Delfinariumas – analogų Baltijos šalyse neturintis stebuklas

Nors vasara jau baigėsi, Lietuvos jūrų muziejaus delfinariumas ūžia nuo lankytojų gausos. Pagrindinio pastato rekonstrukcija, garantuojanti įsimintiną pažintį su delfinais, jau baigta. Iki 2015 m. dar bus pastatytas delfinų terapijos centras, įrengtas baseinas po atviru dangumi. Delfinariumo rekonstrukcijos kaina – 40 milijonų litų, didžioji dalis finansuojama iš Europos Sąjungos (ES) 2007–2013 m. struktūrinių fondų. Delfinariumas virsta patraukliu, alternatyvų Baltijos šalyse neturinčiu turizmo traukos centru.

Buvo atgyvenęs ir neekonomiškas

Anot Lietuvos jūrų muziejaus Ryšių su visuomene skyriaus vedėjos Nikos Puteikienės, 1993 m. statytas delfinariumas iki rekonstrukcijos buvo visiškai atgyvenęs: „Šildymo išlaidos siekdavo neregėtas aukštumas, per kiaurą stogą lietaus lašai krisdavo tiesiai į delfinariumo vidų, šildydavome kone visą Smiltynę. Žūtbūt reikėjo investicijų.“

Išeitimi tapo ES struktūriniai fondai. Ženklia finansine parama siekiama prisidėti prie aktyvaus poilsio turizmo infrastruktūros plėtros. Klaipėdos rajono turizmo informacijos centro direktorė Daiva Buivydienė akcentavo, kad delfinariumo poreikis juntamas jau seniai. „Kai tik dalyvaujame tarptautinėse turizmo parodose, tiek užsienio šalių, tiek Lietuvos žmonės teiraujasi apie šį objektą. Klausinėja, kada bus baigta visa rekonstrukcija. Apklausos rodo, kad atvykstantieji į delfinariumą aplanko ir kitus kultūrinius, turizmo objektus“, – teigė D. Buivydienė. Modernizuotas delfinariumas – investicija į pramogų, poilsio, sveikatingumo paslaugų plėtojimą Kopgalyje. Tokiu būdu prisidedama prie Lietuvos ekonominės ir socialinės raidos.

Lankytojai kupini įspūdžių

Delfinariumo rekonstrukcija prasidėjo 2010 metais. Delfinai buvo išgabenti į delfinariumą

Iš ES struktūrinių fondų finansuojamą projektą „Jūros teikiamų pramogų, poilsio, sveikatingumo paslaugų ir pažinimo parkas Kopgalyje (Delfinų terapijos centro įkūrimas)“ sudaro trys etapai. ES skirtas finansavimas: I etapui – 397 005,35 Lt, II etapui – 15 243 926,23 Lt, III etapui – 5 692 658,7 Lt.

Graikijoje. Šiuo metu jau vyksta delfinų pasirodymai pagrindiniame pastate, jis yra rekonstruotas. Buvo apšiltintos sienos, pakeistas stogas, pati pastato konstrukcija, atsirado įspūdingai atrodančios medinės sijos. Įrengtos modernios tiek baseino vandens technologinė, tiek vėdinimo, kondicionavimo sistemos. Sutvarkyta žiūrovams skirta pastato dalis, visos prieigos. Jau veikia ir kavinė.

Modernizuotas pastatas suteikė galimybes gerinti delfinų pasirodymų kokybę. Tai pastebėjo ir lankytojai. Buvo sumontuota speciali skaidraus akrilo 1500 kubinių metrų baseino sienelė. „Ji permatoma, tad matosi, ką gyvūnai veikia po vandeniu. Atrodo, jog delfinai plaukioja didžiulėje stiklinėje vandens. Įspūdį sustiprina puiki muzika, šviesų elementai ir vandens pasaulio vaizdų projekcijos“, – emocingai kalbėjo klaipėdiškė Ingrida Vičienė. Teigiamų įspūdžių nestokojo ir Ernestas Vitkus, gyvenantis Didžiojoje Britanijoje ir tik atostogaujantis Lietuvoje: „Su vaikais apsilankėme delfinariume. Patiko delfinai ir parodytas filmukas apie šiuos gyvūnus, jų populiaciją. Buvo ne tik pramoga, bet ir žinių praturtinimas.“

Pritaikė neįgaliesiems

Rekonstruotame pasirodymų baseine dabar gyvena 8 delfinai. Dar 6 delfinus iš Graikijos pargabens tada, kai bus įgyvendinti antrasis ir trečiasis projekto etapai. Bus įrengtas delfinų terapijos cent­ras ir lagūna po atviru dangumi. „Būtent delfinų terapijos centras buvo viena iš didžiausių paskatų tobulinti delfinariumo infrastruktūrą. Norime, kad su vaikais delfinai bendrautų ne tik šaltuoju metų sezonu, bet ir šiltuoju. To negalėjome užtikrinti turėdami tik vieną pagrindinį baseiną. Dabar bus įrengti trijų gylių baseinai. Į patį negiliausią bus galima įvažiuoti ir neįgaliojo vežimėliu. Anksčiau treneriai galėdavo priimti per metus 50–60 vaikų, dabar šis skaičius išaugs kelis kartus“, – džiaugėsi Ryšių su visuomene skyriaus vedėja N. Puteikienė. Per visą delfinariumo rekonstrukciją skirtas didžiulis dėmesys neįgaliesiems, jiems pritaikyta visa infrastruktūra, įrengtas liftas.

Delfinų terapijos centre bus delfinų gyvenamieji baseinai. Jie užtikrins gyvūnams ramybę reikiamu momentu. Pavyzdžiui, neseniai viena delfinė apsivaikavo, dėl to nevyko pasirodymai, nes mamai reikėjo su mažyliu ramybės, atsigauti. Kai bus įrengti gyvenamieji baseinai, tokių problemų nekils, didysis baseinas visada bus išnaudojamas pasirodymams.

Lankytojams delfinariume kitąmet garantuojami dar įspūdingesni pasirodymai: bus galima stebėti edukacinius delfinų pasirodymus po atviru dangumi. Jau yra suformuota lagūna, pastatytas amfiteatras. Tai neabejotinai pritrauks dar daugiau turistų, kurie ir dabar plūsta tiek iš Lietuvos, tiek iš užsienio.

 


Terapijų nauda

 

  • Lietuvos jūrų muziejaus Delfinariumo skyriaus vyriausioji specialistė, dr. Brigita KREIVINIENĖ: „Delfinų terapija – veiksmingas būdas psichoemocinei, fizinei būklei gerinti, tačiau tai nėra gydymas. Ji veiksmingiausia, kai derinama su kitais gydymo metodais. Delfinų terapija gali būti taikoma linkusiems į depresiją, patyrusiems prievartą, išgyvenantiems potrauminį stresą, sergantiems vėžiu, turintiems kalbos, emocinės ir pažintinės raidos sutrikimų žmonėms. Yra duomenų apie teigiamą metodo poveikį imuninei sistemai. Delfinai sugeba „generuoti“ žaidimų ir bendravimo elgseną ir ilgiausiai iš visų žinduolių ją palaikyti. Šia ypatybe pagrįstas jų aukštas emocinės elgsenos lygis. Neįgalių vaikų ir delfinų bendravimas pasižymi specifiniu atpalaiduojamuoju bei rekreaciniu poveikiu.“

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių