Gargždų bažnyčioje prakartėlių konkursas sulaukė kūrybiškų darbų

Apdovanoti prakartėlių konkurso dalyviai su kunigu M. Stoniu.

Tvartelio ėdžiose gulintis suvystytas kūdikėlis Jėzus, prie jo stovintys arba klūpantys Švč. Mergelė Marija ir šv. Juozapas, šalia jų – piemenėliai, Trys Karaliai, angelai ir gyvulėliai – tokį prakartėlės paveikslą net sovietmečiu tikintys tėvai stengėsi perduoti savo vaikams. Kaip Jėzaus Kristaus gimimą įsivaizduoja šiuolaikiniai vaikai, galima pamatyti Gargždų Šv. arkangelo Mykolo bažnyčioje iki vasario 2 d. Grabnyčių – Kristaus Paaukojimo šventės – veikiančioje prakartėlių parodoje „Sveikas, Jėzau gimusis“. Apie prakartėlės ištakas ir kilusią mokinių kūrybinių darbų konkurso idėją mintimis pasidalijo kunigas Mindaugas Stonys.
Paskelbti konkurso laimėtojai
Gargždų Šv. arkangelo Mykolo bažnyčioje vykusiam prakartėlių konkursui „Sveikas, Jėzau gimusis“ Gargždų ir Dovilų mokyklų moksleiviai pateikė 25 prakartėles, sukurtas pačių rankomis. Visi dalyviai Šeimų sekmadienį, sausio 7 d., Jėzaus Kristaus krikšto šventėje buvo apdovanoti rėmėjų prizais.
Gargždų Šv. arkangelo Mykolo bažnyčios kunigas Mindaugas Stonys, prakartėlių konkurso iniciatorius, sakė pirmiausia esąs dėkingas pagrindiniam rėmėjui ir idėjos palaikytojui klebonui kanauninkui Jonui Paulauskui. Net 25 įvairiomis technikomis ir iš įvairių medžiagų sukurtos prakartėlės, liudijančios Jėzaus gimimą Betliejuje, – įvairaus amžiaus moksleivių ir jų tėvelių bendro darbo ir kūrybiškumo rezultatas. Iš konkursui pateiktų išrinktos penkios nugalėtojų prakartėlės, o rėmėjų prizai atiteko visiems dalyviams.
„Keturias prakartėles išrinko parapijos kunigai ir tikybos mokytojai. Prizines vietas už kūrybinius darbus laimėjo Gargždų kultūros centro dailės studijos mokiniai; „Kranto“ progimnazijos mokinys Dovydas Vaicechovskis; Augustė ir Rugilė Indrašiūtės iš „Minijos“ progimnazijos ir tos pačios progimnazijos mokinys Augustas Minelga“, – paskelbė kunigas M. Stonys. „Minijos“ progimnazijos 4 a klasės mokiniai ir jų mokytoja Asta Kundrotienė džiaugėsi, kad jų prakartėlė surinko daugiausia patiktukų Gargždų Šv. arkangelo Mykolo parapijos „Facebook“ paskyroje ir pelnė populiariausios prakartėlės titulą. 
„Nuoširdžiai dėkojame visiems konkurso rėmėjams: Klaipėdos rajono laikraščiui „Banga“ už suteiktas penkias laikraščio prenumeratas, kavinei „Amam bistro“ ir jos savininkei Astai Marcinkevičai už dovanų kuponą – kvietimą apsilankyti ir paskanauti kavinėje ir Gargždų knygynui už tris dovanų kuponus“, – dėkojo kunigas M. Stonys. Jis užsiminė, kad kitąmet į prakartėlių kūrimą per adventą manoma įtraukti ir kitas socialines grupes bei įstaigas, o artėjant šv. Velykoms antrą kartą turėtų vykti verbų konkursas.


Ištakos – Italijoje
„Prakartėlių tradicijos pradžia – prieš 800 metų nedidelėje Grečo miestelio, 100 kilometrų nuo Romos, grotoje. Čia prakartėlę įrengė šv. Pranciškus Asyžietis. Iš čia Jėzaus Kristaus gimimo vaizdavimas paplito ir kitose Europos šalyse. Prakartėlės imtos rengti bažnyčiose, miestų aikštėse arba namuose“, – pasakojo Gargždų Šv. arkangelo Mykolo bažnyčios kunigas M. Stonys.
Popiežius Pranciškus apaštališkajame laiške „Admirabile signum“ apie Kalėdų prakartėlės prasmę bei vertę rašė: „Vaizduoti Jėzaus gimimo įvykį reiškia paprastai ir džiaugsmingai skelbti Dievo Sūnaus įsikūnijimo slėpinį. Prakartėlė yra tarsi gyva Evangelija, kylanti iš Šventojo Rašto puslapių.
<…> Šiuo laišku norėčiau paremti gražią mūsų šeimų tradiciją, pagal kurią prieš Kalėdas įrengiama prakartėlė, taip pat palaikyti paprotį įrengti prakartėlę darbo vietose, mokyklose, ligoninėse, kalėjimuose, aikštėse. Pasitelkiant kūrybingą vaizduotę ir panaudojant kuo įvairiausias medžiagas kuriami maži grožio šedevrai. To mokomasi nuo vaikystės, kai tėtis ir mama drauge su seneliais perduoda šį džiaugsmingą paprotį, kuriame glūdi turtingas liaudies dvasingumas. Linkiu, kad ši praktika nesiliautų; priešingai, turiu viltį, jog ten, kur tokia praktika nebepuoselėjama, ji bus iš naujo atrasta ir atgaivinta.“

„Prakartėlė – tikėjimo perdavimo istorija. Lankydamas šeimas išgirstu, kad prakartėles iš duonos, molio ar plastilino dariusiems seneliams tai padėdavo priartėti prie Kalėdų šventės, kad ji bylotų Dievo meilę“, – sakė kunigas M. Stonys.


Idėją puoselėjo metus
Kunigui M. Stoniui yra tekę bažnyčioje matyti ir gyvą prakartėlę, kurioje šieną pešiojo triušiukai, ir tikinčių žmonių sukurtų, kūrybiškai naudojant įvairias medžiagas. Vis dėlto lankydamas parapijiečius pastebi, kad retas kuris prakartėlę įrengia namuose.
„Vieną advento rytą būdamas mokykloje pamačiau prakartėlę ir sužinojau, kad ji keliauja į konkursą kitame mieste. Paklausiau, ar toks nevyksta Gargžduose. Visus metus puoselėjau mintį parodyti vaikų kūrybą Gargždų bažnyčioje laukiant vienos didžiausių krikščioniškame pasaulyje švenčių – Kristaus gimimo. Tikslas buvo, kad prakartėlių konkurse dalyvautų visų Gargždų mokyklų ir Dovilų pagrindinės mokyklos moksleiviai“, – pasakojo kunigas M. Stonys. Tad jis tapo Gargždų Šv. arkangelo Mykolo bažnyčios 2023–2024 metų kūrybinių darbų konkurso „Sveikas, Jėzau gimusis“ iniciatoriumi, o pagalbininkais – dorinio ugdymo (tikybos) mokytojai Gargždų ir Dovilų mokyklose. Konkursas, skirtas paminėti Jėzaus Kristaus gimimo šventę – šv. Kalėdas, kad advento laiku tėvai ir vaikai kartu artėtų prie jos artimiau bendraudami, skirdami laiko vieni kitiems, kunigo M. Stonio nuomone, tikslą pasiekė – galimybė bet kokia menine technika pagaminti prakartėlę skatino ir šeimos, ir draugų bendravimą. Konkursui pateiktos net 25 prakartėlės. „Visų jų istorijos iškalbingos. Vaikai ir tėvai pasakojo, kaip jas gamino. Vieni vaikai su tėčiais važiavo į garažą pagaliukų pjauti, kiti – į kaimą šieno parsivežti… Pagrindinis reikalavimas – prakartėlėje turėjo būti trys figūros – gimęs kūdikėlis Jėzus, Švč. Mergelė Marija ir šv. Juozapas, o visa kita – laisvė skleistis kūrybiškumui, kaip šeimos suvokia prakartėlę“, – pasakojo konkurso iniciatorius.


Traukė ir vaikus, ir suaugusiuosius
Pamatyti vaikų sukurtas prakartėles Gargždų Šv. arkangelo Mykolo bažnyčioje buvo galima nuo gruodžio 24 d. Prie altoriaus, kur jos išdėstytos aplink pagrindinę bažnyčios prakartėlę, Kūčių vakarą būriavosi ir vaikai, ir suaugusieji. Vienos figūros iškarpytos iš popieriaus ir nuspalvintos, kitos nulipdytos iš molio, plastilino ar modulino. Vaikų fantazijai skleistis padėjo gamtoje rastos medžiagos – samanos, kerpės, susiraizgiusios šakos. Atrodo, jog prakartėlių kūrėjai stengėsi, kad vieta, kurioje gimė Jėzus Kristus, būtų kuo jaukesnė, šviesesnė, nes jis žmonėms atnešė tikėjimo, vilties ir meilės šviesą.
Laima ŠVEISTRYTĖ
Emilijos DIRGĖLAITĖS nuotr.


„Įrengę prakartėlę namie galime iš naujo išgyventi tai, kas vyko Betliejuje. Žinoma, Evangelijos visuomet išlieka šaltiniu, leidžiančiu pažinti ir apmąstyti tą įvykį. Tačiau jo vaizdavimas prakartėlėje padeda įsivaizduoti scenas, žadina jausmus, ragina pasijusti įsitraukusiam į išganymo istoriją, dabartinantis su šiuo įvykiu, kuris yra gyvas ir aktualus įvairiausiuose istoriniuose ir kultūriniuose kontekstuose“, – rašė popiežius Pranciškus apaštališkajame laiške „Admirabile signum“.



Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content