Gargždų turguje – ne tik ankstyvosios daržovės

Šį šeštadienį Gargždų turguje daržovių daigų pardavėjams buvo ankšta. Nemaža pasiūla ir daržininkų mėgėjų užaugintų ankstyvųjų, žalumyninių daržovių, tik pirkėjų pasigesta. Spėjama, kad dalis jų emigravę, o kiti užsiaugina patys – ir daigų, ir daržovių. Pražūtingos šalnos

Neįprastai anksti šilumos bangas atplukdęs pavasaris pagreitino augalų vegetaciją ir paskubino daržininkus mėgėjus sodinti šiltnamiuose pomidorus, agurkus, paprikas, grožio mylėtojus – puošti aplinką gėlėmis, dekoratyviniais augalais. Tačiau skubantieji ne visuomet būna pirmi. Stiprios šalnos kai kur buvo pražūtingos. Netgi medeliams.

Butkų kaime Priekulės seniūnijoje savo sodyboje daugiametes gėles ir dekoratyvinius augalus auginanti ir juos pardavinėjanti Jolanta Paliliūnienė praėjusią savaitę braukė ašarą, pamačiusi, kaip šalna pakando augalėlius. Parudavo baltais žiedeliais apsipylusi lanksva, citrinvytis, apšalo maumedžių, eglučių ūgliukai, prarado žavesį visu grožiu išsiskleidę flioksų žiedai. Dauguma gėlių, dekoratyvinių augalų sodinukų jos plantacijoje nukentėjo. Bet ko norėti, jeigu po neįprastai šaltos nakties nuliūdęs stovi kaštonas: gražios žiedų žvakės nebegyvos. Ąžuoliuko pumpurai nušalo, beržo viršūnę irgi „nuvirino“.

„Ankstyvas pavasaris nesaugus augalams“, – apmaudžiai ištarė Jolanta. Balandį šilumai išlindus kaip iš maišo, daugiamečiai augalai pradėjo vegetuoti, leisti ūglius, žydėti. Šalnos juos tarsi grąžino į realybę. Pasak J. Paliliūnienės, prireiks laiko, kol augalai atsigaus.

Apgautųjų skundai

„Žmonės perka daigus, kad atsodintų iššalusius. Paskubėjo, – šyptelėjo vyriškis, turguje prekiavęs įvairių daržovių daigais. – Mes išsaugojome – šiltnamyje buvome rūpestingai uždengę, ir šaltis neprasiskverbė.“

Nebe pirmą pavasarį savo užaugintų daržovių daigus siūlantis gargždiškis įgijęs pirkėjų pasitikėjimą: prie jo būriavosi eilutė žmonių. Už pomidorų daigą prašė po 1,50 Lt. Tai vidutinė kaina, nes šeštadienį turguje vieni prašė po litą, kiti – po 1,30 Lt ir net po du litus.

Stebino daržovių daigų pasiūla. Tačiau pirkėjai dairėsi pažįstamų pardavėjų, iš kurių patikimai įsigytų tai, ko prašė. „Ieškau žiedinių kopūstų daigų. Gal nenutiks kaip pernai, kai nusipirkus vietoj jų sulapojo kaliaropės“, – turguje skundėsi pirkėja. O vyriškis pasakojo savo patirtį. Turgaus prekeivė tikino turinti ankstyvųjų kopūstų daigų, bet kai jų nusipirko ir pasodino, galvų sulaukė tik vėlyvą rudenį. Dar labiau subjursta nuotaika, kai neuždera pomidorai ir agurkai, nes hibridinės veislės daržovių daigus dažnai augina ne iš parduotuvėje pirktų sėklų, o iš savo darže užaugintų daržovių. Mažos apgavystės tampa dideliais nemalonumais daržininkams.

Ant prekystalių – pirmieji žalumynai

Darbštūs daržininkai mėgėjai šį pavasarį anksčiau pasiūlė ir savo užaugintų ridikėlių, salotų, krapų, špinatų. Viena prekiautoja pasakojo, jog rudenį buvo pasėjusi šiltnamyje šias žalumynines daržoves, svogūnų sodinukus, pavasarį – tik ridikėlius. Taigi anksti ir derlių skynė. Šį šeštadienį sakė prekiavusi lauke užaugintomis. Kita prekiautoja pasakojo, kad jau prieš kelias dienas šiltnamyje nurovusi ridikėlius ir pasodinusi pomidorus.

Beje, turguje galėjai nusipirkti ir rajono ūkininko šiltnamiuose užaugintų agurkų – 8 litų už kilogramą prašė. Prieš savaitę „agurkų šalyje“ – Kėdainiuose jų augintojai turgelyje ir pakelėje pardavinėjo po 7 litus.

Pirkėjai apgailestavo, kad pavasario šilumos nebeliko ir neskubėjo pirkti daržovių daigų. Prekiautojai skundėsi, kad turguje mažai žmonių. Spėliojo, jog dėl emigracijos taip išretėjo. O likusieji, matyt, pasidavė madai patiems auginti ekologiškas daržoves bei daigus. Šiuo metu propaguojama jas auginti net daugiabučių gyvenamųjų namų balkonuose. O Vilniuje žmonės kuria daržus ir augina ekologiškas daržoves. Keturių bendruomenių daržai yra Antakalnyje, Senamiestyje, Paupyje ir Pilaitėje. Čia vyksta „žaliosios pamokos“.


  • Šeštadienį Gargždų turguje agurkų daigas kainavo 1,5–3 Lt, paprikos – 0,5–2 Lt, cukinijos – 1,5–3 Lt, ankstyvųjų kopūstų (10 daigų) – 1,5–3 Lt, kaliaropių (10) – 2 Lt, brokolių (10) – 2 Lt, vėlyvųjų kopūstų (30) – 4 Lt, raudonųjų burokėlių (10) – 2 Lt, saliero daigas – 0,50 Lt.
  • Daržininkų mėgėjų užaugintų ridikėlių ryšelis – 1,5–2 Lt, svogūnų laiškų – 1 Lt, salotų – 1–2 Lt, špinatų – 2 Lt, krapų – 1 Lt, petražolių – 1 Lt.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių