Gargždų bendradarbystės centre „Spiečius“ – nemokamos verslumo skatinimo paslaugos
Smulkieji ir vidutiniai Klaipėdos rajono verslininkai, siekiantys savo verslo augimo, kviečiami prisijungti prie neseniai duris atvėrusio bendradarbystės centro „Spiečius“ ir nemokamai naudotis verslumo skatinimo paslaugomis. Apie jas bei patį bendradarbystės centrą „Bangai“ pasakojo nemokamas konsultacijas teikianti jo koordinatorė Giedrė Butkienė. Jos tikinimu, verslo atstovai nė neįsivaizduoja, kiek daug jiems gali duoti „Spiečius“.
– Kokia pagrindinė bendradarbystės centro misija?
– Iš esmės tai – suteikti smulkiajam ir vidutiniam verslui paslaugas vieno langelio principu, kad jis galėtų augti ir tobulėti. Mes suteikiame kompetencijas ir tikimės, kad tas aktyvus žmogus, kuris ateina pas mus, jomis pasinaudos. „Spiečiaus“ nariai gali naudotis verslumo skatinimo paslaugomis, gauti individualias konsultacijas verslo pradžios ir plėtros klausimais, dalyvauti verslo mentorystės, akceleravimo programose, lankytis įvairiuose renginiuose ir praktinėse dirbtuvėse, naudotis centro suteikiama kompiuterizuota vieta darbui. Trumpiau tariant, mūsų pagrindinis tikslas ir misija – įgalinti jauną verslininką, kuris galbūt šiek tiek stokoja kompetencijų ir žinių, veikti savo sferoje, suteikti jam naudingus kontaktus.
– Užsiminėte apie galimybę verslininkams dalyvauti verslo mentorystės ir akceleravimo programose. Papasakokite apie jas išsamiau.
– Verslo mentorystės programos metu pažangos siekiantys smulkieji verslininkai drauge su patyrusiais mentoriais turi galimybę spręsti savo verslo problemas bei siekti išsikeltų tikslų. Mentoriai jaunus verslininkus konsultuoja nemokamai susitartu būdu. Priklausomai nuo situacijos yra pritaikoma grupinė arba individuali mentorystė. Gargždų „Spiečius“ kol kas neturi suburto rato mentorių, tačiau jau vyksta diskusijos su potencialiais.
Mūsų regiono verslininkai gali naudotis e. mentorystės programa. Pastebime, kad jos poreikis auga, nes e. mentorystė neapsiriboja tam tikra geografija. O tai labai svarbu, nes galbūt tau imponuojantis specialistas dirba Vilniuje, Kaune, Panevėžyje, Kėdainiuose ar kitur. Svarbu ir tai, kad e. mentorystė prieinama ne tik „Spiečiaus“ nariams, tad mentorių – patyrusių verslininkų, įvairių sričių specialistų – konsultacijos pasiekiamos visiems mažiesiems verslo atstovams, turintiems tikslą augti.
Na, o Verslo akceleravimo programą drąsiai būtų galima vadinti „Spiečiaus“ vizitine kortele. Tiesa, skirtingai nei anksčiau minėtoji, ši skirta tik bendradarbystės centro nariams. Tai – intensyvus kursas su skirtingais lektoriais finansų, rinkodaros ir verslo planavimo klausimais. Programos metu vyksta gyvi susitikimai centre, per kuriuos lektorius visą dieną dirba su smulkiojo verslo atstovais. Jie mokosi, atlieka praktines užduotis, gauna daug medžiagos ir dirba ties savo verslu. Gargžduose ši programa, kurios tikslas – paspartinti verslo augimą, ugdyti verslo kompetencijas bei užtikrinti aukštos kokybės individualizuotą pagalbą, startavo rugsėjo 19 dieną.
– Sakėte, jog šiuo metu bandote burti Gargždų „Spiečiaus“ mentorių komandą. Ar lengva rasti verslo atstovų ir kitų savo srities specialistų, kurie sutiktų neatlygintinai dalintis savo gerąja patirtimi?
– Taip, dabar išties dairomės žmonių, kurie sutiktų bendradarbiauti, kalbamės su potencialiais mentoriais. Džiugu, kad Lietuvoje požiūris į neatlygintiną darbą, mentorystę po truputį keičiasi. Žmonės ima plačiau žiūrėti ir matyti didesnį paveikslą suprasdami, kad dalijimasis gerąja patirtimi naudingas visiems – pradedant tuo smulkiuoju verslininku, bandančiu pagauti savo sėkmės paukštę, baigiant valstybe.
Smagu, kad buvo ir tokių žmonių, kurie patys, vos tik sužinoję, kad Gargžduose atsidarė „Spiečius“, skambino ir sakė, jog būtų įdomu prisijungti ir praverti savo žinių ir patirčių bagažą kitiems. Tad tikrai komandą pamažu buriame ir, kai jau visiškai užpildysime „Spiečių“, nes dabar iki to trūksta kelių narių, turinčių juridinio vieneto statusą, pasistengsime sukviesti tokius mentorius, kurie sugebės atliepti kiekvieno centro nario poreikį. O pastarieji labai skirtingi – vieniems reikia finansinių konsultacijų, kitiems – paprasčiausio moralinio palaikymo ir pasakymo, kad viskas yra gerai.
– Vis kalbame apie jau esamus verslininkus, o ar sulaukiama žmonių, dar neturinčių savo verslo, bet norinčių pradėti kažkuo verstis, tik nežinančių, kuria kryptimi žiūrėti?
– Tokių užklausų tikrai yra. Jos visada yra atliepiamos – kiek leidžia turimos kompetencijos, tiek patariame ir padedame. Tačiau svarbu pažymėti, kad tapti „Spiečiaus“ nariu galima tik jau turint verslą. Mano žiniomis, kol kas tik kolegos Kaune priima ne tik jau esamus verslo atstovus, bet ir potencialius verslininkus, kurie į centrą atsineša tik idėją.
– Kaip apibūdintumėte Klaipėdos rajono verslo bendradarbystės centrą?
– Jei reikėtų jį nupiešti, tai jis būtų įvairiaspalvis, nes mes turime ir tokių verslo atstovų, kurie turi savo parduotuves, prekiauja savo produkcija, ir tokių, kurie siūlo ne savo darbo, bet kitų sukurtus dalykus, bet jie – ne mažiau išjausti, išskirtiniai. Turime ir rinkodaros specialistų, žygių, mokymų bei renginių organizatorių. Mūsų „Spiečius“ – išties labai įvairus. Smagu, kad spietiečiai ateina į centrą, susipažįsta vieni su kitais, suranda įvairių bendradarbiavimo būdų ir ima kartu dirbti. Ateina po vieną, bet, žiūrėk, kitą dieną jau kokiame kampelyje dirba trise prie kokio nors bendro projekto ar produkto. Tai ir atspindi, kas yra „Spiečius“, kurio vertybė – bendruomenė.
Gintarė KARMONIENĖ
Giedrės BUTKIENĖS asmeninio ir „Bangos“ archyvų nuotr.