Gydymo įstaigos braška per siūles: ligoninėje – apgultis, prisiskambinti šeimos gydytojui – (ne)įmanoma

„Braškame per siūles“, – taip situaciją Gargždų ligoninėje apibūdina vyriausioji gydytoja Virgina Ruškienė. COVID-19 ligoniams buvo numatyta 20 lovų, tačiau ketvirtadienį jau buvo 22 pacientai (tik 3 iš jų paskiepyti), 14 iš jų reikalingas deguonis. Penktadienį – 17 sergančiųjų COVID-19. Tyrimų apimtys tiek Gargždų mobiliajame patikros punkte, tiek Gargždų PSPC plečiamos, tačiau galo nematyti.

Kritinė padėtis

Gargždų ligoninės vyriausioji gydytoja V. Ruškienė „Bangą“ informavo, kad iš viso ligoninėjepenktadienį buvo 84 žmonės. „Kai tik baigiasi pirminio lygio įstaigų darbas, prasideda antplūdis į Priėmimą. Nuo 18 val., 20 val. ar 23–24 val. juntamas suaktyvėjimas. Veža karščiuojančius, jau būna namuose sirgę 4–5 dienas. O greitoji veža nediferencijuotai, nebeturime, kur dėti…“ – atvirai sakė V. Ruškienė.

Anot jos, tokia kritinė padėtis yra visame regione: uždaromi skyriai, nutraukiamos paslaugos – visi traška, braška. „Mes uždarome Terapinį skyrių, kur iki šiol gydėsi nekovidiniai ligoniai, buvo 9 žmonės“, – kalbėjo pašnekovė.

Ji akcentavo, kad lovų yra, tačiau stinga personalo. Reikia dvigubai daugiau žmonių: „Daug protrūkių mokyklose. Mūsų slaugės, taip pat kitas personalas juk irgi yra mamos, tad augina vaikus, kurie parneša virusą į namus… Šiuo metu yra 6 sergantys darbuotojai: yra ir pasiskiepijusių, ir neskiepytų.“

Rajonas – trečias nuo galo

Lietuvoje vakcinacija siekia 63 proc. Klaipėdos rajono savivaldybė pagal vakcinaciją yra trečia nuo galo – 52,3 proc. Po Klaipėdos rajono rikiuojasi tik Vilniaus ir Šalčininkų rajonų savivaldybės. Siekiant vakcinacijos aktyvinimo, šeimos gydytojams yra numatytas penkių eurų priedas už kiekvieną paskiepytą žmogų.

Teiravomės, ar tokia praktika jau yra Gargždų PSPC. „Rugsėjo pabaigoje gavome lėšų už šias paslaugas šeimos gydytojams ir su jais dirbančioms slaugytojoms. Jos bus išmokėtos kartu su darbo užmokesčiu už rugsėjo mėnesį. Išeis, jog spalį bus išmokėti priedai už liepą. Lėšos gautos iš ministerijos per Savivaldybę. Svarstome, galbūt ateityje priedams išmokėti skirtume savo lėšų, o po to jas susigrąžintume iš ministerijos, nes dabar tenka ilgai laukti, kol lėšos pasiekia įstaigą. O gydytojus, slaugytojas motyvuoti reikia jau dabar, be to, vakcinuotųjų skaičiai aiškūs“, – dėstė Gargždų PSPC vyriausiasis gydytojas Petras Serapinas.

Trečiadienį vykusioje Vyriausybės spaudos konferencijoje buvo pranešta, kad vieną mėnesį, planuojama nuo spalio vidurio iki lapkričio vidurio, bus skatinami šeimos gydytojai papildomai – po 30 Eur už pasiskiepijusį senjorą, jam suteiktą konsultaciją.

Tikimasi, kad šeimos gydytojai padės įkalbinti pacientus skiepytis ir taip apsaugoti save bei savo artimuosius. Tačiau, anot P. Serapino, didžiulė problema – laiko stoka. Šiuo metu yra padidėjęs darbo krūvis dėl išaugusio sergamumo, tad kyla klausimas, kada tas pacientas turi pasimatyti su savo gydytoju… Mat gydytojų, norinčių dirbti papildomai, nėra daug.

Fiziškai nebeįmanoma suspėti

Rajono gyventojai skundžiasi, kad neįmanoma prisiskambinti šeimos gydytojui. „Taip, gali būti, – pripažįsta P. Serapinas. – Galiu situaciją vertinti ir kaip šeimos gydytojas. Dabar yra tiek pacientų, kad priimti visus praktiškai neįmanoma arba turi dirbti viršvalandžius. Veiksmas vyksta nuolat, skambučiai ištisai netyla. Tai tęsiasi visą darbo laiką. Kol kalbi su pacientu, esančiu kabinete, paskambina telefonu kitas pacientas, pakeli ragelį – vėl konsultuoji. Krūvis dabar yra toks, kad fiziškai tiesiog nebeįmanoma suspėti. Situacija būtų kitokia, jei būtų laisvų gydytojų, tačiau nėra.“

Anot jo, dalis medikų dirba ir kitose įstaigose, tad nesutinka dirbti viršvalandžių. Taip pat yra tokių, kurie niekada nenorėjo viršvalandžių ir nenori. Viršvalandžiai, žinoma, apmokami, tačiau tik nedidelė dalis dirba papildomai.

Vyriausiasis gydytojas informavo, kad kolektyve koronaviruso atvejai fiksuojami tik pavieniai, dažniausiai užsikrečiama ne darbe, o vaikai parneša iš ugdymo įstaigų ar simptomai pasireiškia po kažkokių susitikimų.

Didina testavimo apimtis

Šis šeštadienis buvo pirmasis, kai veikė mobilus patikros punktas Gargžduose, iki šiol jis dirbdavo tik darbo dienomis. Reaguojant, kad neslopsta protrūkiai mokyklose ir pan., jau suformuotos trys pamainos. „Matome, kad šeštadieniui registruojasi ir iš Kretingos, Klaipėdos. Intensyviname testavimą, kiek galime, tačiau galo ir krašto nematyti“, – pastebėjo Gargždų ligoninės vyriausioji gydytoja V. Ruškienė.

Testavimo apimtys plečiamos ir Gargždų PSPC, tačiau priminsime, kad čia testuojami tik simptomų turintys pacientai, taip pat moksleiviai, kurie turi teigiamus greituosius antigenų testus. „Jų daugėja, jau buvo susidariusi 2–3 dienų eilė, tad didiname apimtis, laukimo trukmė turėtų vėl sumažėti“, – viliasi Gargždų PSPC vyriausiasis gydytojas P. Serapinas.

Įdomu

„Asmens sveikatos priežiūros įstaigoms, teikiančioms pirmines ambulatorines šeimos medicinos asmens sveikatos priežiūros paslaugas, už paskiepytus pirmąja nuo COVID-19 ligos vakcinos doze asmenis už liepos mėn. skirta 817 700 eurų, už rugpjūčio mėn. – 1 163 925 eurų. Už rugsėjį duomenys dar skaičiuojami. Nuo rugsėjo 20 dienos mokami 15 eurų skatinamieji priedai už paskiepytuosius 75 m. amžiaus ir vyresnius asmenis“, – „Bangą“ informavo Sveikatos apsaugos ministerija.

Tai žinotina

Klaipėdos rajono savivaldybė primena, kad rajone galima pasiskiepyti ne tik seniūnijų ambulatorijose, bet ir į jas negalinčių atvykti gyventojų namuose: reikės tik kreiptis į savo šeimos gydytoją. Iki spalio 17 d. visų gamintojų vakcinomis, įskaitant ir JANSSEN, skiepijama šiose ambulatorijose:

1. Kvietinių medicinos punktas (Jaunimo g. 3, Kvietiniai) – spalio 13 d. 10–13 val.

2. Dovilų ambulatorija (Klaipėdos g. 31, Dovilai) – spalio 11 d. 10–13 val.

3. UAB „Juritmas“ (Liepų g. 1, Endriejavas) – spalio 13 d. 8.15–17 val.

4. R. Dirginčienės bendrosios praktikos kabinetas (Gėlių g. 24-12, Endriejavas) – spalio 14 d. 13–16 val.

5. Veiviržėnų ambulatorija (Laisvės g. 26, Veiviržėnai) – spalio 14 d. 10–13 val.

6. Vėžaičių ambulatorija (Gargždų g. 29, Vėžaičia) – spalio 14 d. 10–13 val.

7. Priekulės pirminės sveikatos priežiūros centras (Klaipėdos g. 14, Priekulė) – spalio 13, 14 d. 7–17 val.

8. Gargždų pirminės sveikatos priežiūros centras (Tilto g. 2, Gargždai) – nuo pirmadienio iki penktadienio 8–17 val.

Agnė ADOMAITĖ

„Bangos“ archyvo nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content