Darbdavių galvosopis – išaugintų talentų išlaikymas
Kas penktas darbdavys šiais metais prognozuoja susidursiantis su talentų išlaikymo organizacijoje sunkumais – teigiama Užimtumo tarnybos išplatintame pranešime. Didžiausius iššūkius patirs informacijos ir ryšių sektorius. Čia galimus sunkumus siekiant išlaikyti talentus įmonėje numato kas antras darbdavys (52,6 proc.). Kitose srityse situacija geresnė, tačiau taip pat kelianti išbandymų. Domėjomės Klaipėdos rajone veikiančiomis bendrovėmis, ar ši problema joms išties aktuali.
Konkurencingo užmokesčio nebepakanka?
„Informacijos ir ryšių sektoriaus įmonės pripažįsta, kad konkurencingas darbo užmokestis nebėra pagrindinis motyvacinis įrankis. Kiekvienas aukštos kvalifikacijos specialistas žino savo vertę darbo rinkoje, kur kiti darbdaviai sutiktų mokėti ir gerokai didesnį atlyginimą. Šio sektoriaus įmonės darbuotojas turi jaustis komandos nariu, o darbdaviai rasti naujų talentų išlaikymo alternatyvų“, – pasakojo Užimtumo tarnybos direktoriaus pavaduotoja Giedrė Sinkevičė.
Tarp dažniausiai minimų talentų išlaikymo sprendimų – kompleksinės motyvacinės sistemos, saviraiškos galimybės, emocinės kolektyvo savijautos užtikrinimas ar organizacijos kultūrinio identiteto įtvirtinimas. Labai svarbu ir nuolatinio tobulėjimo užtikrinimas.
Talentų išlaikymas šiais metais bus svarbus ir viešojo valdymo (32,3 proc.), finansinę ir draudimo (32,1 proc.), profesinę, mokslinę ir techninę (35,4 proc.), meninę, pramoginę ir poilsio organizavimo veiklą (40,7 proc.) vykdantiems darbdaviams bei kt.
Aukštesnėse pozicijose kaita maža
UAB „Neo Group“ šiemet kartu su komanda atšventė 20 metų veiklos jubiliejų. Personalo ir komunikacijos direktorė Rūta Žilienė akcentavo, kad bendrovė gali tik didžiuotis, jog darbuotojų kaita aukštesnėse pozicijose ypač maža, o net 40 proc. darbuotojų įmonėje dirba ilgiau nei 15 metų. „Tiesą sakant, kitais metais 5 mūsų darbuotojai taip pat švęs veiklos mūsų įmonėje dvidešimtmetį. Todėl tai priimame kaip galimybę veikti itin stabiliai ir nuosekliai vystyti įvairius procesus ir kurti inovacijas“, – kalbėjo „Bangai“ R. Žilienė.
Anot jos, vis dėlto yra ir kita pusė: talentingiems darbuotojams augant, įgyjant vis daugiau svarbių jų veiklai kompetencijų, prisiimant vis daugiau atsakomybių, ne visuomet galima pasiūlyti karjeros galimybę ir aukštesnes pareigas. „Tokiu atveju, kiek įmanoma, suteikiame galimybes augti profesinėje srityje tiek projektinėse įmonės veiklose, tiek talentų ugdymo programose. Nutinka ir taip, kad tenka ir atsisveikinti. Belieka džiaugtis, kad paruošėme puikių specialistų rinkai“, – sakė Personalo ir komunikacijos direktorė.
Paklausta, kokias taiko motyvacines priemones darbuotojams, atsakė: „Neo Group“ darbuotojus motyvuoja grafikas, papildomos naudos: papildomos poilsio dienos, papildomas sveikatos draudimas, kelionių draudimas, nelaimingų atsitikimų draudimas, įmonės šventės ir dovanos, skatinamosios premijos, nemokama kava, vaisiai darbe, autobusas į/iš darbo. Labai svarbios ir nematerialinės motyvacinės priemonės – vidinė įmonės kultūra, tiesioginių vadovų dėmesys ir palaikymas, galimybė tobulėti ir kurti inovatyvius produktus. Sukuriame darbuotojams aplinką, kurioje jie gali realizuoti save, veikti savarankiškai ir kūrybiškai, taip pat prireikus visuomet sulaukia pagalbos.“
Šiuo metu „Neo Group“ vien Klaipėdos rajone dirba 206 įvairių sričių darbuotojai.
Siūlo finansinius motyvacinius paketus
UAB „Mars Lietuva“ korporacinių reikalų vadovas regionui Mindaugas Rupšys „Bangai“ teigė, jog bendrovė nėra drastiško masto problemos, kai darbuotojų tiesiog neįmanoma rasti, epicentre. Prireikus aktyviai ieškoma ir randama reikalingų specialistų. „Vidutinis mūsų įmonėje išdirbtas laikotarpis yra 12 metų. Darbuotojų kaita nėra didelė, tai – didžiulis privalumas“, – sakė M. Rupšys.
Pasak jo, tai nereiškia, kad nesusiduriama su talentų išlaikymo rūpesčiais. Kai kuriose specialistų pozicijose rotacija yra spartesnė nei kitose, tai atspindi bendras darbo rinkos tendencijas. „Nuolat stebime dinamiką darbo rinkoje, nesame nuo jos izoliuoti, tačiau manome, kad bendras mūsų rezultatas geras. Tą lemia aukšta įmonės darbo kultūra, tai, kad yra vertinami žmonės ir jų indėlis. Svarbiausia – visuma, įmonės požiūris į darbuotoją, kai akcentuojamas ne vien tinkamas atlygis, bet ir žmogaus gerovė apskritai“, – dėstė korporacinių reikalų vadovas regionui.
Anot jo, „Mars Lietuva“ darbuotojams siūlomas naudų krepšelis yra įvairus. „Mars Lietuva“ savo darbuotojams siūlo finansinius motyvacinius paketus: kaupimą pensijai, darbdaviui prisidedant savo lėšomis, sveikatos draudimą, iš kurio gali būti padengiamos sporto, įvairių sveikatinimo paslaugų, ambulatorinio gydymo, vaistų įsigijimo, privačiai suteiktų medicinos paslaugų išlaidos. Išskirtinė „Mars Lietuva“ siūloma motyvacinė priemonė – priglausto augintinio krepšelis. Jame – iš prieglaudos paimtam augintiniui skirtas maistas, priežiūros priemonės, veterinarijos paslaugoms skirti kuponai, viena papildoma atostogų diena šeimininkui ir augintinio draudimas metams.
„Nuolat investuojame į darbo sąlygų gerinimą, gamybos modernizavimo sprendimus, darbuotojų patogumui tobuliname poilsio patalpas. Darbuotojams patrauklios ir mūsų bendruomeninės veiklos – sudaromos galimybės savanoriauti. Šiuo metu „Mars Lietuva“ dirba apie 800 darbuotojų“, – sakė M. Rupšys.
Agnė ADOMAITĖ