Gardžiuokimės su… ukrainiete Jana Olišanskaja
Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacija (UNESCO) liepos mėn. patvirtino barščius saugomu Ukrainos kultūros paveldu. Judrėniškiai, šiltai priėmę ukrainietes, pabėgusias nuo karo siaubo gimtinėje, turi galimybę paragauti jų nacionalinių barščių ir kitų gardžių valgių – palyginti lietuvių ir ukrainiečių virtuvę.
„Mūsų šeimininkės žino ukrainietiškų barščių receptą, bet visos verda skirtingai, kiekviena turi savo subtilių skirtybių, pavyzdžiui, vienų produktų deda mažiau, kitų daugiau“, – atskleidė Jana Olišanskaja.
Janai teko mokytis kulinarijos, bet profesionale virėja ji niekada nedirbo. Žinias pritaikė, maisto gaminimo įgūdžius ištobulino namuose. „Visada savo šeimai gaminu valgį – daug verdu, kepu. Mažą sūnelį augindama turėjau laiko suktis virtuvėje: ne tik saviškius pamaitinti – ir giminaičius reikėjo vaišinti“, – kalbėjo ji.
Jana spėjo išsiaiškinti, kad yra panašių lietuviškų ir ukrainietiškų patiekalų, tik pavadinimai skiriasi. Antai zrazai, pagaminti iš bulvių piurė, kiaušinio, įdėjus į vidų mėsos, grybų ir iškepus, primena „žemaičių“ blynus. „Kompotas iš džiovintų vaisių – irgi mūsų nacionalinės virtuvės“, – patikino pašnekovė. Bet ir lietuviai mėgsta jį, o kai įdeda leistinukų (ar makaronų), krakmolo, tai jau saldžia sriuba mėgaujasi.
Jana verda ne tik barščius, bet ir kitokias sriubas, virtinius, koldūnus. Savo pagamintais virtinukais su grybais ji vaišino Atvelykio šventės Doviluose dalyvius. Judrėnuose susirinkusiems Antaninių renginio dalyviams ji išvirė ukrainietiškų barščių.
Nacionalinio patiekalo receptu J. Olišanskaja pasidalijo su „Bangos“ skaitytojais.
Iš pradžių vandenyje valandą verda kiaulieną. Tai gali būti kumpis, šonkauliai ar kita. Įdeda ir nesupjaustytą svogūną, kurį, išvirus buljonui, išgriebia. Išvirusią mėsą supjausto gabalėliais ir baigiant virti vėl sudeda į barščius. Tada sudeda kubeliais pjaustytas bulves. Kol šios verda, ant silpnos ugnies, keptuvėje aliejuje 10 min. kepa supjaustytą svogūną, smulkintas morkas, burokėlį, česnaką, papriką, pabaigoje įdeda pomidorų padažo. Išvirus bulvėms, šią masę supila į puodą, pagal skonį įberia cukraus, obuolių acto ir verda 5 min. Įberia petražolių, aitriųjų pipirų ir dar kliukina 3 min. „Beje, jeigu kopūstas ne šviežias, jį verdu kartu su bulvėmis, o jeigu ką tik iš daržo – sudedu baigiant virti bulvėms, – patikslino Jana. – Barščių skonis pagerėja virimo pabaigoje įdėjus senų sūdytų lašinių, bet jų ne visada turiu. Valgyti reikia su grietine, kurią kiekvienas įsideda į savo lėkštę. Beje, kitą dieną pašildyti barščiai dar skanesni.“
Virginija LAPIENĖ