„Gerduvos“ darbuotojai nugalėjo adatų baimę ir dovanojo kraujo

Trečiadienio popietę UAB „Gerduva“ darbuotojai inicijavo donorystės akciją savo darbovietėje. 13 įmonės darbuotojų, tarp kurių buvo ir vadovai Loreta ir Romualdas Mazalai, tapo neatlygintinais donorais. Dauguma jų kraujo davė pirmąjį kartą ir džiaugėsi išbandę naują patirtį bei galėję padėti kitiems žmonėms.

Nuolat trūksta

Idėja į įmonę pasikviesti VšĮ Nacionalinio kraujo centro Klaipėdos filialo darbuotojus kilo UAB „Gerduva“ komercijos vadybininkei Ingai Nomeikienei. „Jau seniai kirbėjo noras padaryti kokį gerą darbą. Viename susirinkime pasiūliau kolegoms darbovietėje surengti kraujo donorystės akciją. Didžioji dalis tokią iniciatyvą palaikė, todėl nutarėme tapti kraujo donorais. Tiesa, kai kurie akcijoje negalėjo dalyvauti dėl sveikatos problemų, buvo ir tokių, kuriems nepavyko įveikti kraujo ir adatų baimės“, – kalbėjo I. Nomeikienė.

VšĮ Nacionalinio kraujo centro Klaipėdos filialo bendrosios praktikos slaugytoja-donorystės koordinatorė Indrė Stašinskienė džiaugėsi tokia UAB „Gerduva“ darbuotojų iniciatyva: „Gydymo įstaigose nuolat trūksta kraujo, todėl dažnai patys ieškome kontaktų, skatiname įvairias įmones ir organizacijas dalyvauti donorystės akcijose. Šįkart maloniai nustebome, jog kreipėmės ne mes, o patys įmonės darbuotojai išreiškė norą tapti kraujo donorais. Tikimės, jog tai taps gražiu pavyzdžiu ir kitoms organizacijoms.“ Donorystės koordinatorė informavo, jog šiuo metu iš visų donorų neatlygintinai kraujo duoda apie 30 proc. žmonių. „Kai kurie dėl pinigų stygiaus vis dar nori gauti valstybės mokamą 40 litų kompensaciją, kuri yra atlygis ne už kraują, o už asmens sugaištą laiką. Tačiau neatlygintinų donorų skaičius šalyje pamažu auga“, – kalbėjo pašnekovė.

Atgraso nežinojimas

Nacionalinio kraujo centro Klaipėdos filialo donorystės koordinatorė I. Stašinskienė teigė, kad labiausiai žmones nuo kraujo donorystės atgraso baimė ir nežinojimas. „Dažnai baimę gimdo įsivaizdavimas, kad kraujo davimo procedūra yra labai baisi, sudėtinga, skausminga. Yra net tokių žmonių, kurie įsivaizduoja, kad imant kraują prie venų yra prijungiami lyg kokie siurbliukai, kurie iš organizmo išpumpuoja siaubingą kiekį kraujo. Yra bijančių adatų, kraujo. Psichologinis momentas čia yra svarbus, nes procedūra išties yra labai paprasta, tik iš nežinojimo dažnai apipinama įvairiais mitais“, – kalbėjo pašnekovė. Pati kraujo ėmimo procedūra trunka tik nuo 5 iki 10 minučių. Prieš imant kraują yra paimamas kraujo mėginys iš piršto ir nustatoma kraujo grupė bei hemoglobino lygis. Jei jis yra mažesnis nei 125 g/l moteriai ir 135 g/l vyrui, tokio žmogaus kraujas donorystei netinka. Perpilti silpnesnį kraują ligoniui nėra prasmės, nes jis nepadės jam atsigauti ir sveikti. Visi donorai taip pat užpildo donoro apklausos anketą. Tada būsimą donorą apžiūrėjęs, tyrimus ir kraujo donoro apklausos anketos informaciją įvertinęs gydytojas pasako, ar asmuo gali tapti donoru.

I. Stašinskienė akcentavo, kad kraujo donorystė yra naudinga žmogaus organizmui, nes po kraujo davimo atsinaujina ląstelės. Pasak jos, būti donoru naudinga ir dėl to, kad kraujas nemokamai ištiriamas dėl sifilio, AIDS, hepatito B ir C. Šiaip šie tyrimai yra mokami ir kainuoja per 100 litų. „Kartu su krauju paimami 4 mėginiai dėl minėtų infekcijų yra siunčiami į Nacionalinio kraujo centro laboratoriją. Radus pakitimų, asmuo yra kviečiamas pakartotiniams tyrimams. Taigi kraujo donorystė yra geras būdas ir nemokamai pasitikrinti sveikatą“, – kalbėjo Nacionalinio kraujo centro Klaipėdos filialo darbuotoja.

Nebaisu ir neskausminga

Darbovietėje surengtoje akcijoje neatlygintinai kraujo davę UAB „Gerduva“ darbuotojai džiaugėsi įveikę baimę ir galėję padėti kitiems. „Visada norėjau tapti kraujo donore, bet sunku buvo vienai prisiruošti ir nuvažiuoti duoti kraujo. Tad atsiradus galimybei tai padaryti neiškeliant kojos iš darbo net nekilo abejonių. Man svarbus psichologinis motyvas, kad galiu kažkam padėti. Be to, buvo įdomu išbandyti naują patirtį“, – pasakojo pirmą kartą kraujo donore tapusi UAB „Gerduva“ komercijos analitikė Alma Selvenytė. Jai pritarė kolegė Levita Pranskevičiūtė. „Mane duoti kraujo paskatino smalsumas, niekada nebuvau to dariusi ir norėjosi naujos patirties. Labai smagu, kad tai darydama dar ir padedu kitiems“, – sakė mergina. Vienas iš nedaugelio kraujo davusių vyriškos lyties atstovų Raimondas Rusteika sakė norintis padėti žmonėms ir svarstė, kad galbūt kada nors tokios pat pagalbos gali prireikti ir jam pačiam.

Kraujo ir adatų baimę nugalėję UAB „Gerduva“ darbuotojai tikino, jog procedūra buvo visai nebaisi ir neskausminga. „Jaučiuosi puikiai, nei silpna, nei galva sukasi. Išgersiu šiandien daugiau skysčių, ir viskas bus gerai. Džiaugiuosi, kad akcijoje entuziastingai dalyvavo kolegos bei darbdaviai“, – kalbėjo Elena Riekašienė.


  • Kraujas ir jo komponentai – viena svarbiausių gyvybes gelbstinčių priemonių. Lietuvoje per metus reikia tūkstančių litrų kraujo, kad būtų išgelbėti žmonės, praradę didelį kraujo kiekį dėl sunkių chirurginių operacijų, patirtų traumų, avarijų, žarnyno kraujavimo ar komplikuoto gimdymo. Kraujo perpylimas skiriamas ir kraujo ligomis ar vėžiu sergantiems pacientams. Vienintelis kraujo gavimo šaltinis – kiti žmonės, o perpylimui naudojamas kraujas turi būti saugus, dovanotas sveikų donorų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių