Grožio salonuose – nelegalios jaunystės procedūros

Gargždų skyriaus vedėja A. Syminienė ragina vartotojus įsitikinti, ar „grožio“ paslaugos nėra atliekamos nelegaliai.

Mezoterapija, krioterapija, haliurono rūgšties injekcijos – stebuklingi žodžiai grožio industrijoje, padedantys užkonservuoti jaunystę. Tačiau iš princesės galite virsti ir bjauriuoju ančiuku, jei procedūras atliksite ne pas asmens sveikatos priežiūros specia­listą (gydytoją dermatovenerologą). Apie tykančius pavojus grožio industrijoje kalbamės su Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Klaipėdos departamento Gargždų skyriaus vedėja Aušra SYMINIENE.

Būtina licencija

– Ar tiesa, jog pastaruoju metu daugėja vartotojų nusiskundimų dėl grožio salonuose teikiamų nekokybiškų paslaugų, kurios turėtų būti teikiamos tik asmens sveikatos priežiūros įstaigose ir tik asmens sveikatos priežiūros specialisto (gydytojas dermatovenerologas)? Papasakokite apie šias procedūras.

– Tiesa. Lietuvoje jau pasitaiko vartotojų skundų dėl grožio salonuose nelegaliai ir nekokybiškai suteiktų „grožio“ paslaugų. Kalbame apie įvairias veido ir/ar kūno priežiūros procedūras, kurių metu atliekamos invazinės procedūros į odą (pvz., mezoterapija, biorevitalizacija, trombocitų praturtinta plazma, užpildai, siūlai, botulino toksino, hialurono rūgšties injekcijos ir kt.), elektrokoaguliacijos, krioterapijos (skystu azotu bei angliarūgštės sniegu), lazerioterapijos odos gydymo ir koregavimo metodus.

Vadovaujantis teisės aktais odos, odos priedų ir poodžio pažeidimų gydymas, taikant elektrokoaguliacijos ir krioterapijos (skystu azotu bei angliarūgštės sniegu) metodus; odos atsluoksniavimas, senėjančios odos ir hiperhidrozės koregavimas konservatyviaisiais ir invaziniais metodais; lazerioterapija priskirtini gydytojo dermatovenerologo kompetencijai. Paslaugas gali teikti gydytojas dermatovenerologas (prireikus su bendrosios praktikos slaugytoju), turintis medicinos praktikos licenciją, suteikiančią teisę verstis medicinos praktika pagal gydytojo dermatovenerologo profesinę kvalifikaciją. Paslaugos teikiamos asmens sveikatos priežiūros įstaigose, turinčiose licenciją verstis asmens sveikatos priežiūros veikla ir teikti šias paslaugas.

Aišku, tokios gydymo procedūros, jei gerai atliktos, gali padaryti žmogaus odą gražesnę, patrauklesnę, tačiau tai nėra „grožio“ procedūros, tai – sveikatos priežiūros procedūros. Todėl tokių paslaugų teikėjai, neturintys atitinkamos (medicinos ar slaugos praktikos) licencijos, dirbdami ne asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančiose įstaigose, savo veiklą vykdo nelegaliai.

Žalos atlyginimo problema

– Kas vis dėlto gresia vartotojui, jei šias paslaugas gaus ne pas licencijuotą profesionalą?

– Pirmiausia vartotojas labai rizikuoja gauti sveikatai nesaugią, kenksmingą paslaugą, po kurios gali tekti ir gydytis. Nelegaliai teikiamų paslaugų vartotojai susiduria ir su pažeistų teisių gynimo bei žalos atlyginimo problema. Nes pagal Lietuvos Respublikos pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo nuostatas pareiškėjas į Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą turi teisę kreiptis dėl jo pažeistų teisių sveikatos priežiūros įstaigoje, o Vartotojų teisių apsaugos įstatymas netaikomas sprendžiant ginčus dėl sveikatos priežiūros specialistų teikiamų sveikatos priežiūros paslaugų. Todėl žmogus, siekdamas gauti tokią „grožio“ procedūrą, pirmiausia turi įsitikinti, ar įstaiga turi Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos išduotą Įstaigos asmens sveikatos priežiūros licenciją, suteikiančią teisę teikti asmens sveikatos priežiūros paslaugas ir ar ją atliks asmuo, turintis medicinos praktikos licenciją, suteikiančią teisę verstis medicinos praktika pagal gydytojo dermatovenerologo profesinę kvalifikaciją.

– Tai kokios grožio paslaugos gali būti teikiamos salonuose?

– Grožio paslaugos tikslas – įvairiomis priemonėmis ir būdais išlaikyti ar pagerinti žmogaus plaukų, veido, kūno, nagų išvaizdą, apsaugoti ir (arba) palaikyti gerą plaukų, odos, nagų būklę, paryškinti patraukliuosius bruožus ir kuri teikiama naudojant priemones ar prietaisus, kurie pagal gamintojo nurodytas instrukcijas (rekomendacijas, aprašymą, nurodytą paskirtį) skirti buitiniam ir (arba) grožio paslaugų teikėjui profesionaliajam naudojimui, taip pat medžiagas, priemones ir prietaisus, kurie nėra kraujo komponentai, vaistiniai preparatai ir (arba) kurių sudėtyje nėra vaistinių preparatų. Prie šių paslaugų priskiriamos plaukų priežiūros, veido ir kūno priežiūros, nagų priežiūros, tatuiravimo, ilgalaikio makiažo, papuošalų vėrimo paslaugos.

Šių paslaugų vartotojai taip pat turėtų įsitikinti, ar paslaugos teikėjas turi leidimą – higienos pasą grožio paslaugų teikimui, t. y. ar jis yra tinkamai įrengęs darbo vietą, ar žino ir taiko visas saugumo vartotojo sveikatai sąlygas.

– Klaipėdos rajone grožio priežiūros paslaugų veiklai išduota 115 leidimų-higienos pasų. Ar vykdoma grožio salonų kontrolė?

– Taip, iki šiol Klaipėdos rajone legaliai grožio paslaugas teikiančių įmonių visuomenės sveikatos saugos kontrolės metu nebuvo nustatyta, kad būtų teikiamos asmens sveikatos priežiūros paslaugoms priskirtos paslaugos.


ĮDOMU

  • Mezoterapija yra medicininė procedūra (technika), kurios metu į odą (poodį) švirkščiamos įvairios veikliosios medžiagos ir jų mišiniai (vitaminai, amino rūgštys, haliurono rūgštis, fermentai, augaliniai ekstraktai, vaistai, antioksidantai, mikroelementai ir kt.).
  • Hialurono rūgšties preparatai injekcijomis Lietuvoje yra tiekiami į rinką kaip vaistiniai preparatai arba kaip III klasės medicinos prietaisai.
  • Clostridiumbotulinum toksino preparatai yra registruoti Lietuvos Respublikos vaistinių preparatų, Bendrijos vaistinių preparatų registre, priskirtini vaistams ir vartotini tik kaip vaistai.

Agnė ADOMAITĖ

A. VALAIČIO nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių