Darbininkai ant stogo sukėlė finansinį šoką

Įmonė atlieka daugiabučio remontą, kurio gyventojai nenori – tokia žinia nešini atėjo P. Cvirkos 28-ojo namo Gargžduose gyventojai. Esą namo stogą Gargždų butų ūkio UAB šiltina nekreipdama dėmesio į gyventojų pasipriešinimą. Negana to, per pusmetį 30-ies butų šeimininkai privalo padengti išlaidas – 65 000 Lt. Sąmatos nematę gyventojai įmonei meta krūvą įtarimų, o bendrovė teigia neturinti kada žaisti su pinigų stokojančiais gyventojais – pati sunkiai verčiasi.

Administratorių apklausa nepatikėjo

Į „Bangos“ redakciją atėjusi P. Cvirkos 28-ojo daugiabučio gyventoja (pavardė redakcijai žinoma – aut. pastaba) teigė kalbanti didžiumos butų savininkų vardu. Esą Gargždų butų ūkio UAB prieš kelias savaites ėmėsi šiltinti stogą ir jau atsiuntė sąskaitas. Jai, gyvenančiai dviejų kambarių bute, šešis mėnesius reikės mokėti po bemaž 300 Lt. Pamatę laiptinėje iškabintą raštą apie bendrą darbų sąmatą, gyventojai sukruto: „Dar balandžio mėnesį įmonės atstovai buvo sukvietę gyventojų susirinkimą ir informavo, kad namui būtina keisti stogą. Tuo metu galutinio sprendimo kaip ir nepriėmėme, tik buvo pasakyta, kad reikia šiltinti stogą ir kiek tai kainuotų. Vėliau administratoriai patys rinko parašus, o laiptinėje atsirado skelbimas, kad dauguma visgi pritarė pilnai šiltinti stogą ir tai kainuos 65 000 Lt.“

Anot buto šeimininkės, aktyvūs butų savininkai bandė užkirsti kelią tokiems darbams. „Dar kartą surengėme apklausą ir, kaip nekeista, nebesurinkome tų „daugiau negu pusės“ sutikimų. Į Butų ūkį nunešėme prašymą, kuriame reikalaujame paprastesnio stogo remonto, kuris kainuotų pigiau. Pasakėme, lopykit kaip norit. Tačiau netrukus prie namo atvyko darbininkai, ant stogo pradėtos krauti medžiagos. Kodėl taip savivaliaujama?“ – namo kaimynų nuomonę dėstė gargždiškė.

Apliejo sienas

Didžiausią šoką žmonės esą patyrė gavę sąskaitas. „Stogo remonto kainą kiekvienas butas turi padengti pagal buto plotą. Mums šešis mėnesius reikia mokėti po 300 Lt. Tai didžiulės neplanuotos išlaidos, ypač prieš šildymo sezoną. Dar mokame 1000 Lt būsto paskolą, kaip išgyventi? Kaimynei sąskaitoje nurodyta už 4 kambarių butą kas mėnesį mokėti po 570 Lt“, – guodėsi gargždiškė.

Kito buto savininkei ne juokais striuka – sunkiai besiverčianti moteris yra nemoki bankams, todėl neturi iš kur sumokėti ir Būtų ūkiui. „Net darėme eksperimentą – siuntėme užklausas visokioms „bobučių paskoloms“ ir gavome atsakymus, kad paskolos negalima suteikti dėl asmens nemokumo. Tai kaip išsimokėti Butų ūkiui?“ – teiravosi šeimininkė.

Namo gyventojų nerimą kelia ne tik tai – esą darbuotojai ant stogo dirba nepaisydami saugumo – namas neaptvertas perspėjamąja juosta, o ant žemės nubyra statybinių atliekų. Praardžius stogą kelis penktojo aukšto butus esą apliejo lietaus vanduo. „Nematome mes tų darbininkų. Ateina, pakrebžda pusdienį ir jų nelieka. Tai kiek laiko stogas dar bus tvarkomas? Ką mums daryti? Apsidrausti butus, jei visą žiemą čia bus dirbama?“ – klausimus bėrė namo atstovė.

Nebereikės renovuoti

Žurnalistus ant remontuojamo namo stogo pakvietęs Gargždų butų ūkio UAB direktorius Rimvydas Rameika dėstė kiek kitokią situaciją: „Taip, balandžio mėnesį surengėme susirinkimą, žmones informavome apie stogo būklę. Tačiau mes, administratoriai, neturime teisės patys priimti sprendimą – mes tik pasiūlėme remontuoti. Juolab kad penktojo aukšto gyventojai jau seniai pageidauja tvarkyti stogą. Po susirinkimo mūsų darbuotojai rinko butų savininkų parašus. Noriu akcentuoti, kad apklausėme pačius savininkus, ne nuomininkus. Nors tokių buvo, visais galimais būdais ieškojome pačių butų savininkų. Iš 30 butų remontui pritarė 20, 7 buvo prieš, 3 butų savininkų nepavyko rasti“, – informavo R. Rameika.

Pasirašydami gyventojai pritarė pilnai šiltinti stogą apskardinant parapetus, dedant termoizoliacinį sluoksnį, du naujus stogo dangos sluoksnius ir kt. „Jei kada namas būtų įtrauktas į renovuotinų daugiabučių sąrašą, stogo keisti jau nereikėtų. Atlikti darbai leis sutaupyti šilumą – penktame aukšte kambario temperatūra pakils 4-5 laipsniais. Tačiau tai atsilieps visam namo šilumos suvartojimui – jis mažės. Šiltinimo darbus numatyta baigti per rugsėjį“, – teigė direktorius.

Namas į pirmąjį renovuojamų daugiabučių Gargžduose etapą neįtrauktas.

Neturi kada laukti pinigų

Paklaustas apie gyventojams užkrautą finansinę naštą, R. Rameika tvirtino, kad išskirtiniais atvejais gyventojai mokėjimo terminą gali pratęsti dar porai mėnesių: „Paskaičiuota, kad už kvadratinį metrą mokama po 37,72 Lt. Tačiau dėl mokėjimo termino pratęsimo į mus kreipėsi gal dviejų butų savininkai. Niekas daugiau nebuvo atėjęs“, – tikino vadovas.

Įmonė esą atliko potencialių rangovų apklausą, tačiau ji neva parodė, kad paties Būtų ūkio darbininkai remontą atliks pigiausiai. „Jei samdytume įmonę, jai reikėtų kuo greičiau atsiskaityti, negalėtume laukti nė tų pusės metų, kol visi susimokės. Kodėl mokėjimo nepratęsėme metams? Pusė metų jau yra daug. Nesame didelė įmonė, galinti skirti tokius terminus. Reikia juk atlyginimus žmonėms mokėti. Visą suma dengiame iš surinktų lėšų – eksploatacinio likučio už namo administravimą neturime“, – tvirtino R. Rameika.

Nors aplink namą akivaizdžiai matyti, jog nuo stogo galėjo nutikšti atliekų, R. Rameika teigė, kad aptverti daugiabučio nebūtina: „Jei tvarkytume fasadą, aptverti turėtume besąlygiškai.“

Šiuo metu P. Cvirkos 28-asis daugiabutis yra vienintelis, kuriame bendrovė šitaip šiltina stogą. Neseniai baigtas remontuoti Klaipėdos g. 23-iojo namo stogas. Tačiau jame savininkai esą pasirinko paprastesnį šiltinimo variantą tik keičiant dangą.

  • Ramūno RAKAUSKO, Valstybinės darbo inspekcijos Nelaimingų atsitikimų ir profesinių ligų skyriaus vedėjo pavaduotojo komentaras:

    – Ar daugiabutį bei patį stogą būtina aptverti, turėtų būti žiūrima pagal situaciją – ar yra rizika nukristi darbininkams, ar stogo pakraščiuose sandėliuojamos medžiagos, galbūt vėjas gali nupūsti kažkokias atplaišas ir kt. Jei aplink yra vaikų žaidimų aikštelių, tuomet teritoriją taip pat būtų patartina aptverti. Tačiau jei tokios rizikos nėra, nereikia peržengti reikalavimų ribų – aptvertas namas gali sukelti dar didesnę žmonių paniką. Dažnai kitiems asmenims, ne specialistams, gali atrodyti, kad remontas kelia pavojų, tačiau į darbų saugą šiuo atveju reikia žiūrėti nuo stogo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių