Išgirti gražieji Gargždų miesto gėlynai plečiasi – kviečia į talką
Seniūnė I. Žiedienė: „Norėtųsi, kad žydėtų ne tik gėlės, bet ir žmonės“
Prasidėjus kalendoriniam rudeniui netrukus teks atsisveikinti su vasarą akį džiuginusiais gėlių žiedais, kurių priežiūra mieste rūpinasi Gargždų seniūnija. Tačiau seniūnija siūlo dar „nepaleisti“ šiltų orų ir gėlių grožio, tad šeštadienį 10 val. gyventojus kviečia į talką – atkarpoje tarp J. Janonio ir Vasario 16-osios g. bus formuojamas melsvų atspalvių teminis gėlynas.
Teminis mėlynas gėlynas
Kaip „Bangai“ pristatė Gargždų seniūnijos seniūnė Indrė Žiedienė, Gargždų miesto Klaipėdos gatvės atkarpos nuo Tilto g. iki Kretingos pl. viešųjų erdvių ir su ja besiribojančių teritorijų želdynų projektas, kuris parengtas dar 2020 metais, yra įgyvendinamas atkarpomis, mėlynasis, raudonasis gėlynai – viena iš dalių.
Norėdama Klaipėdos gatvei želdinių pertvarkymo sprendimais suteikti daugiau reprezentatyvumo, jaukumo ir išraiškingumo, Gargždų seniūnija gyventojus kviečia šeštadienį 10 val. padėti kurti mėlynąjį gėlyną atkarpoje tarp J. Janonio ir Vasario 16-osios g.
Pasak Gargždų seniūnijos, teminis gėlynas Klaipėdos gatvėje, kuri reprezentuoja Gargždų miestą ir yra viena pagrindinių tranzitinių pėsčiųjų bei automobilių gatvių, taip pat ir poilsio, susitikimų vieta, suprojektuotas gatvės skirtingus etapus sujungiantis elementas – teminis gėlynas.
„Gėlyno paskirtis – kurti charakteringą šios Gargždų miesto vietos emociją augalų spalvomis, tekstūromis ir formomis. Gėlyne komponuojami neaukšti pavieniai dekoratyvūs medeliai, krūmų masyvai, spalvingi besikeičiantys per sezonus daugiamečių gėlių ir viksvinių augalų plotai bei žvirgždo (gargždo) plotai, kaip miesto pavadinimo priminimas. Vyrauja vietos landšaftui būdingos plastiškos linijos“, – pristatė I. Žiedienė.
Ji pažymėjo, kad pasirinktos raudonos ir melsvos spalvų paletės atliepia Gargždų miesto herbo ir Minijos upės bei Baltijos jūros spalvas. Atkarpoje tarp J. Janonio g. ir Vasario 16-osios g. šalia ten augančių pušų masyvo projektuojamas melsvų atspalvių teminio gėlyno fragmentas. I. Žiedienė taip pat teigė, kad šį rudenį turi planų kviesti į dar vieną talką, nes seniūnija jau parsivežė įvairių svogūninių gėlių pavasariniam žydėjimui.
Sodina daugiamečius augalus
Visų miestą puošiančių klombų ir gėlynų deriniais rūpinasi Gargždų seniūnijos apželdinimo specialistė Norgailė Verbaitė kartu su 3 žmonių komanda.
Pasak I. Žiedienės, miesto gėlynuose vyrauja daugiamečiai augalai, tai yra tvaresnis sprendimas, nes jie suauga į augalų masyvus ir, einant laikui, reikalauja vis mažiau priežiūros. Vis dėlto gėlių plotai yra nemaži, tad didelis darbas juos visus prižiūrėti, rankomis išskabyti nužydėjusius gėlių žiedus.
„Ypač šiais metais, kai šiltas vasaros sezonas, pakako drėgmės, šilumos, tad augo ne tik gėlynai, bet ir piktžolės. Darbo daug, svarstome, gal reikėtų pasitelkti įmones, teikiančias gėlynų priežiūros paslaugas. Norime užtikrinti, kad gėlynai visada atrodytų gerai. Šiemet matome, kad gana sudėtinga prižiūrėti visas miesto reprezentacines vietas: centrinę Klaipėdos gatvę, gėlyną prie Gargždų autobusų stoties, prie Gargždų „Minijos“ progimnazijos pernai įrengėme gėlyną, prie „Kranto“ progimnazijos atsirado salelės su gėlėmis. Yra noras, kad gėlių įvairovę turėtume ne tik miesto centre“, – pažymėjo Gargždų seniūnė.
Planuoja suburti savanorių klubą
I. Žiedienė teigė, kad tiek Lietuvoje, tiek užsienyje matė gražių savanorystės pavyzdžių, kai gyventojai įtraukiami į gėlynų kūrimą, priežiūrą. Tad seniūnija svarsto Gargžduose turėti ir savo gyventojų savanorių komandą, kuri, turėdami laiko, galėtų prisidėti prie gėlynų priežiūros.
„Prie Gargždų kultūros centro esame susiprojektavę rožyno įrengimą. Rožėms irgi reikės priežiūros. Į tai galima žiūrėti kaip į darbą, bet kartu ir kaip į terapiją, pabendravimą. Tad planuojame pakviesti registruotis į savanorių klubą. Norisi, kad būtų gėlynų, kurie būtų su misija, tokių pavyzdžių yra ir Lietuvoje. Mieste turime aktyvių senjorų, kurie daug žino apie augalus, tad tokia bendrystė, norėtųsi, kad žydėtų ne tik gėlės, bet ir žmonės“, – kalbėjo I. Žiedienė.
Gabrielė ČIUNKAITĖ
Autorės nuotr.