Daupariškiai mokėsi kiaušinius marginti vašku
Lietuvoje populiariausi trys marginimo būdai – kiaušiniai dažomi viena spalva, marginami vašku arba skutinėjami.
Velykinis margutis – vienas iš svarbiausių Velykų šventės simbolių. Daugelyje tautų žmonės dovanoja margučius vieni kitiems, linkėdami laimės, sveikatos, džiaugsmo. Norint pajusti artėjančias šventes ir pradžiuginti savo artimuosius, namai puošiami dekoratyviniais kiaušiniais.
Projektinis užsiėmimas
Prieš šv. Velykas Gargždų kultūros centro Dauparų skyrius sukvietė norinčiuosius išmokti marginti kiaušinius vašku. Edukacinį užsiėmimą vedė daupariškė etnokultūros specialistė Irena Armonienė.
Velykinių kiaušinių marginimas – vienas iš trijų Dauparų skyriaus projektinių renginių, kuriuos 200 € finansavo Savivaldybė iš Klaipėdos rajono etninės kultūros plėtros 2015−2017 metų programos. „Daupariškiams buvo paruoštos visos reikalingos priemonės – išvirti kiaušiniai, nupirkti dažai, vaškas, įrankiai. Reikėjo tik atidžiai klausytis tautodailės mylėtojos Irenos patarimų, susipažinti su dažymo vašku technika, įkvėpti kūrybos ir panirti į užburiantį marginimą. Kiekvienas rinkosi sau mielas spalvas ir raštus. Nė vienas namo negrįžo be margučio. Norintieji galėjo ir po žvakę išsilieti“, – pavykusiu užsiėmimu džiaugėsi renginių organizatorė Milda Žemgulytė.
Natūralūs dažai
I. Armonienė „Bangai“ pasakojo, jog velykiniai kiaušiniai gali būti marginami keliais būdais. Dažyti kiaušinius galima naudojant pirktinius dažus ar dažomųjų medžiagų turinčius augalus. Nuo studijų laikų kiaušinių marginimu užsikrėtusi etnokultūros specialistė Velykų nebeįsivaizduoja be savo margintų kiaušinių. „Dažymas natūraliais dažais – vienas iš seniausių marginimo būdų. Gražiausi raštai – ant baltų kiaušinių. Namuose ruošiu dažus iš juodalksnio žievės, surūdijusios geležies, raugintų kopūstų ar burokų sūrymo, mėlynųjų kopūstų, svogūnų lukštų ir kitų dažančių augalų. Eksperimentuoju virtuvėje bandydama išgauti vis kitokias spalvas“, – pasakojo etnokultūros specialistė.
Marginant vašku negalima pamiršti kiaušinius nuriebalinti, kad geriau pasidengtų vašku. Tam reikia pamerkti kiaušinius į drungną vandenį, tada nušveisti kempinėle su soda. Kiaušinis yra dengiamas natūraliu bičių vašku, kuris turi būti įkaitintas, kad truputį rūktų ir kvepėtų. Smeigtuko galvutę mirkome į ištirpintą vašką ir piešiame norimus raštus ant kietai išvirto ir dar šilto kiaušinio. Dažuose kiaušinį laikyti reikia neilgai, o vašką reikia nuimti – pakaitinti prie liepsnelės ir nuvalyti servetėle.