Gardžiuokimės… su etnografe Jūrate Lubiene

Klaipėdos rajono etninės kultūros centras, praėjusią savaitę pakvietęs svečius susipažinti su centro veikla ir struktūra, kaip ir dera geriems šeimininkams, nė vieno neišleido be kulinarinio paveldo vaišių. Koks gi stalas be lietuviškos duonos! Ja gardžiavomės su malonumu, dar pasiskanindami sviesteliu su šalavijais.
Klaipėdos rajono etninės kultūros centro etnografė, doc. dr. Jūratė Lubienė su „Bangos“ skaitytojais mielai pasidalijo labai skanios duonelės receptu ir savo prisiminimais.
„Vaikystėje, kai retkarčiais viešėdavau pas savo aukštaitę bobutę, labai mėgau žiūrėti, kaip ji kepa duoną… O kepdavo ją tik iš ruginių miltų. Senelis malūnais nepasitikėjo, rankinėmis sukamosiomis girnomis maldavo rugius pats. Duoną bobutė minkydavo medinėje geldoje. Pailgus kepaliukus šaudavo liže „po pečium“, kaip ji sakydavo. Ir po kurio laiko pakvipdavo visa gryčia rugiais ir ajerais – mat kepaliukus dėdavo ant storo ajerų sluoksnio.
Tiesą sakant, man tik tas kvapas ir tepatiko… Aš, žemaitukė, buvau labiau pratusi prie kiek kitokio, gerokai švelnesnio duonos skonio.
Labai apsidžiaugiau, kai iš bičiulės gavau raugo ir šį duonos receptą. Kad ir šiuolaikinėj virtuvėj iškepta, ji skleidžia laikui nepavaldų, užburiantį lietuviškos duonos kvapą“, – pasakoja Jūratė.


Duonos receptas
1 kg miltų (dedu pusę visagrūdžių ruginių, pusę kvietinių); 1 litras vandens; 1 stiklinė avižinių dribsnių; 150 g cukraus (dedu mažiau, tik ekologišką cukranendrių); 3 arbatiniai šaukšteliai druskos; 200 g saulėgrąžų (perku ne kiniškas, būtinai palaikau 15–30 min. sodos tirpale, paskui perplaunu). Galima maišyti: dėti sėlenų, linų sėmenų, kanapių, kardamono… pagal skonį; sauja kmynų (būtinai nuplikau); 8 valgomieji šaukštai raugo (su draugais, pažįstamais pasidaliju).
Viską gerai išmaišyti. Į kepimo popieriumi išklotą indą (darau į du) sudėti tešlą. Tešlą palaikyti 12 val. Dėti į šaltą orkaitę, įkaitinti ją iki 2000C, kepti apie 1 val. 15 min.
Pastaba. Kitam kartui atsidėti 8 šaukštus tešlos. Ją laikyti šaldytuve iki kito kepimo. Jei kepsite retai, raugą kas savaitę ar dvi reikia pamaitinti įdedant ruginių miltų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content