I. Simonaitytės premijos iškilmėse žvarbą įveikė eilės ir muzika
Ketvirtadienio vakare Agluonėnuose paminėtas 117-asis rašytojos Ievos Simonaitytės gimtadienis. Renginyje „Tau – Didžioji Ieva“ rašytojos premija įteikta XVIII premijos laureatui, Klaipėdos rajono kūrėjų klubo „Potekstė“ nariui, poetui, pasakėčių autoriui Antanui Sajai. Žvarbų sausio vakarą Agluonėnų kultūros namuose šildė jaukiai plazdenančios žvakių liepsnelės, eilėraščių, dainų ir vaidinimų kokteilis bei į premijos įteikimo iškilmes susirinkusiųjų žmonių gerumas.
Įteikta 18 kartą
Jau aštuoniolika metų tradiciškai per rašytojos I. Simonaitytės gimtadienį sausio 23 dieną Agluonėnuose įteikiama rašytojos premija. Ji skiriama asmeniui ar kolektyvui už įdomius ir reikšmingus darbus, garsinant rašytojos vardą, kūrybą, gyvenimą, taip pat jos gimtąjį kraštą literatūros, dailės, muzikos, sporto ir kitose srityse. Pirmenybė teikiama Agluonėnų ir kitiems Vakarų regiono autoriams. Premiją finansuoja Klaipėdos rajono savivaldybė, kuri laureatui skiria 1000 litų piniginę premiją. Šiais metais I. Simonaitytės premijos įteikimo iškilmes organizavo Priekulės kultūros centras. Puiki kultūrinė vakaro programa, subtiliai papuošta Agluonėnų kultūros namų salė jaukiai skendinti žvakių šviesoje, regis, turėjo pritraukti ne vieną dešimtį renginio žiūrovų. Deja, žmonių susirinko mažai. Galbūt dėl žvarbaus sausio oro ir tą vakarą spaudusio šaltuko, o galbūt dėl vidinio šalčio ir abejingumo kitų pastangoms sukurti šventę… Nepaisant to, šventė įvyko ir pavyko. Susirinkusiuosius šildė Klaipėdos dramos teatro artistės Nijolės Sabutytės skaitomi eilėraščiai, Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro solisto Virginijaus Pupšio pagal poetų Eduardo Mieželaičio, Gintaro Patacko, Gintaro Gutausko eiles atliekami dainuojamosios poezijos kūriniai. Linksmai kvatoti visus privertė Agluonėnų klojimo teatro suvaidinta ištrauka iš spektaklio „Rudens gėrybės“ pagal K. Donelaičio „Metus“. Viso spektaklio premjera numatoma Agluonėnuose kovo 27 dieną.
Gražumas vakaro!
Renginio dalyvius azartu užkrėtė iškilmių vedėjo, Priekulės kultūros centro režisieriaus Domininko Malajevo surengta viktorina, kurioje reikėjo atsakyti į įvairiausius klausimus, susijusius su I. Simonaitytės gyvenimu, kūryba. Atsakymą į paskutinįjį viktorinos klausimą, kas tapo šių metų rašytojos premijos laureatu, visa salė sušuko choru: Antanas Saja. Klaipėdos rajono kūrėjų klubo „Potekstė“ narys, poetas, pasakėčių autorius, ilgametis pedagogas į sceną buvo pakviestas gausiais plojimais. XVIII rašytojos premiją jam įteikė Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vedėjas Gintautas Bareikis ir Agluonėnų seniūnijos seniūnė Laima Tučienė. „Šiais metais susirinkusi premijos teikimo komisija daug darbo neturėjo. Kai buvo pristatytas premijos kandidatas, klausimų niekam neliko. Antanas Saja yra be galo inteligentiškas, kuklus žmogus ir ypač gražiai atspindi šios mūsų premijos dvasią. Jos siekis – išreikšti pagarbą ir meilę žmogui. Mūsų gerbiamas laureatas tai visą gyvenimą daro. Man yra tekę su A. Saja kartu dirbti vienoje mokykloje. Per pertraukas niekada nepastebėdavau jo mokytojų kambaryje tarp kolegų, jį visada matydavau tik tarp vaikų. Tai kalba apie didžią pedagogo misiją, apie taurų jo vidų“, – kalbėjo G. Bareikis. Agluonėnų seniūnijos seniūnė džiaugėsi, jog tradicija susirinkti per I. Simonaitytės gimtadienį tęsiama ir vylėsi, kad ji gyvuos dar daug metų. „Šįvakar Klaipėdos dramos teatro artistė deklamavo Maironio eilėraštį, kuriame skambėjo žodžiai „Gražumas dangaus“. Atliepdama į jį aš noriu sušukti: „Gražumas vakaro!“ – gerų emocijų neslėpė L. Tučienė.
Ezopo pasekėjas Lietuvoje
XVIII I. Simonaitytės premijos laureatą sveikino ir Klaipėdos rajono savivaldybės meras Vaclovas Dačkauskas. „I. Simonaitytė yra šio krašto pažiba. Ji amžiams liks visų mūsų atmintyje. Nuoširdžiai sveikinu šių metų premijos laureatą ir linkiu jam sukurti dar ne vieną kūrinį, dedikuotą I. Simonaitytei, Vanagams, Agluonėnams ar visam Klaipėdos kraštui, nepamirštant ir Gargždų“, – sakė meras. Kūrybiškai savo kurtomis eilėmis, apdainuojančiomis laureatą, A. Sają pasveikino Klaipėdos rajono savivaldybės Jono Lankučio viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja Diana Ciparienė ir Gargždų „Kranto“ pagrindinės mokyklos direktorius, rajono kūrėjų klubo „Potekstė“ vadovas Egidijus Žiedas. D. Ciparienė premijos laureatui įteikė seno leidimo knygą „Ezopo pasakėčios“ ir ragino ir toliau būti Ezopo pasekėju Lietuvoje. Atliepdamas į sveikintojų raginimus A. Saja susirinkusiesiems pasekė kelias savo pasakėčias ir susijaudinęs dėkojo už įvertinimą. „Esu labai dėkingas už man suteiktą garbę. Labai ačiū visiems už šį man labai svarbų įvertinimą“, – kalbėjo A. Saja, kurį pasveikino ir renginyje dalyvavusi praėjusių metų premijos laureatė, grafikė Ona Šimaitytė–Račkauskienė bei Gargždų krašto muziejaus atstovai.
Ankstesnių rašytojos I. Simonaitytės premijos laureatų komentarai:
- Jadvyga SURPLIENĖ, žurnalistė: „Kai dar dirbau „Bangos“ korespondente, rašytojos I. Simonaitytės premija man buvo labai netikėtas įvertinimas. Jei atvirai, tai nesijaučiau esanti jos verta. Nemanau, jog apie rašytoją mano rengtos publikacijos yra didžiulis nuopelnas. Kalbėdama apie šią premiją negaliu nepaminėti a. a. Vytauto Rimavičiaus. Jis buvo ypatingas I. Simonaitytės gerbėjas, stengėsi rašytoją pagerbti dar jai gyvai esant, o po jos mirties toliau puoselėjo I. Simonaitytės atminimą. V. Rimavičius yra ne tik pirmasis šios premijos laureatas, bet ir jos iniciatorius. Jis buvo nenuilstantis I. Simonaitytės gerbėjas, nuolat rūpinosi, jog ši premija turėtų rėmėjų. Galiu sakyti, kad aš šią premiją taip pat gavau V. Rimavičiaus dėka. Į savo išleistas knygeles jis sudėjo mano publikacijas apie I. Simonaitytę. Manau, jog tarp premijos laureatų yra įvairaus svorio asmenybių, vieni daugiau, kiti mažiau verti šio įvertinimo. Džiaugiuosi, jog šiemet premijos teikimo komisija pasirinko tikrai vertą laimėtoją – puikų pedagogą, kūrybos žmogų Antaną Sają.“
- Silva POCYTĖ, istorikė: „Man, kaip agluonėniškei, čia gimusiai, čia augusiai, I. Simonaitytės premija yra be galo svarbus įvertinimas. Manau, jog tradicija tapęs rašytojos pagerbimas per jos gimtadienį ir premijos įteikimas yra ir mūsų krašto istorijos, tradicijų garsinimas. Tiesa, paskutiniu metu I. Simonaitytės literatūrinė premija yra teikiama ir Klaipėdos apskrities bibliotekoje. Tiek šios, tiek Agluonėnų premijos teikimas vyksta ta pačią dieną – per I. Simonaitytės gimtadienį. Todėl kartais kyla nesusipratimų, kai kalbama apie laureatus, maišoma, kas kurią premiją laimėjo. Kadangi I. Simonaitytės premijos ištakos yra Agluonėnuose 1986 metais, todėl būtų prasminga Klaipėdos rajono savivaldybei imtis iniciatyvos, sėsti prie derybų stalo su klaipėdiškiais, ir suvienijus jėgas teikti vieną premiją. Manau, jog jos įteikimas turėtų vykti ne uostamiestyje, o Agluonėnuose, nes čia tvyro tikroji I. Simonaitytės dvasia.“