Gargžduose – tarptautinis popierinių modelių konkursas

Po trejų metų pertraukos Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijoje įvyko popierinių stendinių modelių tarptautinis konkursas „Gargždai – 2022“. Net dvi dienas mokyklos aktų salėje šurmuliavo svečiai, atvykę ne tik iš Lietuvos miestų, bet ir iš Lenkijos bei Latvijos. Laimėtojams už įvairias nominacijas įteikti rėmėjų prizai ir medaliai.

Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos technologijų mokytojas E. Venckauskas.


Modeliavimui atidavę širdį
Šiais metais tarptautinį popierinių stendinių modelių konkursą organizavo Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazijos technologijų mokytojas Evaldas Venckauskas. Jam padėjo iki pandemijos konkursą organizuodavę Gargždų vaikų ir jaunimo laisvalaikio centro (GVJLC) stendinio modeliavimo mokytojas Pranas Sungaila ir neformali jaunimo grupė „Gargždų guliveriai“. Abu pedagogai yra gerbiami ir mylimi ne tik savo ugdytinių, bet jiems dėkingi ir tėveliai už puoselėjamą vaikų pomėgį, už jų akivaizdų tobulėjimą. Prieš kelerius metus už nuopelnus ugdant jaunosios kartos gebėjimus Gargždų miesto bendruomenė P. Sungailą nominavo „Tauriosios širdies“ laureatu.
Konkurso modeliams vertinti buvo sudaryta objektyvi komisija: vienas iš jaunimo atstovų, vienas vyresniosios kartos ats­tovas iš Lietuvos ir svečias iš užsienio. Vyriausiasis teisėjas, iškilus ginčui buvo organizatorius E. Venckauskas. GVJLC stendinio modeliavimo mokytojas P. Sungaila nuotaikingai kalbėjo, kad kai pats vyksti į konkursą – važiuoji į šventę, tačiau kai atvažiuoja svečiai – turi padaryti šventę. Tiesa, „Bangai“ Pranas minėjo, kad, jo manymu, konkursą surengti pavyko, nors buvo nedaug laiko, o ir dabartinė situacija kišo koją: ne visi dalyviai iš kitų šalių galėjo atvykti ir dalyvauti.
Tarptautinio konkurso atidarymo proga buvo pakviesti įdomūs svečiai iš Klaipėdos – rekonstruktorių grupė asociacija „Baltijos štormas“, vyko GVJLC meninė programa. Antrąją dieną paskelbti ir apdovanoti konkurso laimėtojai.

GVJLC stendinio modeliavimo mokytojas P. Sungaila.


Atkuriami objektai
Kruopštumo ir susikaupimo reikalaujančio užsiėmimo – stendinių popierinių modelių konst­ravimo – entuziastai Pranas ir Evaldas pasakojo, kad anksčiau esą Lietuvoje nė nebuvę tokių dalykų. O dabar net Klaipėdoje yra leidykla „W. M. C. Models“, kuri leidžia modelius. Jai vadovauja ir pats popierinių modelių gamyba užsiimantis Denisas Sinelnikovas.
Anot pašnekovų, svarbiausia užsiimant šia veikla – peiliukas, žirklutės, klijai ir rankų miklumas lankstant, karpant ir klijuojant popierių. Ne mažiau svarbi ir akvarelė – reikia papuošti, padažyti modelius. Aišku, modeliuojant reikia ne tik užsispyrimo, bet ir gebėjimo mąstyti, suvokti, koks bus galutinis rezultatas.
Anot E. Venckausko, kad pagamintum vieną objektą, gali užtrukti ir kelis mėnesius, ir net kelerius metus. „Užtrunka, kol prisiruoši pradėti: reikia susikrauti įrankius, trijų rūšių klijų – vien tai jau pusę dienos gali atimti. Bet kai pradedi dirbti… užsimiršti, net papietauti užmiršti“, ‒ apie pomėgį, kuris atpalaiduoja, pasakojo technologijų mokytojas. Jis atskleidė, kad konkursuose stendinių popierinių modelių vertinimas – sudėtingas. Vertinama suklijavimo kokybė, tikslumas, padažymas, itin svarbi dokumentacija – jei prie modelio pridedi detalių nuo savęs, turi įrodyti, kad tikrai taip buvo. Taip pat svarbus mastelis. „Stengiesi maksimaliai atgaminti tikrovės objektą“, ‒ akcentavo A. Venckauskas.
„Mes – modeliuotojai, o ne politikai. Mes atkuriame istoriją tokią, kokia ji buvo, ir kuo tiksliau“, ‒ pabrėžė GJVLC stendinio modeliavimo mokytojas P. Sungaila, kuris beveik 40 metų dirba su vaikais Laisvalaikio centre.
Populiariausia gaminti būtent karinę techniką, bet modelių kategorijų yra įvairiausių – ir pastatų, laivų, automobilių bei kt. Konkurse buvo galima išvysti iš Panevėžio atvežtą net 2 metrų ilgio karinį lėktuvą, taip pat du Klaipėdos rajono objektus – Dovilų bažnyčią ir Vėžaičių dvaro vartus.


Laimėtojams – rėmėjų prizai
KASP 1 vietą užėmė P. Sungaila su modeliu PzH – 2000 „Panzerhaubitze“, KASP 2 vieta skirta Olego Dmitruk modeliui „Kranvagan“, KASP 3 vieta – Jonei Baltramaitytei ir jos modeliui „1939 rugsėjo lenkų šarvuota technika“. „Žiūrovų simpatijų prizas“ atiteko E. Venckauskui.
Daugiausia apdovanojimų įteikta plungiškiui Artūrui Ablingiui: E. Venckausko taurė už netikėtumą „Juodasis arkliukas“, „Aviacijos ir kosmonautikos „Grand Prix“, suaugusiųjų „Grand Prix“ ir „Grand Prix“.
„Neklasifikuotų modelių ir maketų „Grand Prix“ ir „Vandens technikos modelių „Grand Prix“ laimėjo gargždiškis Paulius Trakšelis, „Jauniausiųjų vaikų „Grand Prix“ laimėjo Igoris Szymańskis (Chelmža, Lenkija), „Vyresniųjų vaikų „Grand Prix“ – Kristupas Arcišauskis (Gargždai, Lietuva), „Jaunimo „Grand Prix“ – Eisvina Marčiukaitytė (Klaipėda, Lietuva).

Specialieji prizai

Vaikų iki 10 metų amžiaus grupėje nominacijas laimėjo:

Fatima Budinavičiūtė iš Klaipėdos MSC Studijos „Febas“ figūrėlių kategorijoje už Smilodoną ir pastatų kategorijoje už Sniego karalienės pilį, Igor Szymanski iš Chelmžos „Combat“ modeliuotojų klubo (Lenkija) technikos kategorijoje už katerį „Batory“ ir figūrėlių kategorijoje už biotualetą „Toy Toy“, Michal Szymanski iš to paties klubo už Sausaininę trobelę (pastatų kategorija), Mikolaj Owczarczyk iš to paties klubo už Žilvitinį „Trabantą“ (technika) bei Dominykas Pekarskas iš Kauno už Slibino bokštą (figūrėlės) ir Nykštukų namelį (pastatai).

Vyresniųjų vaikų (10-14 metų) aviacijos modelių kategorijoje nominacijas laimėjo Kristupas Arcišauskis ir Mantas Dobrovolskas – abu su naikintuvo „Su-9“ modeliais ir abu Gargždų VJLC atstovai – bei Franciszek Chmieliewicz su žvalgybinio lėktuvo Westland „Lysander“ („Combat“. Chelmža) modeliu.

Vyresniųjų vaikų (10-14 metų) ratinės technikos modelių kategorijoje nominacijas laimėjo Kristupas Arcišauskis (GVJLC) su plentvolio „Kielce“, Armandas Miežetis (GVJLC) su visureigio JEEP „Wrangler“ ir Austėja Auksoriūtė (GVJLC) su visureigio JEEP T-2 modeliais.

Vyresniųjų vaikų (10-14 metų) vikšrinės technikos modelių kategorijoje nominacijas laimėjo Franciszek Chmieliewicz („Combat“) su tanko 7TP, Adomas Cirtautas (GVJLC) su tanko Pz. Kpfw. V „Panther“ ir Wiktor Dulnikowski („Combat“) su tanko Renault FT-17 modeliais.

Vyresniųjų vaikų (10-14 metų) figūrėlių kategorijoje nominacijas laimėjo Kristupas Arcišauskis (GVJLC) su Samurajaus, Izabelė Limontaitė su bambiraptoriaus ir Agota Šilgalytė su šokančio liūto figūrėlėmis (abi Klaipėdos MSC studija „Febas“).

Vyresniųjų vaikų (10-14 metų) architektūros maketų kategorijoje nominacijas laimėjo Mantas Dobrovolskas su Vierchoviskų malūno, Marta Stupina su Strakonicės pilimi (abu GVJLC) bei Viktor Zajac (Zalegno (Lenkija) pagrindinės mokyklos modeliavimo būrelis) su Biesenthalio Rotušės maketais.

Vyresniųjų vaikų (10-14 metų) kitose kategorijose neklasifikuotų modelių kategorijoje nominacijas laimėjo Tautvydas Kasparaitis su raketos „Saturn“ V „Skylab“ INT-21, Marta Stupina su krovininio traukinio modeliais ir Gabija Jankutė (visi GVJLC) su diorama „Prie ežero“.

Jaunimo (14-19 metų) aviacijos modelių kategorijoje nominacijas laimėjo Mindaugas Dembinskas (GVJLC) su sraigtasparnio PAH-2 „Tiger“ ir Arkadiusz Fiszer („Combat“, Chelmža) su naikintuvo Su-BKL modeliais.

Jaunimo (14-19 metų) laivų modelių kategorijoje nominacijas laimėjo Paulius Trakšelis (GVJLC) su batiskafo „Trieste“, Joanna Wantowska („Combat“) su povandeninio laivo „Molch“ ir Paulius Prišmontas (GVJLC) su povandeninio laivo USS „Nautilus“ modeliais.

Jaunimo (14-19 metų) ratinės technikos modelių kategorijoje nominacijas laimėjo Liutauras Grigonis („Vaivorykštės“ gimnazija) su BMW M (E26) „Procar“, Szymon Wolak su šarvuoto automobilio Wz. 29 ir Lena Chmieliewicz (abu „Combat“) su UAZ milicijos visureigio modeliais.

Jaunimo (14-19 metų) vikšrinės technikos modelių kategorijoje nominacijas laimėjo Jonė Baltramaitytė su 1939 metų rugsėjo Lenkijos šarvuotos technikos modelių kolekcija (GVJLC), ir Joanna Wantowska su T-34/85 „Rudy“ bei Wiktor Dulnikowski su T-34/85 „Rudy“ (abu „Combat“).

Jaunimo (14-19 metų) figūrėlių kategorijoje nominacijas laimėjo Eisvina Marčiukaitytė su drakono, Skaistė Butkevičiūtė su sėkmę nešančiu katinu (abi Klaipėdos MSC Studijos „Febas“) ir Jaroslaw Zawistowski („Combat“, Chelmža) su Samurajaus figūrėle.

Jaunimo (14-19 metų) architektūros maketų kategorijoje nominacijas laimėjo Liutauras Grigonis („Vaivorykštės“ gimnazija) su Westerplatės švyturio, Joanna Wantowska („Combat“, Chelmža) su Čarna Bialostocka gyvenamojo namo Belveder ir Marija Nefiodova (Klaipėdos MSC Studijos „Febas“) su Mini pasaulio serijos maketu Namelis medyje.

Jaunimo (14-19 metų) kosminės technikos ir fantastikos modelių kategorijoje nominacijas laimėjo Paulius Prišmontas (GVJLC) su raketos – nešėjos Gemini „Titan II“ GTIV, Maciej Dambrowski ir Wiktor Dulnikowski (abu „Combat“, Chelmža) su meteorologinių raketų „Meteor 2“ modeliais.

Jaunimo (14-19 metų) kitose kategorijose neklasifikuotų modelių kategorijoje nominacijas laimėjo Szymon Wolak ir Arkadiusz Fiszer (abu „Combat“, Chelmža) abu su šarvuotų drezinų „Tatra“ modeliais.

Suaugusių (virš 19 metų) visų laikų daugiasparnių lėktuvų ir monoplanų iki 1925 metų modelių kategorijoje nominacijas laimėjo Artūras Ablingis (Plungė) su „Bleriot – XI“, Mindaugas Pekarskas (Kaunas) su Nieuport Nie-11c.I „Bebe“ ir Jerzy Donczyk („Świętopełk“ OKSiR Świecie) su „Potez – XXVA2“ modeliais.

Suaugusių (virš 19 metų) visų laikų sraigtinės aviacijos po 1925 metų modelių kategorijoje nominacijas laimėjo Pranas Sungaila (GVJLC) su „ANBO – IV“ ir Mindaugas Pekarskas (Kaunas) su S. M. 79 „Sparviero“ modeliais.

Suaugusių (virš 19 metų) reaktyvinės aviacijos modelių kategorijoje nominacijas laimėjo Donatas Skiauteris (Panevėžys) su didžiausiu konkurso modeliu Tu-95RC ir Mindaugas Pekarskas (Kaunas) žvalgybinio lėktuvo su SR-71 „Blackbird“ modeliais.

Suaugusių (virš 19 metų) sraigtasparnių modelių kategorijoje nominaciją laimėjo Mindaugas Pekarskas (Kaunas) su kovinio sraigtasparnio AH-1 „Cobra“ modeliu.

Suaugusių (virš 19 metų) vikšrinės karinės technikos modelių kategorijoje nominacijas laimėjo Artūras Ablingis (Plungė) su radarinės stoties 1S12 P40 „Agata“ LongTrack“, Oleg Dmitruk (WMC-Modeliuok.LT. Vilnius) su tanko Pz. Kpfw. VI „Tiger I“ ir Mindaugas Pekarskas (Kaunas) su tanko T-28 modeliais.

Suaugusių (virš 19 metų) ratinės karinės technikos modelių kategorijoje nominacijas laimėjo Darius Gelumbauskas („Sparnai72“, Kaunas) su šarvuoto automobilio Sd.Kfz. 222 – Libia, Evaldas Venckauskas („Vaivorykštės“ gimnazija) su karinio visureigio „GAZ-66“ ir Artūras Ablingis (Plungė) su šarvuotos vadavietės Spahpanzer 2 „Luchs“ A2 modeliais.

Suaugusių (virš 19 metų) civilinės technikos modelių kategorijoje nominacijas laimėjo Artūras Ablingis (Plungė) su lengvojo automobilio Russo Balt S24/40, Mindaugas Pekarskas (Kaunas) su priešgaisrinio automobilio Star 20 GM8 ir Oleg Dmitruk  (WMC-Modeliuok.LT. Vilnius) su Blinovo traktoriaus modeliais.

Suaugusių (virš 19 metų) geležinkelio technikos modelių kategorijoje nominaciją laimėjo Māris Keišs (WMC, Ryga) su garvežio „Baceren Reub Tramlocomotief“ modeliu.

Suaugusių (virš 19 metų) nesavaeigės artilerijos modelių kategorijoje nominacijas laimėjo Evaldas Venckauskas („Vaivorykštės“ gimnazija) su prieštankinės patrankos „FLAK – 18“ ir Marek Wantowski („Combat“, Chelmža) su patrankos „Canet 100“ modeliais.

Suaugusių (virš 19 metų) laivų modelių kategorijoje nominacijas laimėjo Pranas Sungaila (GVJLC) su gelbėjimo laivo „Halny“, Genadijus Reinikovas (Kaunas) su eskadrinio minininko ORO „Burza“ ir Artūras Ablingis (Plungė) su Marijinsko vandens sistemos buksyro modeliais.

Suaugusių (virš 19 metų) povandeninių laivų modelių kategorijoje nominaciją laimėjo Artūras Ablingis su U-2536 modeliu.

Suaugusių (virš 19 metų) burinių laivų modelių kategorijoje nominaciją laimėjo Oleg Dmitruk (WMC-Modeliuok.LT, Vilnius) su kurėno modeliu.

Suaugusių (virš 19 metų) figūrėlių ir gyvūnų kategorijoje nominacijas laimėjo Evaldas Venckauskas („Vaivorykštės“ gimnazija) su romėno Maksimus, Lina Ramanauskienė (Klaipėdos MSC Studijos „Febas“) su kiškio ir Māris Keišs (WMC. Ryga) su ED – 200 figūrėlėmis.

Suaugusių (virš 19 metų) architektūros maketų kategorijoje nominacijas laimėjo Pranas Sungaila (GVJLC) su Dovilų bažnyčios, Evaldas Venckauskas („Vaivorykštės“ gimnazija)su Dresdeno Frauenkirche ir Marek Wantowski („Combat“. Chelmža)  su Dievo motinos globos cerkvės Ovčaruose maketais.

Suaugusių (virš 19 metų) kosminės technikos ir fantastikos modelių kategorijoje nominacijas laimėjo Marcin Kolpa („Combat“, Chelmža) su raketos – nešėjos „Delta II“ ir Māris Keišs (WMC, Ryga) kosminių robotų „Dreadnougt Apothecary“ ir „ETA-2“ modeliais.

Suaugusių (virš 19 metų) kitose kategorijose neklasifikuotų modelių kategorijoje nominaciją laimėjo Māris Keišs (WMC, Ryga) su „Train Time Machine“ modeliu.

Dioramų kategorijoje nominacijas laimėjo Oleg Dmitruk (WMC-Modeliuok.LT, Vilnius) su tanko PT-76, Māris Keišs (WMC, Ryga) su „The fire truck“ ir Artūras Ablingis (Plungė) su tanko T-34/76 modeliais – vaizdeliais.

Lietuviškos tematikos modelių ir maketų kategorijoje nominacijas laimėjo Pranas Sungaila (GVJLC) su savaeigės haubicos PzH – 2000 „Panzerhaubitze“, Armandas Miežetis (GVJLC) su Klaipėdos švyturio ir Oleg Dmitruk (WMC-Modeliuok.LT, Vilnius) su žvejų laivelio kurėno modeliais.

Iš rankinio projektavimo leidinių pagamintų modelių kategorijoje nominacijas laimėjo Jerzy Donczyk („Świętopełk“ OKSiR Świecie)  su „Potez – XXVA2“ modeliu.


Konkurso rėmėjai – Klaipėdos rajono savivaldybė, Savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyrius, Savivaldybės tarybos narys Vaclovas Macijauskas, LK KASP Žemaičių apygardos 3-iosios rinktinės 302 Gargždų pėstininkų kuopa, Klaipėdos rajono turizmo informacijos centras, sodyba „Kaštonas“, krautuvėlė „Šakočių rojus“, UAB „Liskandas“, Loreta ir Romualdas Mazalai, „W. M. C. Models“ leidyklos leidėjas Denisas Sinelnikovas, „GPM“ leidyklos leidėjas Grzegorzas Pomorskis, elektroninė modeliavimo prekių parduotuvė www.modelizmas.eu, UAB „Aisė“. Informacinis rėmėjas – Klaipėdos rajono laikraštis „Banga“.

Tarptautiniame konkurse iš viso dalyvavo 64 dalyviai, buvo parodyti net 194 modeliai. Iš jų: V1 (vaikai iki 10 metų) – 7 dalyviai, 19 modelių, V2 (10-14 metų vaikai) – 27 dalyviai, 49 modeliai, J (14-19 metų jaunimas) – 16 dalyvių, 38 modeliai, S (suaugę virš 19 metų) – 14 dalyvių, 88 modeliai.

Monika CALZONAITĖ
Autorės nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių