Aš – tava, tu – mona“ ir ansamblio narės bei Švietimo skyriaus vyriausiosios specialistės Irenos Barbšienės idėja su Kvietinių mokyklos-darželio vaikais paminėti Vyturio dieną. Parengėme projektą „Žmogus be svajonių – kaip paukštis be sparnų“ (vadovė Janina Dapkienė). Teikėme projektą Etninės kultūros plėtros programai. Gavome 280 eurų dalinį finansavimą.

Paskutinį vasario penktadienį Kvietinių bendruomenės namai netilo nuo vyturio giesmių, vaikų klegesio ir svečių plojimų. Vyko šventė „Cyruleliou parskrėdus…“ Mokyklos-darželio mažieji auklėtiniai panaudodami savo surinktas greitakalbes, posakius ir palygindami žmogaus bei paukščio gyvenimo ypatumus, kruopščiai sukrovė lizdelį. Pasitelkdami dainuojamąją tautosaką ir atsižvelgdami į amžiaus ypatumus, veiklą organizavome grupelėmis kartu su tėvais. Folkloro ansamblis „Kvėitoks“ „paukštį“ „apžaidino“ žaismingais apdainavimais. Palygino su žmogumi, kol galiausiai atėjo nerūpestinga jaunystė.

Sakoma, kad cyrulelio plunksna atneša laimę. Visi drauge žiūrėjome filmuką, kuriame „laimės plunksnelė“ aplankė kiek­vieno renginyje dalyvavusio vaiko kiemą, kol galiausiai nusileido bendruomenės namuose. Ten ją rado Motiejus iš folkloro ansamblio „Cyrulelis“. Šis kolektyvas tęsė Vieversio dienai skirtą renginį su savo programa „Aš – tava, tu – mona“, kurioje dainuojamosios ir smulkiosios tautosakos pagalba meniškai sugretino žmogaus ir paukščio gyvenimą, laimės sąvoką.

Vakarą apjungė bendras vožinis (folkloriniai šokiai), kuriame trypė tiek jaunas, tiek senas. Džiugu, kad renginys sulaukė gausaus kaimo bendruomenės, rajono pedagogų susidomėjimo.

Dėkojame bendruomenės pirmininkui Raimundui Daubariui už nuolatinį rūpestį ir pastangas Kvietinių kaimą matyti gražėjantį ir žinomą rajone, auklėtinių tėvams – už nuoširdžią pagalbą vykdant šį projektą. Tik taip dirbant etninė kultūra taps mūsų tautos pagrindu.

Janina DAPKIENĖ

Kvietinių mokyklos-darželio direktorė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content