Gargždų sporto ir pramogų komplekso statytojai pagerbė lietuvių tradiciją iškelti pabaigtuvių vainiką

Gargžduose Dariaus ir Girėno gatvėje sparčiai kyla šiuolaikiškas sporto ir pramogų kompleksas. Penktadienį rangovai UAB „Infes“ statybų aikštelėje žymint konstrukcinių darbų pabaigą ant pastato stogo iškėlę pabaigtuvių vainiką pakvietė Klaipėdos rajono savivaldybės vadovus, Tarybos narius, partnerius į tradicinę pabaigtuvių šventę. Žemaitijoje ji vadinama „kazilinėmis“. Ateityje dar laukia nemažai darbo, o pagal sutartį statybos darbų pabaiga numatyta 2025-ų metų rugpjūtį.

Džiaugėsi matomais pokyčiais

Pabaigtuvių vainikas byloja seną lietuvių tradiciją‎‎: statybininkų džiaugsmą, kad  pagrindiniai statybos darbai yra įvykdyti, pastatytos gegnės – statybinės konstrukcijos, laikančios stogą. Tačiau pažymėjus šį statybų etapą, darbai nesibaigia.

‎‎Paprastai rangovai vainiko iškėlimą laiko garbės reikalu – pranešti, kad statyba baigiama. Pagal tradiciją, jei to nepadaroma, kaimynai vietoj pabaigtuvių vainiko iškabina kiaulę. Šiuo atveju to daryti kaimynams nereikėjo.

Įprasta, kad šventėje rangovas palinki statiniui stiprybės, kad jis ilgai gyvuotų. „Infes“ generalinis direktorius Arvydas Markevičius dėkojo visiems prisidėjusiems prie projekto įgyvendinimo. „Vainiko kėlimas yra pagerbimas mūsų darbuotojų, komandos ir visų, kurie prisideda – čia jų šventė. Šio pastato statybose pasiekėme aukščiausią tašką, įmonė visada stengiamės paminėti pradžią, vidurį ir pabaigą“, – teigė A. Markevičius.

Klaipėdos rajono meras Bronius Markauskas džiaugėsi, kad rangovas ne tik labai atsakingai vykdo sutartinius įsipareigojimus ir suplanuoti darbai neatsilieka nuo grafiko, tačiau nepamiršta net tradicijų. „Kazilinės visada yra džiaugsmas, nes jau matosi ir pastato apimtis. Džiaugiamės, kad  statant kompleksą yra gyventojų palaikymas, mūsų tikslas – kuo greičiau užbaigti daugiafunkcio statybas. Ačiū, kad prisimename, gerbiame tradicijas ir minime svarbią etapo pabaigą“, – kalbėjo meras.

Savivaldybės administracijos direktorius Sigitas Karbauskas linkėjo sėkmės ir stiprybės toliau tęsti darbus, mat projektas – neeilinis. Jam antrino ir projekto vadovas, Gargždų sporto centro direktorius Vaidas Liutikas. „Infes“ projektų direktorius Mantas Šalčius taip pat dėkojo savo komandai bei Savivaldybei: „Norėčiau padėkoti savo puikiai komandai už nuostabų darbą, jei taip ir toliau – nuversime visus kalnus, darbininkams, kurie atliko sunkiausią darbą, Savivaldybei, projektų savininkams, vadovams – už konstruktyvų bendradarbiavimą, tik su jų požiūriu judame į priekį. Taip pat projektuotojams už viziją ir visiems, kurie prisidėjo.“

Unikalios erdvės sportui ir poilsiui

UAB „Infes“  pabaigtuvių šventės dalyviams surengė ekskursiją po statomą Gargždų šiuolaikišką sporto ir pramogų centro kompleksą, kurį sudarys du pastatai. Ekskursijos dalyviai neslėpė nuostabos, kai savo akimis pamatė, kiek daug jau yra padaryta, kokios unikalios erdvės sups komplekso lankytojus.

Gargždų daugiafunkcio sporto centro projektas išsiskiria ir projektuotojų dėmesiu įdomesniems architektūriniams sprendimams. Kaip įvardija patys projektuotojai, architektūrinė projekto idėja – sujungti atskirus tūrius į vientisą darinį. Išorinis fasado paviršiaus kontūras paverčiamas tarsi vienijančiu skydu, o pagrindinėms vidaus erdvių pertvaroms pasirinktos skaidrios faktūros. Visa tai kuria modernų, architektūriškai savitą komplekso stilių.

Viename komplekso pastate bus baseinas su SPA zona. Baseinas turės keturis 25 m ilgio takelius, tribūnas, rūbines, administracines patalpas, SPA zoną su pirtimis, sūkurine vonia. Baseinas bus su pakeliamu dugnu, kad čia galėtų vykti ne tik plaukimo, bet ir šuolių į vandenį nuo tramplyno treniruotės bei varžybos. Baseino dugno gylis sieks iki 4 metrų.

Kitame pastate bus įrengta universali sporto salė. Čia treniruosis ir varžysis rajono tinklininkai, salės futbolo komanda bei kiti sportininkai. Gyventojai turės galimybę stebėti aukščiausio lygio varžybas neišvykdami iš savo rajono.

Šiuo metu jau užbaigtos baseino ir arenos pastatų monolitinės ir surenkamosios konstrukcijos, baseino bei sporto arenos pastatuose jau uždengtas stogas, sumontuotos langų aliuminio konstrukcijos. 2024 m. I ketvirtyje bus sumontuotos daugiasluoksnės sienos, prasidės vidaus įrengimo darbai. Sklype įrengtos visos požeminės komunikacijos, lauko inžineriniai tinklai. Sklypo ir susisiekimo dalies sutvarkymas siekia apie 70 proc.

Statybos darbus planuojama baigti 2025 m. II ketvirtį. Taip pat bus sutvarkytas sporto ir pramogų komplekso sklypas, įrengiant visas reikalingas komunikacijas, automobilių stovėjimo aikštelę, takus, viešąsias erdves.

Statybos darbus vykdo UAB „Infes“. Statybų sutarties vertė – 29,2 mln. eurų. Komplekso statyboms Savivaldybė jau skyrė 8,5 mln. eurų.

Kazilinės – svarbus etapas

UAB „Infes“ daugiafunkcio statybų aikštelėje ant stogo iškėlė stilizuotą pabaigtuvių vainiką. O štai etnologas l. Klimka teigia, kad anksčiau Žemaitijoje meistrai į pabaigtuvių vainiko vidurį įkabindavo iš medžio lentelės išpjautus sūrį ir butelį, – tokią laukiamų vaišių užuominą. Kitur dar kabindavo savo profesijos ženklą – medinius pjūklą, kirvuką, reples, kampainį, skriestuvą. Anot etnologo, neretai pasitaikydavo ir tokių papročių, kuomet statybos vadovui tekdavo lipti gegnėmis aukštyn ir iš bėringio pačiam pasiimti įvairius statybininkų sudėtus daiktus, pavyzdžiui, batus, marškinius, pirštines ir austinį rankšluostį. Tuo metu darbininkai laidydavo juokus ir su įvairiais rakandais mėgindavo sukelti triukšmą.

„Sėkmingai nusikabinusį dovanas meistrą parankiniai pakilodavo, tada daina pasveikindavo šeimininką. O šeimininkė ant stalo jau deda dideliausią dubenį šutinio, keptuvę „stačiokės“. Pabaigtuvių vaišės turi savo pavadinimą, bet vėlgi, skirtingą įvairiose Lietuvos regionuose. Aukštaitijoje – „šelmenų balius“, jos šiaurės vakarų dalyje – „kruonio nugėrimas“, Mažojoje Lietuvoje – „bėringės“, Žemaitijoje – „kazilinės“, Užnemunėje – „sparinės“. Pakeldamas pirmąją taurelę, meistras tradiciškai linki, kad trobesys visus pergyventų, kad jo vėjas nesugriautų, žaibas nenutrenktų, kad jis pilnas geros nuotaikos būtų“, – pasakoja L. Klimka. Pažymėjus šį statybų etapą, darbai nesibaigdavo – likdavo uždengti patį stogą, sudėti grindis, įstatyti duris ir langus bei sukrėsti krosnį.

Gabrielė ČIUNKAITĖ

Aut. nuotr.



Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių