Gargždų krašto muziejus senjorus įtraukė į sveikatinimo, kultūrines ir pažintines veiklas

Projekto partneriai (iš kairės) V. Šidlauskienė (VšĮ „Senjorų dvaras“ direktorė), Ginter Harner (Viliaus Gaigalaičio globos namų vadovas), A. Valutytė-Slavinskienė (studijos „Aureart“ įkūrėja), S. Bučnytė, Gargždų krašto muziejaus direktorė, G. Sargūnaitė, muziejaus edukatorė.

„Susitikime muziejuje!“ – taip vadinosi Gargždų krašto muziejaus šiemet įgyvendintas senjorų sveikatinimo, aktyvesnio kultūrinio, pažintinio gyvenimo projektas, finansuotas pagal Klaipėdos rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos 2022 m. priemonę.
Edukaciniai užsiėmimai, pažintinės ekskursijos buvo skirtos VšĮ „Senjorų dvaro“ ir Viliaus Gaigalaičio globos namų gyventojams, dalis veiklų – Gargždų miesto ir rajono senjorams.


Susitikimai su dailininke žadino kūrybiškumą
Senjorų kasdienybei suteikti naujų spalvų, sužadinti jų smalsumą, kūrybiškumą, norą pažinti savo krašto istoriją – tokius tikslus kėlė Gargždų krašto muziejaus darbuotojai ruošdami projektą „Susitikime muziejuje!“ „VšĮ „Senjorų dvaro“ ir Viliaus Gaigalaičio globos namų gyventojai dalyvavo tapybos užsiėmimuose, kuriuos vedė dailininkė Aurelija Valutytė-Slavinskienė, žinių ir įspūdžių sėmėsi išvykose į muziejus Gargžduose, Agluonėnuose, Drevernoje. Edukaciniai užsiėmimai senjorams prasidėjo Geštalto psichoterapijos konsultantės Linos Liut­vinienės praktine paskaita apie spalvas“, – pasakojo Gargždų krašto muziejaus direktorė Sigita Bučnytė.
Vėžaičiuose beveik prieš trejus metus veiklą pradėjusios VšĮ „Senjorų dvaras“ senjorai į Gargždų krašto muziejaus projekto „Susitikime muziejuje!“ veiklas įsitraukė aktyviai. Nuo vasaros pradžios patirti įspūdžiai juos šildo ir apniukusiomis rudens dienomis. Įstaigos feisbuko paskyroje – daug dėkingumo žodžių apie muziejaus projektą, kuris senjorų kasdienybei suteikė daug šviesių spalvų.
Užsiėmimai su dailininke A. Valutyte-Slavinskiene, „Aureart“ tapybos studijos įkūrėja, pasak „Senjorų dvaro“ užimtumo specialistės Ritos Dirgėlaitės, vienus senjorus paskatino atsipalaiduoti polėkiui, ramybei, o kitus įkvėpė susikaupimui ir tikslumui. „Senjorų dvare“ pražydo saulėgrąžos… Visas laukas jų prasiskleidė senjorų rankų potėpiuose ant drobės. Netikėtos įžvalgos, kūrybos laisvė ir atsipalaidavimas nustebino ne tik darbuotojus, bet ir pačius senjorus“, – džiaugėsi Rita. Kūrybos laisvė vyravo, ir kai senjorai tapė ant drobės, ir kai pajuto pastelės technikos teikiamą malonumą. Tokie užsiėmimai ne tik praskaidrino jų kasdienybę, bet padėjo atsiskleisti ir kūrybiškumui.


Domėjosi krašto istorija
Gerų žodžių iš senjorų sulaukė ir kitos projekto „Susitikime muziejuje!“ veiklos –
kultūrinės-edukacinės išvykos į Gargždų krašto muziejų, Agluonėnų etnografinę sodybą ir laivadirbio Jono Gižo etnografinę sodybą Drevernoje. Išvykos dalyvius domino muziejiniai eksponatai, Gargždų miesto istorijos faktai, kuriuos pateikė muziejininkai. Senjorai žavėjosi Agluonėnų etnografine sodyba, o laivadirbio J. Gižo sodyboje – šišioniškių tarme ir čionykščiais papročiais.
Priekulės Ievos Simonaitytės memorialinio muziejaus filialo vadovės Jūratės Martinkienės ir Laisvės kovų ir tremties istorijos muziejaus filialo vadovės Sabinos Vinciūnienės apsilankymą „Senjorų dvare“ įstaigos gyventojai pavadino dar viena dovana. Pasakojimai apie senąją Priekulę ir rašytoją Ievą Simonaitytę kai kuriems senjorams priminė tėviškę. „Mūsų senjorės Zita ir Birutė stebėdamos rodomas senosios Priekulės nuotraukas džiūgavo, nes turėjo galimybę grįžti į tėviškę ir pamatyti autentišką Priekulės pastatų architektūrą bei basomis kojomis (bent mintimis) pabėgioti po vaikystės gatveles“, – apie projekto renginių reikšmę senjorams sakė „Senjorų dvaro“ užimtumo specialistė Rita.
Senjorų smalsumą skatino ir pažintis su Gargždų miesto herbu, jo istorija. Gargždų krašto muziejaus edukatorės Gintarės Sargūnaitės padedami jie iš popieriaus darė Gargždų herbą ir klausinėjo apie Vėžaičių bei savo gimtųjų miestelių herbus. Užsiėmimas senjorams taip patiko, kad su muziejininkais sutarta ateityje tęsti pažintį su miestelių herbais ir jų istorija.
Vilnos kelio ir vėlimo edukacija senjorus sušildė Agluonėnų etnografinės sodybos vadovė Giedrė Rudaitytė ir darbuotoja Danutė Šutkienė, o rudens vėjų kryptį senjorams rodo pačių padaryta vėtrungė, kurią atvykusi į įstaigą mokė susikurti Drevernos J. Gižo etnografinės sodybos vadovė Laura Martinkienė.

Senjorai lankėsi J. Gižo etnografinėje sodyboje, kur vyko patyriminė edukacija „Kelionė į 1944-ųjų liepą“.


Neabejotina nauda
„Esame labai dėkingi Gargždų krašto muziejui, kad parengė senjorams skirtą projektą, kurį finansavo Klaipėdos rajono savivaldybė. Manau, kad iki šiol Lietuvoje tokių projektų net nebuvo. Mūsų įstaigoje gyvena 46 senjorai, o apie 20 jų įsiliejo į projekto veiklas ir iki šiol dalijasi įspūdžiais ir laukia naujų susitikimų su muziejininkais“, – sakė VšĮ „Senjorų dvaras“ vadovė Vaida Šidlauskienė.
Gargždų krašto muziejaus darbuotojų kūrybiškumas, žinios, kuriomis jie dalijosi vykdydami senjorų sveikatinimo, aktyvesnio kultūrinio, pažintinio gyvenimo projektą „Susitikime muziejuje!“, pasak pačių senjorų, praplėtė jų žinias, žadino prisiminimus, skatino ir tarpusavio bendravimą.
„Smagu, kad su partneriais pavyko užmegzti šiltą, nuoširdų ryšį ir įgyvendinti įdomų, prasmingą projektą, apie kurio pratęsimą ir kitas bendradarbiavimo galimybes jau kalbama baigiamuosiuose projekto susitikimuose“, – sakė senjorų sveikatinimo, aktyvesnio kultūrinio, pažintinio gyvenimo projekto „Susitikime muziejuje!“ iniciatorė, Gargždų krašto muziejaus direktorė S. Bučnytė.

KOMENTARAS
Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Vytautas BUTKUS:
– Manau, kad projektas „Susitikime muziejuje!“ yra rezultatyvus Klaipėdos rajono savivaldybėje diegiamo tarpinstitucinio bendradarbiavimo pavyzdys. Gebėjimas suderinti kelių įstaigų veiklą atvėrė puikias galimybes senjorų bendrystei, suteikė gerą progą lavintis žinių sveikatinimo, kultūros srityse, įvairios edukacijos stiprino naujus įgūdžius, paskatino ir projekto dalyvius pasidalinti savo patirtimis. Galvoju, jog tai iš tiesų buvo įdomus ir prasmingas laikas visiems projekto dalyviams. Tikiu, jog tokių pavyzdžių rajone bus ir dar daugiau.


Laima ŠVEISTRYTĖ
Gargždų krašto muziejaus nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių