Dėl dešimtmečius stovinčių metalinių tvorų – ESO perspėjimai

Ramų kai kurių vėžaitiškių gyvenimą it žaibas iš giedro dangaus sudrumstė AB „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) gauti pranešimai, kuriuose nurodoma dėl atstumų neišlaikymo atlikti tam tikrus darbus esant metalinei tvorai elektros oro linijų apsaugos zonoje. Dauguma tokius raštus gavę yra pagyvenę žmonės arba žmonės su negalia, kurių namų tvoros jau stovi kelis dešimtmečius, kaip stovi prie tų tvorų ir elektros stulpai. Pasak gyventojų, keisti metalines tvoras medinėmis, įsirengti žaibolaidį ar imtis kitų esą tik rekomenduojamų ESO veiksmų – sunki ir nepakeliama finansinė našta. Sutrikę žmonės baiminasi, kad neįvykdę pakeitimų užsitrauks baudas.

Po rašto – šokas

Liepos pabaigoje kai kurių vėžaitiškių iš ESO gautuose raštuose skelbiama, kad elektros linijų apsaugos zonoje įrengtos vielinės aptvaros/metalinės tvoros, kurios neatitinka Elektros įrenginių rengimo bendrųjų taisyklių reikalavimo. „Informuojame, kad įvykus gedimui netinkamai įrengtos vielinės aptvaros/metalinės tvoros elektros oro linijų apsaugos zonoje gali sukelti pavojų jūsų gyvybei. Prašome pasitikrinti patogiausią būdą ir iki spalio 19 d. pašalinti įrengtos vielinės aptvaros/metalinės tvoros neatitikimus“, – rašoma pranešime ne vienam vėžaitiškiui.

Minėtame rašte gyventojams pateikti keturi būdai, ką reiktų daryti: įrengti pagal Elektros įrengimo taisyklių reikalavimus ir pateikti įžemintuvų varžų matavimo protokolus; pakeisti vielinę aptvaros/metalinę tvoros dalį elektros oro linijos apsaugos zonoje į medinę ar plastikinę; išmontuoti vielinę aptvaros/metalinę tvoros dalį elektros oro linijos apsaugos zonoje; pateikti paraišką dėl sklype esančios elektros oro linijos perkėlimo ir rekonstravimo savo asmeninėmis lėšomis.

„Perskaitę ESO raštą gavome šoką. Laiškas nepanašus į prašymą ar rekomendaciją. Sudėtingai išdėstytas turinys, paryškintas terminas imtis veiksmų verčia nerimauti. Mums stinga informacijos, esame nežinioje. Niekada nieko nesame pažeidę, esame ilgamečiai Vėžaičių gyventojai. Su metaline tvora gyvename visą gyvenimą ir niekas iki šiol tuo nesusirūpino bei jokių nelaimių neatsitiko. Kuo dabar užkliuvome, kodėl tik dabar pranešama apie kažkokias pakeistas taisykles?“ – „Bangos“ redakcijai nevilties apimta guodėsi vežaitiškė (redakcijai vardas, pavardė žinomi – aut. pastaba ).

Pensininkams „neįkandamos“ išlaidos

Vėžaitiškė, nežinodama naujų ESO reikalavimų, vietoj senos sukiužusios vielinės tvoros ką tik pasistatė naują metalinę tvorą, o dabar, turėdama mažas pajamas, vėl turėtų investuoti keisdama tvoros dalį plastikine arba medine, arba įrengdama žaibolaidžius. Ankstesnė jos tvora stovėjo 40 metų, tačiau niekas jokių pranešimų, kai 2012 m. pasikeitė taisyk­lės, nebuvo siuntę iki šiol. „Stengiamės, tvarkomės aplinką pagal galimybes ir staiga sulaukiame žinios, kad esą keliame pavojų net savo gyvybei. Išsigandę su kaimynais domėjomės, kiek kainuotų ESO pateiktų pasirinkimų įgyvendinimas. Viena bendrovė mus informavo, kad žaibolaidžio įrengimas su sertifikatais atsieitų apie 500 Eur, medinė tvora ir jos pastatymas siektų net iki

6 000–7 000 Eur. Iš kur pensininkui ar slaugančiam neįgalųjį artimą žmogų gauti tokią sumą?“ – redakcijai savo bėdą nusiminę dėstė gyventojai tikėdamiesi, kad galbūt jiems situaciją paaiškinti ir kaip nors padėti galėtų rajono Savivaldybė?

Baiminasi tapti pažeidėjais

Perskaitę pranešimą vyresnio amžiaus vėžaitiškiai baiminasi, kad jei neįvykdys ESO prašomų pakeitimų iki numatyto termino, taps piktybiniais pažeidėjais, kuriems gresia baudos.

Pasak Valstybinės energetikos reguliavimo tarnybos (VERT) Veiklos valdymo patarėjos Aistės Griškonytės, ESO apie pažeidimus asmenis informuoja vieną ar du kartus, jeigu kyla ginčas – atvejus vertina individualiai. „Jeigu tvorų savininkai dėl kažkokių priežasčių iki nurodyto termino negali pašalinti pažeidimo, jie turėtų kreiptis į ESO dėl galimybės susiderinti vėlesnę darbų atlikimo datą“, – „Bangai“ komentavo VERT atstovė.

Pagal Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodeksą energetikos (elektros, šilumos, gamtinių ar suskystintų naftos dujų, naftos ar naftos produktų) įrenginių įrengimo, eksploatavimo ir saugos norminių aktų pažeidimas užtraukia įspėjimą arba baudą asmenims nuo 60 Eur iki 140 Eur ir įspėjimą arba baudą juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims nuo 240 Eur iki 440 Eur.

Įspėjimų – per 17 000

Jokulių ir Statybininkų gatvėse Vėžaičiuose statiniai „neišdygo“ dabar, tai yra seniai apgyvendintos gatvės ir stovinčios tvoros. „Bangai“ ESO paklausus, kodėl perspėjantys gyventojus raštai dėl apsauginių zonų išsiųsti būtent šiuo metu, nors tos tvoros eksploatuojamos dešimtmečiais ir ne patys gyventojai jas planavo, ESO Ryšių su visuomene projektų vadovas Tomas Kavaliauskas tikino, jog nesvarbu, ar tvora „išdygsta“ dabar, ar anksčiau. „Esmė, kad tokių statinių po elektros linijomis neturi būti. ESO privalu pasirūpinti ir įspėti žemės ar statinių savininkus, kad po elektros oro linijomis įrengti statiniai gali kelti grėsmę žmonių sveikatai ir gyvybei. Dėl to ir siunčiami įspėjimai sklypų savininkams, kad šie esamoje nuosavybėje pasirūpintų netinkamai įrengtais statiniais. Esame paskaičiavę, kad nuo 2016 m. iki 2019 m. pabaigos esame išsiuntę per 17 tūkst. pranešimų gyventojams“, – aiškino ESO atstovas.

Dėl priemonių rekomenduojama

Pasak T. Kavaliausko, esant vielinėms ar metalinėms tvoroms, atskiri jos fragmentai turi turėti tarpus arba jos dalys turi būti pakeistos į kitas medžiagas (plastiko ar medžio) nelaidžias elektros srovei, kad nekeltų pavojaus žmonių gyvybei. Jis tikino, kad ESO palieka teisę gyventojui apsispręsti pačiam, kokių veiksmų imtis, o žemės/sklypų savininkų (privačioje) nuosavybėje negali imtis vienų ar kitų veiksmų. „Sklypo savininkui rekomenduojama imtis priemonių per keturis mėnesius, tačiau kiekvienu atveju taikome teisės pagrįstumo ir proporcingumo principą. Jei gyventojas neturi galimybių ar dėl objektyvių aplinkybių negali imtis vienų ar kitų veiksmų, ESO atsižvelgia į gyventojo argumentus ir visada ieško abiem pusėms tinkamiausio sprendimo“, – komentavo T. Kavaliauskas.

Jis patikino, kad ESO sankcijų netaiko, o tik rekomenduoja sklypų savininkams imtis priemonių šalinant galimai gresiantį pavojų jų sveikatai ir gyvybei. Jei tai būtų piktybinis ir sąmoningas pažeidimas, tokiu atveju informacija apie pažeidimą gali būti perduodama Valstybinei energetikos reguliavimo tarybai, kuri turi teisę surašyti administracinį nusižengimo protokolą ir skirti baudą.

Gavę ESO raštą vėžaitiškiai teiraujasi, kodėl kitose gatvėse elektros linijos yra modernizuotos, viskas sukišta po žeme, o štai jiems tenka rūpintis patiems. Pasak T. Kavaliausko, Vėžaičiuose tinklų modernizacija nenumatyta. ESO duomenimis, miestelyje elektros skirstymo tinklas veikia patikimai, gedimų beveik nefiksuojama, tad į artimiausių metų ir ilgalaikiuose investiciniuose planuose elektros oro linijų rekonstrukcijų nėra numatyta.


KOMENTARAS

 

  • Savivaldybės administracijos direktorius Artūras BOGDANOVAS:

– Vėžaičiuose situacija man yra gerai žinoma. Pats buvau nuvykęs susitikti su gyventojais ir išklausyti jų nuogąstavimų. Taip, iš tikrųjų metalinės žmonių tvoros šiose gatvėse eina po elektros laidais ir akivaizdu, kad nutrūkus laidui gali kilti pavojus saugumui.

Vienas iš sprendimo būdų yra įžeminti tvoras. Kiek kalbėjau su gyventojais, tai jiems yra nemaža finansinė našta, nes dauguma jų yra pensinio amžiaus. Kaip mes galėtume pagelbėti? Savivaldybė yra patvirtinusi vienkartinių pašalpų skyrimo ir mokėjimo tvarką. Į jas gali pretenduoti mažas pajamas gaunantys gyventojai, pensininkai, socialiai remtini asmenys. Šios gatvės gyventojai turėtų kreiptis į Vėžaičių seniūniją ir parašyti prašymus, kad jiems būtų skiriama vienkartinė išmoka, kuria būtų kompensuojami tvorų įžeminimo darbai.

Susitikęs su vėžaitiškiais, perdaviau jiems šią informaciją ir tikiuosi, kad problema bus išspręsta kuo greičiau ir gyventojams nerimauti nebereikės.

Aistė NOREIKAITĖ

Aut. nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content