Gedminų gyventojo akibrokštas: per sieną su kūdikiu į Rusiją

„Bangos“ archyvo nuotr.: A. Švanys Dovilų pagrindinėje mokykloje rengdavo gyvųjų sėklų festivalius, skaitydavo paskaitas, prisikviesdavo lektorių ne tik iš Lietuvos, bet ir Baltarusijos, Latvijos.

Gedminų kaimo gyventojas Algirdas Švanys, visuomenėje žinomas kaip ekologas ir aplinkotyros mokslų daktaras, gyvųjų sėklų festivalio ir vaikų stovyklų organizatorius, sekmadienį per pietus su pagrobta 9,5 mėn. dukryte gumine valtimi perplaukė Skirvytės upę ir kirto Lietuvos–Rusijos sieną. Rusijos pasieniečiai teigia, kad esą vaiko tėvas yra Rusijos pilietis, todėl nemato pagrindo nei tėvo, nei vaiko perduoti Lietuvai.


Tinklaraštyje skelbėsi atstumtas
Pasak Klaipėdos apskrities VPK, sekmadienio popietę gautas jaunos moters pranešimas, kad rugpjūčio 27 d., apie 10 val., 37 metų vaiko tėtis Kretingos rajone, Sausdravų kaime, paėmė dukrą ir jos sutartu laiku negrąžino. Vėliau nustatyta, kad 13.04 val. Šilutės r., Rusnės mstl., vyras su mažamete dukra kirto sieną ir buvo sulaikyti Rusijos Federacijos teritorijoje. Tad šiuo metu institucijos yra pradėjusios net du ikiteisminius tyrimus: vieną dėl neteisėto valstybės sienos perėjimo, kitą – dėl vaiko pagrobimo. Pirmieji pagrobėjo pavardę atskleidė TV3.
Kaip patvirtino Dovilų seniūnija, A. Švanys gyvena Klaipėdos rajone, Gedminų kaime kartu su savo tėvais, kurie situacijos viešai nekomentuoja. A. Švanys su dukros mama nėra susituokę, teismas dukros gyvenamąją vietą nustatė su mama. Algirdas savo tinklaraštyje yra rašęs, kad jis nesutinkąs su tokiu sprendimu ir jaučiasi atstumtas. Įdomu ir tai, kad savo tinklaraštyje algirdas.svanys.lt vyras paskutinį kartą rašė 2021 m. gruodžio viduryje, skelbė apie Saulėgrįžos puselių susitikimo šventę. Į eterį A. Švanys grįžo šių metų gegužę, parašęs du tekstus: „Nepatogus vienišos mamos šešėlis“ ir „Lygiavertė tėvystė bendra tvarka“. Tekstuose A. Švanys pasakoja, kad tapo tėčiu, tačiau esą šeimos vertybė dužo nutrūkus santykiams su antrąja puse – dešimčia metų jaunesne vaiko mama. „Vienišos mamos statusas visuomenėje yra gerbtinas ir globotinas. Mama pelnosi iš gero alimentinio biznio. Patenkinamas motinos instinktyvus noras globoti savo vaiką. Psichologiniu smurtu ir manipuliacijomis vaiku prieš tėvą suvedamos konfliktinių skyrybų ir motinos neišpildytų lūkesčių sąskaitos“, – savo nuomonę dėstė A. Švanys.
Socialiniame tinkle „Facebook“ vyras taip pat dalijosi nuoskaudomis dėl esą negalėjimo matyti dukros. Birželio viduryje jis įkėlė įrašą, prašydamas pasidalinti socialinio darbuotojo rekomendacijomis.


Buvo vaikų edukatorius
Socialinėje erdvėje eskaluodamas nuskriausto tėčio įvaizdį savo bendradarbiams A. Švanys niekada neužsiminė, kad jam gimė dukra. Klaipėdos universiteto Botanikos sode jis dirbo 0,5 etato. Kolegos sakė esantys nustebinti jo poelgiu. Žiniasklaidai jie pasakojo, kad savo darbą atlikdavęs, o edukaciniuose užsiėmimuose Algirdas su vaikais sutardavęs. Savo pažiūromis jis nesidalindavęs, tiesa, kolegos girdėję, kad kartais telefonu jis kalbėdavęs rusiškai.
A. Švanys domėjosi vaikų ugdymo tematika. Štai 2019 m. dalyvavo Klaipėdos rajono savivaldybės konkurse „Verslumo manija“ ir net pateko į finalą. Jo tuo metu skleidžiama idėja – bendruomeninis darželis-ugdymosi šeimoje mokykla Gedminuose, kuri padėtų vaikams ugdytis, įsitraukiant į jų ugdymą tėvams (globėjams, rūpintojams). A. Švanys tvirtino, kad švietimas tokiame bendruomeniniame darželyje-mokykloje būtų grįstas tradiciniu tautiniu auklėjimu su gilesniu gamtajausminiu ugdymu.
A. Švanio organizuojamuose gyvųjų sėklų festivaliuose anksčiau dalyvavusi žoliautoja Giedrė Bružienė „Bangai“ antradienį pasakojo, kad A. Švanys rengdavo ir vaikų stovyklas, atrodė išsilavinęs: „Jis turi daktaro laipsnį, bet yra labai savotiškas žmogus, keistokas. Vaikščiojo basas, visada būdavo rimtas, nemėgstantis juokauti. Jis – visiškas gamtos vaikas, vaikams pasakojo apie vaistažoles, grybus. Su vaikais bendraudavo tėviškai, tačiau būdavo dideli reikalavimai stovykloms, jis guosdavosi, kad esą buvo sunku juos įvykdyti.“


Į signalus nereaguota
Kiek kitokį rūpestingo edukatoriaus A. Švanio paveikslą žiniasklaidoje atskleidė pagrobtos mergaitės mamos interesus ginantis advokatų kontoros „Adjuro“ advokatas Tomas Ryzgelis. Jis teigė, kad vaiko tėvas nedalyvavo nei vaikelio laukime, nei gimdyme, o iki teismo sprendimo vaiką matė vos du ar tris kartus. „Tik po gimdymo jis pradėjo atakuoti, kad nori pasiimti vaiką“, – akcentavo advokatas.
Pasak T. Ryzgelio, dar prieš vaiko išvežimą į Rusijos Federaciją buvo galima matyti susirūpinimą keliančių signalų: teigiamas vaiko tėvo požiūris į agresorę Rusiją, tačiau neigiamas požiūris į moterį. Jau ir anksčiau A. Švanys be leidimo buvo išsivežęs kūdikį, buvo ikiteisminis tyrimas, kviesta policija. „Mama leido vieną kartą pabūti su dukra dar iki teismo, jisai ją išsivežė ir irgi pradingo. Tada kažkaip rado tą mergaitę – į striukę įsisukęs, ant suoliuko pasisodinęs viduryje žiemos sėdėjo“, – atskleidė advokatas. Pasak jo, A. Švanys garbino Rusiją, Sovietų Sąjungą, moterį laikė įrankiu vaikams gimdyti, ji, pasak vyro, turi paklusti jo valiai. Taip pat buvo akivaizdus ir socialinių įgūdžių trūkumas. Tačiau į šiuos signalus nereaguota – teismas nusprendė leisti vyrui matytis su vaiku savarankiškai, šeštadienį ir sekmadienį po tris valandas.
Anot advokato, laikinoji bend­ravimo tvarka buvo nustatyta birželio 23 d., iš pradžių buvo paskirti penki savaitgaliai, kurių metu dalyvavo ir tretieji asmenys, vėliau A. Švanys galėjo su mergaite matytis jau ir savarankiškai, tad, galimai, be mamos žinios liepos mėnesį vyras pagamino kūdikiui asmens dokumentus.
Šiuo metu vyksta tarpvalstybinis kontaktavimas, pasak advokato, mama yra pasiruošusi vykti į Rusiją pasimatyti su dukra, yra nusiteikusi ryžtingai.


Atsirado sunkinančių aplinkybių
Pirmadienį po Nacionalinio krizių valdymo centro (NKVC) tarpinstitucinio pasitarimo surengtoje spaudos konferencijoje Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vado pavaduotojas Antanas Montvydas Vyriausybėje tvirtino, kad pasieniečiai vaizdo stebėjimo sistemoje pastebėjo valtį tada, kai ji jau buvo Skirvytės upėje, į tai iškart sureaguota. Dar buvo bandyta vaiko tėvą prisišaukti, tačiau nepavyko, VSAT sureagavo žaibiškai, viskas įvyko vos per 2 minutes.
NKVC vadovas Vilmantas Vitkauskas teigė, kad pirminis planas susigrąžinti tėtį ir dukrą per sienos įgaliotinius nepavyko. „Tai nutiko todėl, kad atsirado, galimai, sunkinančių aplinkybių“, – komentavo V. Vitkauskas, papildydamas, kad mažametės tėtis, galimai, yra Rusijos Federacijos pilietis. Taip telefonu patikino Rusijos sienos įgalioti atstovai. Rusijos pareigūnai patvirtino sienos kirtimo faktą bei tai, kad mergaitė esą yra saugi, ja pasirūpinta.
Antradienio popietę NKVC vadovas V. Vitkauskas spaudos konferencijoje pranešė, kad mergaitės tėvas jau paleistas iš Rusijos užkardos pasienio į laisvę, jis savo gyvenamosiose patalpose prižiūri dukrą. O mažametės mama kreipėsi į LR prezidentą Gitaną Nausėdą bei Kauno miesto merą Visvaldą Matijošaitį prašydama įsitraukimo.
Be to, pranešama, kad mergaitės motina stengiasi aktyviai kontaktuoti su dukros tėvu ir planuoja pati vykti į Kaliningradą. „Kiek mes žinome, mama intensyviai bando kontaktuoti su tėvu. Dėl sėkmės kol kas informacijos neturime, bet aš manau, kad tai teisingas žingsnis – reikia kontaktuoti“, – aiškino NKVC vadovas. V. Vitkausko teigimu, vertinant mergaitės tėvo dažnus vizitus į Kaliningradą, daroma prielaida, kad vyras planavo pagrobimą.

Pagrobtos ir į Rusiją išvežtos mažametės tyrime įtariamuoju pripažintas jos tėvas

Klaipėdos apylinkės prokuratūros prokurorės nutarimu uostamiesčio rajone gyvenantis A. Š. pripažintas įtariamuoju pagal Baudžiamojo kodekso 156 straipsnyje („Vaiko pagrobimas arba naujagimių sukeitimas“) bei 291 straipsnyje („Neteisėtas valstybės sienos perėjimas“) numatytas nusikalstamas veikas. Vaiko pagrobimu bei neteisėtai jį į Rusiją valtimi išplukdžiusiam vyrui paskelbta paieška ir sprendžiamas klausimas dėl kardomosios priemonės paskyrimo jam nedalyvaujant. Ikiteisminis tyrimas dėl vaiko pagrobimo pradėtas po to, kai šių metų rugpjūčio 27 dieną Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai gavo moters pranešimą apie tai, kad 37 m. A. Š. paėmė jų mažametę dukrą ir jos sutartu laiku negrąžino.

Pažymėtina, jog Kauno apylinkės teismas, nagrinėdamas civilinę bylą dėl bendravimo tvarkos su nepilnamečiu vaiku nustatymo, įvertino A. Š. charakterizuojančius duomenis ir 2023 metų birželio 23 dienos nutartimi taikė laikinąsias apsaugos priemones. Minėta nutartimi buvo nustatyta A. Š. bendravimo su dukra tvarka. Vadovaujantis ja, A. Š. turėjo teisę praleisti su mažamete tris valandas per dieną savaitgaliais. Atliekant paiešką gauta duomenų, jog tą pačią dieną vyras su dukra valtimi perplaukė Šilutės rajone tekančią Skirvytės upę ir taip kirto Lietuvos Respublikos – Rusijos Federacijos valstybinę sieną. Turimais duomenimis vyras ir devynių mėnesių mergaitė šiuo metu yra Rusijos Federacijos teritorijoje. Valstybės sienos apsaugos tarnybos Pagėgių pasienio rinktinė pradėjo tyrimą ir dėl neteisėto valstybės sienos perėjimo. Abu nusikalstamos veikos epizodai bus sujungti į vieną ikiteisminį tyrimą. Tyrimas, kurį atlieka Kretingos rajono policijos komisariato pareigūnai, tęsiamas. Tyrimą organizuoja ir jam vadovauja Klaipėdos apygardos prokuratūros Klaipėdos apylinkės prokuratūros prokurorė. Baudžiamajame kodekse numatyta, kad, jei tėvas, motina ar artimasis giminaitis, pagrobęs savo ar savo artimųjų vaiką iš vaikų įstaigos arba asmens, pas kurį vaikas teisėtai gyveno, griežčiausiai gali būti baudžiamas laisvės atėmimu iki dvejų metų. Tas, kas perėjo Lietuvos Respublikos valstybės sieną, baudžiamas bauda arba areštu, arba laisvės atėmimu iki dvejų metų. Vadovaujantis nekaltumo prezumpcija, asmenys laikomi nekaltais, kol jų kaltumas nepripažintas įsiteisėjusiu teismo nuosprendžiu.


Parengė
Gabrielė ČIUNKAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių