Dvi ligoninės gydė, viena – ne

Šiomis dienomis sergančiųjų išties daug, karaliauja infekcinės viršutinių kvėpavimo takų ligos, priimamuosiuose susidaro eilės. Tad ne visi patenkinti medikų teikiama pagalba. Redakcija sulaukė gargždiškės skundo, kad jos sunkiai sergantis tėvas, iš Gargždų atvežtas greitosios pagalbos automobiliu, nebuvo skubiai priimtas į vieną iš Klaipėdos ligoninių.

Siuntė atgal į Gargždus

Gi uostamiesčio medikai, atsakydami į ligonio artimųjų priekaištus, teigė, jog pacientas su tokiais simptomais turėtų gydytis Gargžduose. Vėliau pavyko susisiekti ir su pačiu ligoniu, kuris jau pasveikęs grįžo namo, sulaukėme ir Jūrininkų ligoninės bei Klaipėdos rajono vyriausiosios gydytojos komentarų apie šią situaciją.

Rita Misienė papasakojo, jog vasario 8 d. jos 59 m. tėvui vakare buvo iškviesta greitoji pagalba, nes sukilo aukšta temperatūra, smarkiai pakilo kraujospūdis, jį purtė, pamėlo lūpos. Greitoji nuvežė gargždiškį į tą dieną budinčią Respublikinę Klaipėdos ligoninę, jos priimamajame buvo suteikta pagalba: ligonis apžiūrėtas, atlikti kraujo tyrimai, sulašintos 4 lašinės. Nieko nenustačius ligonis paleistas namo. Tačiau, pasak dukros R. Misienės, po paros, vasario 9 d., tėvui pasidarė vėl prastai, pasikartojo tie patys sveikatos sutrikimo simptomai. Vėl buvo kviečiama greitoji, kuri gargždiškį nugabeno jau į kitą – tądien budinčią Klaipėdos jūrininkų ligoninę. Ten buvo pasakyta, jog iš rajono gyventojai nepriimami, gali atvažiuoti tik klaipėdiečiai. „Liepė važiuoti atgal į Gargždus, nesvarbu, kad žmogui blogai, visą gyvenimą dirbęs ir dirbantis, mokantis mokesčius, bet nesuteikiama pagalba. Ačiū greitosios pagalbos darbuotojams, kad nepaliko nelaimėje, parodė žmogiškumą ir nuvežė į Klaipėdos universitetinės ligoninės Infekcinių ligų skyrių, kuriame ligonį ir paguldė gydymui“, – laiške redakcijai rašė R. Misienė. Moteris klausė, ar tikrai nevalia priimti sunkios sveikatos būklės Klaipėdos rajono gyventojų, kai yra jų priėmimo diena? Ar ligoninė išvis gali nepriimti ligonio, kai jam yra blogai, nesvarbu, kur jis gyvena? Ar Jūrininkų ligoninė nenusižengė ligonių priėmimo tvarkai?

Susirgo gripu

Susisiekus su pačiu pacien­tu, reisinio mikroautobuso vairuotoju Petru Lygnugariu, paaiškėjo, kad jis buvo susirgęs gripu. „Iki patekimo ligoninėn blogai jaučiausi gal savaitę, karščiavau, gulėjau namuose, galvojau, kad praeis. Buvau pas šeimos gydytoją poliklinikoje, turėjau nedarbingumą, gydžiausi prirašytais vaistais. Tačiau temperatūra užkilo iki 39,6 laipsnių, prasidėjo drebulio priepuoliai. Labai blogai buvo, todėl pikta, kad Jūrininkų ligoninėje nebuvau priimtas. Su „šnapsu“ ministras Aurelijus Veryga kovoja, o sergantiems žmonėms ligoninėje pasakoma „viso gero“. Infekcinių ligų skyriuje pragulėjau savaitę, kol pasveikau. Bet dar reikia sustiprėti namuose“, – pasakojo P. Lygnugaris, per trumpą laiką pabuvojęs trijose uostamiesčio ligoninėse, iš kurių dvi suteikė pagalbą, o viena – ne.

Kodėl greitoji vis veža į Klaipėdą?

Į gargždiškių skundą atsakė Klaipėdos jūrininkų ligoninės viešųjų ryšių specialistė Jolanta Juškevičienė: „Gripo epidemijos metu didėja ligoninių priėmimo – skubiosios pagalbos skyrių darbo krūvis, daugėja įtampos ir nepatenkintų žmonių, ypač tarp tų, kuriems skubi medikų pagalba iš viso nereikalinga. Taip atsitinka dėl to, kad pacientai nesilaiko logiškos gydymosi sekos ir tvarkos, kurią yra patvirtinusi Sveikatos apsaugos ministerija.

Kai kurie pacientai aplenkia savo šeimos gydytoją, arčiausiai namų esančią gydymo įstaigą, o dėl karščiavimo, slogos ar įaugusio nago kviečiasi greitosios medicinos pagalbos ekipažą ir vyksta tiesiai į III lygio gydymo įstaigas kitame mieste.

Greitosios medicinos pagalbos medikai, bijodami pacientų skundų, arba dėl kitų, tik jiems žinomų priežasčių, tokius pacientus gabena į ligoninę, nors slopinti temperatūrą, suteikti pirmąją pagalbą jie puikiausiai gali ligonio namuose. Greitosios medicinos pagalbos medikai turi kur kas atsakingesnių parei­gų, nei tik pervežti pacientą į ligoninę. Susidariusi situacija yra nenormali ir reikalaujanti atidesnio įvertinimo. Tai ypač liečia Gargždus.

Klaipėdos jūrininkų ligoninės Priėmimo – skubiosios pagalbos skyriaus medikai pastebėjo, kad pastaruoju metu Gargždų gyventojai dėl sveikatos sutrikimų išsikvietę greitosios medicinos pagalbos medikus, jų sprendimu ar pacientui pageidaujant, ligonius, kuriems nereikia skubaus ir intensyvaus gydymo, veža tiesiai į Klaipėdos ligonines, nors Gargžduose yra visą parą veikianti II lygio ligoninė, kurioje nuolatos budi ir gydytojas terapeutas, ir gydytojas chirurgas.

2018 m. vasario 9 d. į Klaipėdos jūrininkų ligoninės Priėmimo ir skubiosios pagalbos skyrių greitosios pagalbos automobiliu iš Gargždų buvo atvežti 5 karščiuojantys pacientai, nors aiškiai žinoma, kad aukšta temperatūra – gripo požymis, o Jūrininkų ligoninėje infekcinių ligų skyriaus nėra. Vienas iš tokių pacientų buvo ir 59 metų vyras, karščiuojantis 4 paras, prieš porą dienų jau konsultuotas kitos uostamiesčio ligoninės medikų, kur jam buvo atlikti tyrimai, specifinis gydymas netaikytas (greičiausiai nustatyta virusinė infekcija) ir jis išsiųstas toliau gydymo tęsti namuose. Po dviejų parų tas pats pacientas, būdamas stabilios būklės – vaikščiojantis, neturintis širdies ir kvėpavimo funkcijos problemų, besiskundžiantis tik aukšta temperatūra, greitosios atvežamas į Klaipėdos jūrininkų ligoninę.

Budinti Priėmimo – skubiosios pagalbos skyriaus gydytoja Gargždų greitosios medicinos pagalbos darbuotojams paaiškino, kad toks pacientas turi būti gydomas pagal gyvenamąją vietą. Ji paskambino į Gargždų ligoninę, susisiekė su budėjusia terapeute ir nukreipė pacientą tolimesniam gydymui pagal gyvenamąją vietą.

Tą pačią dieną į Klaipėdos jūrininkų ligoninės Priėmimo – skubiosios pagalbos skyrių buvo pristatyta Gargždų PSPC pacientė dėl bronchinės astmos paūmėjimo. Nors pacientė, jos teigimu, pageidavo gydytis arčiau namų, ji vis tiek buvo vežama į Klaipėdą.

Klaipėdos jūrininkų ligoninės medikams kyla klausimų dėl Gargždų greitosios pagalbos medikų kompetencijos bei galimybių gydytis Gargždų ligoninėje.“

Gali gydytis bet kurioje ligoninėje

Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Sveikatos apsaugos skyriaus vedėjos Laimos Kaveckienės teigimu, jeigu viskas vyko taip, kaip aprašyta, akivaizdu, kad Jūrininkų ligoninės Priėmimo skyriaus darbuotojas buvo neteisus. Pasak L. Kaveckienės, Greitoji medicinos pagalba veža ten, kur mano, jog yra reikalinga, o Klaipėdos miesto ligoninės privalo priimti ir apžiūrėti pacientus. „Jeigu medikai mano, kad nėra būtina juos hospitalizuoti, tuomet rekomenduoja konsultuotis su šeimos gydytoju. Viskas turi būti dokumentuota ir aiškiai paaiškinta pacientui. Teisės aktai nenumato pacientų rūšiavimo pagal gyvenamąją vietą. Įgyvendinus Klaipėdos apskrities ketvirtojo sveikatos sistemos plėtros ir ligoninių tinklo konsolidavimo etapo planą, Gargždų ligoninėje liko tik 48 aktyvaus gydymo lovos, labiau orientuotos į lėtinių ligų gydymą. Tad visos aktyvaus gydymo paslaugos sutelktos Klaipėdos miesto gydymo įstaigose, siekiant suteikti saugias ir kokybiškas paslaugas pacientams“, – sakė L. Kaveckienė. Anot jos, PSDF lėšos skiriamos pagal suteiktas paslaugas, o ne pagal savivaldybės gyventojus. „Faktas tas, kad yra dideli krūviai Klaipėdos ligoninių priėmimo skyriuose dirbantiems specialistams, bet čia jau įstaigos administracijos rūpestis užtikrinti adekvačius krūvius darbuotojams“, – apibendrino L. Kaveckienė.

Parengė Jolanta BENIUŠYTĖ

Autorės asociatyvi nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių