Gribžiniškiai klausėsi paskaitos apie sukčiavimą

Gribžinių bendruomenės nariai ir Gribžinių kaimo saugios kaimynystės grupė sausio 18 d. rinkosi į susitikimą su Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Klaipėdos rajono policijos komisariato bendruomenės pareigūne Jurgita Spudiene.
Susitikimo metu bendruomenės pareigūnė pristatė itin aktualią temą – sukčiavimą. Aktuali, nes bene kiekvienas iš dalyvavusių asmenų, tiek suaugusių, tiek nepilnamečių, besinaudojančių mobiliojo ryšio priemonėmis, gali patekti į sukčių pinkles. Anot pareigūnės, 2025 metais mūsų rajone jau užregistruota 15 sukčiavimo atvejų, kai žmonės patyrė nuostolių. Gal atrodo, kad skaičius nedidelis, bet reikia nepamiršti, kad susitikimas vyko sausio 18 d., o tai reiškia, kad mūsų rajone kone kiekvieną dieną buvo apgautas vienas žmogus. Niekada negali žinoti, kada tuo statistiniu vienetu tapsi tu ar tavo artimieji.
Sukčiai susisiekti gali telefonu, elektroniniu paštu, SMS žinutėmis, per mobiliąsias programėles „WhatsApp“, „Viber“ ar kitais būdais. Būna, kad apsimetę pareigūnais pas atokiose vietose gyvenančius asmenis ateina gyvai ir sumaniai išvilioja iš žmonių pinigus. Ne vieną tokį atvejį yra rodę ir per televiziją.
Bendruomenės pareigūnė papasakojo, kad sukčiavimo bylos, nors ir būna išaiškintos, ne visada padeda susigrąžinti prarastus pinigus. O taip yra todėl, kad nustačius kaltininką paaiškėja, jog jis neturi iš ko grąžinti išviliotą sumą. Arba paaiškėja, kad nusikaltimas padarytas kitoje valstybėje, pavyzdžiui, Afrikoje, kur mūsų teisinė sistema neveikia. Todėl labai svarbu saugotis ir neįkliūti į sukčių pinkles.
Atskleisti pagrindiniai principai, kaip atpažinti sukčiavimą ir ką daryti.
Sukčiai naudojasi principu – daryk greitai, nedelsiant. Jie ragina tuoj pat reaguoti į skubų ar grasinantį pranešimą, imtis veiksmų.
Visų pirma, gavus nemalonų, stresą ar įtampą sukeliantį skambutį ar žinutę, reikėtų neskubėti imtis veiksmų. Jei į jus kreipiasi nuotolinėmis ryšio priemonėmis, vadinasi, tai negali būti taip skubu, kad jūs neturėtumėte laiko sustoti, nurimti ir viską apmąstyti. Jei gavote SMS žinutę su raginimu paspausti nuorodą, geriau to nedaryti, o pasitikrinti informaciją per tiesioginį tinklalapį (pvz., „Sodros“ paskyroje, VMI paskyroje ar kt.) arba pasiskambinti tiesiogiai į tą įmonę oficialiais jos kontaktais.
Sukčių pranešimuose, elektroniniuose laiškuose dažnai pasitaiko gramatinių, loginių, stiliaus klaidų, nurodyti institucijų pavadinimai klaidingi ir neišsamūs.
Pasitaiko ir romantinių sukčiavimų. Naudodamiesi socialiniais tinklais sukčiai įtraukia į romantinius susirašinėjimus, kurių metu apsikeičia asmenine informacija, nuotraukomis ir panašiai. Atomazgoje prasideda dvejopas šantažas – vieni reikalauja pinigų už asmeninės informacijos neatskleidimą, kiti apeliuoja į „įsimylėjusiojo“ sąžinę ir prašo padėti finansiškai – atsiųsti pinigų, kad galėtų grįžti iš karo zonos arba paimti paskolą, kurią jis būtinai grąžins.
Nukentėti nuo sukčių galima ir netiesiogiai, pavyzdžiui, kai jūsų asmens duomenimis pasinaudojęs sukčius paima paskolą kitoje valstybėje jūsų vardu. Todėl reikėtų niekam neatskleisti konfidencialių duomenų – prisijungimo prie interneto banko duomenų, mokėjimo kortelės duomenų, Smart-ID arba mobiliojo parašo kodų; kodų generatoriaus PIN kodo, asmens kodų ir kt. Šiuo metu, kai daug kas naudojasi mobiliaisiais parašais, prieš suvesdami sPIN1 ar sPIN2 kodus įsitikinkite, kad telefono ekrane rodomi skaičiai sutampa su pasirašymą išsiuntusio įrenginio skaičiais, priešingu atveju galite pasirašyti prisijungimą sukčiams.
Intriguojanti ir įtraukianti paskaita baigėsi linksmomis gaidomis – tai, kaip žmonės apgauna sukčius. Bet to daryti nepatartina, o susidūrus su jais geriau pranešti telefonu 112.
Taip pat daugiau sukčiavimo būdų, apie kuriuos praneša žmonės, galime rasti „Facebook“ paskyroje Policijos virtualus patrulis. Šioje paskyroje taip pat galima įkelti ir jus pasiekusią įtartiną informaciją, kad žinia apie galimą sukčiavimą būtų plačiai paskleista ir užkirstų kelią nusikalstamai veikai.
Už įdomią ir naudingą paskaitą dėkojame Klaipėdos AVP komisariato Klaipėdos RPK bendruomenės pareigūnei J. Spudienei. Be dalyvių ir jų smalsumo paskaita nebūtų įvykusi, todėl ačiū joje dalyvavusiems vaikams ir jų tėveliams. Visų jūsų lauksime kituose Gribžinių bendruomenės susitikimuose.
Gribžinių bendruomenė