Gargžduose – dar tik išmaniojo miesto vizijos, bet paroda Taipėjuje teikia pradinių idėjų

Klaipėdos rajono savivaldybėje svečiavosi Taivano atstovybės Lietuvoje ambasadorė Constance Hsueh-hong Wang su komanda.

Išmaniuosius miestus daugelis esame matę tik fantastiniuose filmuose, tačiau šiuolaikinės technologijos sparčiai skverbiasi į kasdienį gyvenimą. Tad jau nebenuostabu, kai išmanieji miestai egzistuoja realybėje. Klaipėdos rajono savivaldybės delegacija tuo galėjo įsitikinti Taipėjuje dalyvaudami kasmetėje tarp­tau­ti­nė­je kon­fe­ren­ci­joje-pa­ro­doje „Smart Ci­ty Sum­mit &Ex­po“. To­kia pa­ro­da yra skir­ta skait­me­ni­nei ir ža­lia­jai trans­for­ma­ci­jai, pa­brė­žiant tva­ru­mo svar­bą.
Klaipėdos rajono savivaldybės delegacija į Tai­va­ne or­ga­ni­zuo­ja­mą tarp­tau­ti­nę kon­fe­ren­ci­ją-pa­ro­dą „Smart Ci­ty Sum­mit & Ex­po“ vy­ko Tai­va­no at­sto­vy­bės Lie­tu­vo­je kvie­ti­mu.
Pakvietė Taivano atstovybė
„Smart Ci­ty Sum­mit &Ex­po“ – tai yra vie­nas di­džiau­sių ir įta­kin­giau­sių pa­sau­ly­je mies­tų ino­va­ci­jų ren­gi­nys, o Lietuvos savivaldybių asociacija dalyvauti konferencijoje rekomendavo tik vieną – Klaipėdos rajono savivaldybę. Pasirenkant, kuri savivaldybė atstovaus Lietuvai, buvo atsižvelgta į tai, kad Klaipėdos rajonas itin sparčiai augantis šalyje, pritraukiantis daug investicijų, inovatyvių verslų, esantis geroje geografinėje padėtyje, o šalia – Klaipėdos valstybinis uostas. Pa­ro­dą or­ga­ni­zuo­ja ir sve­čių vieš­na­gę fi­nan­suo­ja Tai­va­no na­cio­na­li­nė plėt­ros ta­ry­ba, Tai­pė­jaus, Ta­o­ju­a­no, Ga­o­sion­go mies­tai bei Tai­pė­jaus kom­piu­te­rių aso­cia­ci­ja.
Klaipėdos rajono savivaldybės delegacija į Tai­va­ne or­ga­ni­zuo­ja­mą tarp­tau­ti­nę kon­fe­ren­ci­ją-pa­ro­dą „Smart Ci­ty Sum­mit & Ex­po“ iš­vy­ko Tai­va­no at­sto­vy­bės Lie­tu­vo­je kvie­ti­mu. Rajono delegacijai vadovavo meras B. Markauskas.
Kovo pradžioje Klaipėdos rajono savivaldybėje svečiavosi Taivano atstovybės Lietuvoje ambasadorė Constance Hsueh-hong Wang su komanda. Jiems pristatytas sparčiai augantis Klaipėdos rajonas, ekonomikos aktualijos, čia įgyvendinami projektai ir siekiai, aptartos bendradarbiavimo su Taivanu galimybės. Be to, delegacija išgirdo pristatymą apie Klaipėdos laisvąją ekonominę zoną, dalyvavo nemokamos pavėžėjimo paslaugos „Klaipėdos rajonas veža“ pristatymo renginyje bei lankėsi šiuolaikiškame pramonės inovacijų parke „VMG Technics R&D Park“.
Vertina Lietuvos bendrystę
Taipėjaus tarp­tau­ti­nė­s kon­fe­ren­ci­jos-pa­ro­dos statistika yra stulbinanti. 2 200 parodos dalyvių iš 46 šalių, pristatančių 495 miestus. 148 tūkstančiai lankytojų. Iš viso konferencijoje vyko 73 forumai, 8 000 pristatymai, 210 bendradarbiavimo sesijų ir daugelis kitų renginių.
„Žinoma, visko aprėpti per penkias dienas yra neįmanoma, tačiau žinių ir patyrimo stengiamės semtis tuose forumuose, kur mums artimiausios sritys ir kurias galėtume pritaikyti ir pas mus. Pavyzdžiui, bendradarbiaujant su vietinėmis ir tarptautinėmis organizacijomis dalyviams buvo pristatomos unikalios bendradarbiavimo galimybės tarp viešojo ir privataus sektoriaus. Šioje srityje mūsų rajonas taip pat žengia nors ir pirmuosius, bet stiprius žingsnius. Štai priminsiu, kad Lietuvoje švietimo objektų statyboje esame bene vienintelis pavyzdys, kai privataus ir viešojo sektoriaus sinergijos būdu statome daugiafunkcį centrą – mokyklą Slengiuose“, – atkreipė dėmesį rajono meras B. Markauskas.
Jis akcentuoja, kad parodoje Klaipėdos rajono savivaldybės delegacija sulaukė pakankamai dėmesio kaip Lietuvos, kuri pripažįsta Taivaną ir bendradarbiauja su juo, atstovai. „Kai Gargžduose viešėjo Taivano atstovybės delegacija, jautėme akivaizdų susidomėjimą mūsų rajono potencialu. Taivanas yra aukštųjų technologijų gamybos šalis, galinti būti potencialiu investuotoju į progresyvius sprendimus. Taivaniečiai labai domėjosi mūsų rajone įsikūrusiu pramonės inovacijų parku „VMG Technics R&D Park“. Neatmetama galimybė, kad ateityje jie gali nuspręsti investuoti būtent mūsų rajone. Kvietimas į parodą Taivane ir yra dar vienas žingsnis tęsti bendradarbiavimą“, – samprotavo meras.
Pasaulį sujungia neregėtais būdais
Pažymėtina, kad Taipėjaus kon­fe­ren­ci­ja-pa­ro­da „Smart Ci­ty Sum­mit &Ex­po“ – didžiausia Azijos išmaniųjų miestų paroda, kurioje dalyvauja daugiausia visapusiškus IoT sprendimus vystančios įmonės ir organizacijos.
Šiuolaikiniame tarpusavyje susijusiame pasaulyje daiktų internetas (IoT) tapo galinga priemone, keičiančia mūsų sąveiką su technologijomis ir mus supančia aplinka. Daiktų internetas – tai tarpusavyje sujungtų prietaisų, kuriuose įdiegti jutikliai, programinė įranga ir ryšio galimybės, leidžiančios realiuoju laiku rinkti, keistis ir analizuoti duomenis, tinklas. Nuo išmaniųjų namų ir miestų iki sveikatos priežiūros, transporto ir žemės ūkio – daiktų internetas sujungia pasaulį dar neregėtais būdais, suteikdamas naujų efektyvumo, naujovių ir patogumo galimybių.
Išmaniuosiuose miestuose daiktų interneto technologijos naudojamos miestų infrastruktūrai, transportui ir viešosioms paslaugoms gerinti, todėl miestai tampa veiksmingesni ir tvaresni. Daiktų interneto jutikliai ir įrenginiai gali realiuoju laiku stebėti eismo srautus, automobilių stovėjimo aikštelių prieinamumą, oro kokybę ir atliekų tvarkymą, todėl miestų planuotojai gali priimti duomenimis pagrįstus sprendimus ir optimizuoti ištek­lių paskirstymą. Be to, daiktų interneto pagrindu veikiantys išmanieji tinklai, vandentvarkos sistemos ir energiją taupantys pastatai padeda miestams mažinti anglies dioksido išmetimą, taupyti išteklius ir didinti atsparumą klimato kaitai.
Tokie IoT procesai, kuriuose plačiai taikomas dirbtinis intelektas, leidžia valdyti miestą greičiau, ekonomiškiau ir palankiau gamtai.
Žinoma, esame realistai. Gargždams toli gražu iki išmaniojo miesto, tačiau visi gyvename šiuolaikinių technologijų, kurios vystosi itin sparčiai, pasaulyje. Tad neatmetame galimybės kai kuriuos aspektus ateityje pritaikyti ir Klaipėdos rajone. Didžiulių dangoraižių Taipėjuje žavi ypatinga tvarka, švara, labai gerai organizuotas transportas. Visa Taivano sostinės kasdienio gyvenimo pažanga yra pasiekiama būtent naudojant naująsias technologijas, plačiai naudojant dirbtinį intelektą“, – įspūdžiais dalijosi ir kiti rajono delegacijos nariai vicemeras Vytautas Butkus, mero patarėja Toma Tuzovaitė-Markūnienė, rajono Savivaldybės Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus vedėjas Gytis Kasperavičius, Savivaldybės Strateginio planavimo ir projektų valdymo skyriaus vedėjas Mindaugas Šatkus.
Keisis ir mūsų patirtis
„Milijoniniame Taipėjaus mieste visur yra kameros, bet tai ne žmonių stebėjimui, o duomenų rinkimui miesto procesų valdymui. Be abejonės, tokiu atveju yra būtinas visuomenės švietimas ir sąmoningumas, suvokimas, kad taip gerinama jų gyvenimo kokybė. „Kaip minėjau, tie duomenys yra naudojami tik technologiniams procesams valdyti, tačiau nepaisant daiktų interneto milžiniško potencialo, jis taip pat kelia susirūpinimą dėl privatumo, saugumo ir duomenų valdymo, kurį reikia spręsti siekiant užtikrinti atsakingą ir etišką jo diegimą“, – samprotavo B. Markauskas. Jo nuomone, kai kuriuos nesudėtingus procesus galima pabandyti pritaikyti ir Gargžduose, pavyzdžiui, gatvių priežiūros, valymo, greideriavimo procesų kontrolei. „Arba galime įdiegti daugiau tvarumo ir mūsų švietimo įstaigose. Parodoje buvo pristatoma, kaip mokyklose naudojami kompiuteriai. Modelis labai paprastas: vienas blokas yra pats „protas“, vaikams reikalingas tik monitorius, o juk mes dabar kiekvienam mūsų mokiniui duodame po kompiuterį“, – samprotauja rajono meras.
Taipėjaus konferencijoje itin didelis dėmesys buvo skiriamas išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio mažinimui. „Žinoma, kai pasiklausėme Benino, Etiopijos, Gvatemalos ar kai kurių kitų šalių pranešimų, tai supratome, kad turime kuo didžiuotis. Tačiau ir mokytis turime ko iš žymiai daugiau pažengusių šalių, koks yra Taivanas“, – kalbėjo meras. Štai, pavyzdžiui, diegiant modernią rūšiavimo įrangą Taipėjuje akivaizdžiai veikia žiedinės ekonomikos principai – sumažinti išteklių eikvojimą ir užtikrinti, kad kuo daugiau medžiagų grįžtų į rinką pakartotiniam panaudojimui. Ten rūšiuojamos ir sistemingai perdirbamos visos statybų ir griovimo darbų atliekos: betonas, žvyras, įvairios plėvelės, plytelės ir kt.
Naudojant moderniąsias technologijas keisti mūsų miestams, keisis ir mūsų patirtis juose. Visiškai sujungta ekosistema suteiks draugiškesnę, labiau prieinamą ir žmogiškesnę miesto aplinką.
Parengė
Vilija BUTKUVIENĖ


Taivano sostinės Taipėjaus plotas 272 kv. km, 2,65 mln. gyventojų (2020; aglomeracijoje 8,78 mln. gyventojų).
Taipėjus įsikūręs Taivano salos šiaurėje, kalnų slėnyje, prie Tamšui upės. Suskirstytas į 12 rajonų. Upių uostas. Geležinkeliai ir plentai į Gaosiongą, Taitungą. Taivano‑Taojuano tarptautinis oro uostas. Metropolitenas (6 linijos, per metus pervežta 789,59 mln. keleivių, 2019).
Taipėjus – tarptautinės prekybos ir finansų paslaugų (vertybinių popierių birža, Taivano ir užsienio bankų atstovybės, draudimo bendrovės) centras. Metalurgija, laivų, jachtų statyba, transporto priemonių ir įrangos, elektronikos ir elektrotechnikos (kompiuterių, skaitmeninių televizorių ir vaizdo kamerų, mobiliųjų telefonų), medienos apdirbimo, poligrafijos, farmacijos, tekstilės, siuvimo, maisto pramonė. Turizmas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content