Gargždų krašto muziejuje – paroda „Lituanicos“ skrydžio 90-mečiui

Gargždų krašto muziejuje direktorė S. Bučnytė (dešinėje) ir edukatorė Gintarė Sargūnaitė atidarė kilnojamąją interaktyvią parodą „Lituanica: svajoti ir nugalėti“.

Rugsėjo 6 d. Gargždų krašto muziejuje atidaryta kilnojamoji interaktyvi paroda „Lituanica: svajoti ir nugalėti“.
Parodoje, panaudojus naujoviškas eksponavimo formas ir šiuolaikines interaktyvias priemones, pasakojama apie vieną svarbiausių XX a. lietuvių gyvenimo įvykių – lakūnų Stepono Dariaus ir Stasio Girėno skrydį lėktuvu „Lituanica“ per Atlanto vandenyną 1933 m.


Unikali, interaktyvi istorija
Parodos rengėjų tikslas – priminti žmonėms prieš 90 metų įvykusią kelionę ir tuo metu antrą skrydžio be nusileidimo rezultatą aviacijos pasaulyje. Nors pilotų likimas po 37 val. 11 min. baigėsi tragiškai dabartinės Lenkijos teritorijoje, toks pasiaukojimas dėl Tėvynės vardo išgarsinimo vertas pagarbos ir neblėstančio dėmesio. Todėl Gargždų krašto muziejuje lankytojus pasitinka istorijomis apipintos archyvinės nuotraukos, vaizdo įrašai, unikalūs dokumentai ir eksponatai. Interaktyvioje parodoje skambės Dariaus ir Girėno skrydžiui dedikuotos, skirtingais laikotarpiais sukurtos dainos, bus rodomi dokumentiniai filmai „Lituanicos“ sparnai“, „Berlincheno trikampis“, „Lituanica“. Paslaptis“. Taip pat vyks ekskursijos, parengtos specialios edukacinės ir renginių programos – susitikimai su istorikais, kinotyrininkais, planuojami muzikiniai koncertai, filmų peržiūros.
Organizatoriai akcentuoja, jog tarp unikalių eksponatų – skrydžio rėmėjų knyga, atsišaukimai „Į lietuvių tautą“ su S. Dariaus ir S. Girėno parašais, archyviniai filmo „Skrydis per Atlantą“ kūrimo vaizdo įrašai ir dar niekur neeksponuoti dailininko Algimanto Švažo neįgyvendinti paruošiamieji filmo eskizai.
„Paroda yra interaktyvi, galima pažiūrėti nematytų filmo kadrų, prisiliesti prie istorinių eksponatų. Bus rengiamos ir ekskursijos mokiniams, vaikai turės galimybę dar geriau pažinti garsų praeities įvykį, galbūt palyginti su šių dienų mūsų herojumi Aurimu Valujevičiumi“, – komentavo Gargždų krašto muziejaus direktorė Sigita Bučnytė.


Svarbi kraštiečio kelionė
Muziejaus direktorė taip pat pabrėžė įvykio svarbą ir patiems gargždiškiams. „Turbūt nėra lietuvių, kurie nežinotų Dariaus ir Girėno skrydžio per Atlantą. Tai yra istorija. O Steponas Darius dar ir kilęs iš Klaipėdos rajono, todėl, manau, daugeliui gargždiškių šis įvykis turi didelę reikšmę ir jiems bus tikrai įdomu sužinoti daugiau informacijos apie savo kraštietį“, – sakė S. Bučnytė.
Pasak Stepono Dariaus gimtinės-muziejaus vadovo Mėčislovo Raštikio, žmonės pirmiausia atėję į parodą turėtų susimąstyti apie mūsų herojų aviacinius pasiekimus. Šios dainos, filmai, eksponatai pabrėžia, kad žmonėse tai buvo ir vis dar yra gyva, svarbu ir nepamirštama, nes būtent taip Lietuva prieš 90 metų įėjo į pasaulio aviacijos istoriją.
„Lituanica“: svajoti ir nugalėti“ – tai Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejaus keliaujančių parodų programos dalis. Paroda, kurioje galima artimiau susipažinti su lakūnų žygdarbiu, į Gargždus atvežta pirmą kartą. Ji atkeliauja iš Stasio Girėno gimtinės-muziejaus Vytogaloje (Upynos sen., Šilalės raj.), Gargždų krašto muziejuje veiks iki spalio 11 d., vėliau iškeliaus į Punsko (Lenkija) lietuvių kultūros namus.


Ieva MARTINKUTĖ
Autorės nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių