Gyventojų tribūnos kol kas nebus

A. VALAIČIO nuotr. iš „Bangos“ archyvo

Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos veiklos reglamento keitimo komisijos posėdyje gruodžio 7 d. svarstytas klausimas, ar priimti pasiūlymą dėl gyventojų tribūnos projekto. Gyventojų tribūna suteiktų galimybę Tarybos posėdžio metu rajono žmonėms pasisakyti ne tik darbotvarkėje svarstomais klausimais, bet ir išsakyti pasiūlymus ar įvardyti problemas.
Vis dėlto šį siūlymą balsavimu nutarta atidėti neterminuotam laikui.
Galimybė pasisakyti
Gyventojų tribūnos tikslas – sudaryti sąlygas rajono gyventojų, seniūnaičių, įmonių, įstaigų, nevyriausybinių organizacijų atstovų pasisakymams tiesiogiai Tarybos nariams jiems rūpimais klausimais ir nebūtinai susijusiais su to posėdžio darbotvarke.
Gyventojų tribūnos idėja pasiūlyta dar vasarą, kai Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos posėdžio pradžioje būtų leidžiama Klaipėdos rajono gyventojui išsakyti probleminius klausimus, kurie nėra įtraukti į Tarybos posėdžio metu svarstomą darbotvarkę. Šį siūlymą vėl pristačius Tarybos veiklos reglamento keitimo komisijos posėdyje kilo diskusijos, ar dabar yra tinkamas metas gyventojų tribūnai, nes artėja rinkimai.
„Galiojantys įstatymai numato pakankamai daug būdų, kurie gyventojams turėtų užtikrinti galimybę tiesiogiai dalyvauti tvarkant vietos reikalus. Deja, praktikoje Savivaldybė šią gyventojų teisę dažnai ignoruoja, o susitikimų nutarimai mero ar Administracijos direktoriaus kabinete galimai lieka tik kalbomis, todėl reikalinga praktikomis sustiprinti vietos bendruomenių ir gyventojų dalyvavimą vietos savivaldoje, išplėsti piliečių įtaką svarstant ir priimant savivaldos lygmens politinius sprendimus, vienas iš jų Klaipėdos rajono gyventojų tribūna, kuri skatintų savivaldą „iš apačios“, nes tokia suteikta galimybė tiek pavienius gyventojus, seniūnaičius motyvuos labiau įsitraukti į sprendimų priėmimą, turės galimybę išsakyti ir savo siūlymus, kuriuos galima bus įgyvendinti“, – taip gyventojų tribūnos reikalingumą aiškinamajame rašte pristato Tarybos opozicija.
Šiuo metu – du pavyzdžiai
Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos veiklos reglamento keitimo komisijos posėdžio metu buvo pažymėta, kad tokios gyventojų tribūnos – retas reiškinys Lietuvoje, šiuo metu jas įgyvendino tik Ukmergės rajono ir Klaipėdos savivaldybės. Gyventojai, kaip akcentuota komisijos posėdyje, turėtų 5 minutes pasisakyti, tačiau bendras gyventojams skirtas laikas negali viršyti 30 minučių. Elgesio taisyk­lėse taip pat būtų numatyta, kad registruojantis gyventojui būtų nurodoma klausimo esmė, jeigu nespėjama pasisakyti – pastabas, pageidavimus, pasiūlymus galima pateikti raštu.
Tarybos narys Justas Ruškys komisijos posėdyje teigė, kad Klaipėdos rajono meras Bronius Markauskas vasarą pateiktam siūlymui prašė analizės, ji, pasak J. Ruškio, pateikta. „Labai tikiuosi, kad tai nepavirs politinių organizacijų tribūna, bet būdu išklausyti žmones. Jei jie gyvena keliais, vadinasi, tai jiems prioritetas, o Savivaldybė pateiks atsakymą. Tai galimybė pasisakyti, nes kartais to tiesiog trūksta“, – kalbėjo J. Ruškys.
Komisijos pirmininkė, Tarybos narė Ligita Liutikienė teigė, kad Tarybos posėdžiai yra vieši ir atviri, tad kitose savivaldybėse nėra daug tribūnų pavyzdžių. „Mes visada kviečiame gyventojus labai nuosekliai spręsti problemas, nepamirškime, kad yra seniūnaičiai, seniūnai, kurie gali spręsti einamuosius klausimus. Jeigu problemos negali išspręsti seniūnas, tada gali kreiptis į Savivaldybę, norėtųsi to nuoseklumo“, – sakė L. Liutikienė.
Kiti veiklos reglamento keitimo komisijos nariai nuogąstavo, ar užtektų laiko pasisakyti visiems gyventojams, ar nebūtų kalbama apie tas pačias problemas, mat dabar daug galimybių kreiptis į Savivaldybę. Diskutuota, jog reikėtų sulaukti aiškesnės gyventojų nuomonės, ar reikalinga gyventojų tribūna.
Balsavimo metu 5 komisijos nariai balsavo už atidėjimą, 1 susilaikė, 1 balsavo prieš.

Gabrielė ČIUNKAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių