Giedrius Eidimtas. Kur prasideda ir baigiasi daugiabučio namo patalpų savininkų ar naudotojų atsakomybė?

Nuosavo nekilnojamojo turto nuosavybė paprastai asocijuojasi su sprendimų priėmimo ir saviraiškos laisve.Britų teisininkas ir politikas EdwardasCoke’assavo garsiajame ir dažnai cituojamame sprendime dar 1604 metais įtvirtino mintį, kad kiekvieno žmogaus namai yra jo tvirtovė. O jeigu namai – daugiabutis?

Giedrius Eidimtas.

Daugiabučio namo gyventojui asmeninės nuosavybėsteise gali priklausyti vienas ar keli objektai daugiabučiame name. Tai gali būti butas, sandėliukas, garažas ar palėpė. Patalpų savininkas turi teisę savo nuožiūravaldyti ir naudoti savo nuosavybęnieko netrukdomas, nepažeisdamas įstatymų ir kitų asmenų teisių bei teisėtų interesų. Su šios nuosavybės teisių išlygos ignoravimu dažnai susiduriadaugiabučių pastatų administratoriai, kai daugiabučiame gyvenamajame name atsitinka avarija ar kyla kitokia grėsmė bendro turto būklei.

Kokias teises turi kiekvienas daugiabučio namo patalpų savininkas ir kur prasideda ir baigiasi jo atsakomybė?

Kilus bet kokiai grėsmei bendram turtui, pagal įstatymus patalpų savininkaiprivalo netrukdyti trečiosioms šalims įgyvendinti pareigą prižiūrėti ir rūpintis bendru viso daugiabučio namo gyventojų turtu.

Pavyzdžiui, jeigu daugiabutyje įvyko avarija, patalpų savininkai ar naudotojai privalo leisti namo administratoriui, įmonei, su kurias sudaryta sutartis dėl priežiūros, šalinti avarijas, remontuoti jo bute ir kitose patalpose esančią bendrojo naudojimo vandens, nuotekų, šilumos, karšto vandens, elektros ir kitas sistemas. Jeigu avarija įvyko šildymo ir karšto vandens sistemoje, šių sistemų prižiūrėtojai arba tiekėjo įgalioti atstovai turi teisę ne vėliau kaip prieš 24 valandas, pateikę raštišką prašymą buto ar kitų patalpų savininkui, patekti į savininkui priklausančias patalpas, kad galėtų apžiūrėti ar remontuoti šildymo ir karšto vandens sistemą ar apskaitos prietaisus.

Jeigu butų ar kitų patalpų savininkai atsisako įleisti šilumos tiekėją, namo šildymo ir karšto vandens sistemos prižiūrėtoją arba karšto vandens tiekėjo įgaliotus atstovus pagal jų pateiktą raštišką prašymą į savininkams priklausančias patalpas, sistemų prižiūrėtojas šių patalpų savininkų suvartotą šilumos ir karšto vandens kiekį nustatyti pagal tokiems atvejams Šilumos tarybos nustatytą metodiką.

Kitų problemų kyla kalbant apie bendrosios dalinės atsakomybės teisę, kuri suteikia teisę valdyti, naudoti nuosavybės teisės objektą keliems savininkams. Čia kalbame apie namo bendrojo naudojimo patalpas – pagrindines namo konstrukcijas, bendrojo naudojimo mechaninę, elektros, sanitarinę-techninę ir kitokią įrangą. Sprendimai dėl bendrojo naudojimo objektų disponavimo priimami butų ir kitų patalpų savininkų balsų dauguma.Daugiausia nesutarimų tarp bendraturčių kyla nenorint spręsti klausimų dėl bendro namo priežiūros ar remonto darbų, nors dėl to kyla rizika atsirasti avarinėms situacijoms.

Svarbu suprasti, kad, spręsdami bendro turto klausimus, patalpų savininkai ar naudotojai privalo bendrauti, tartis ir susitarti daugeliu skirtingų klausimų, pavyzdžiui, dėl pastato išlaikymo, planuojamų darbų vykdymo, dėl atsakomybės ir prievolės tretiesiems asmenims.

Nuosavybės teisė nėra absoliuti. Patalpų savininkai ar naudotojai negali ignoruoti kylančių problemų dėl bendro turto, o savininkas turi teisę valdyti ir disponuoti savo nuosavybės teisės objektą, bet nepažeisdamas įstatymų ir kitų asmenų teisių bei teisėtų interesų.

Giedrius Eidimtas yra statinių priežiūros ir inžinierinių sprendimų grupės „Civinity“ Lietuva vadovas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių