Išskirstė tūkstančius savasties klodams

20 tūkst. Lt – tiek lėšų Klaipėdos rajono savivaldybės taryba dar sausį nusprendė skirti 2014 m. Etninės kultūros plėtros programos priemonėms įgyvendinti. Neabejojama, kad tai bus investicija į Klaipėdos krašto savasties klodų išsaugojimą.

Sukvies žemaičius

Didžiausia suma – 4 800 Lt – numatyta krašto tradicijomis garsėjantiems renginiams organizuoti, vietos amatams populiarinti, folklorui, tarmėms prisiminti. Planuojama rengti pavasario Lygiadienio šventę Gargžduose, rudens Lygiadienio šventes Drevernoje ir Tilvikuose. Agluonėnuose vyks „Joninės lietuvninko kieme“. Girkaliuose skleisis folkloras, bus organizuojamas folkloro festivalis „Auga vuobeleli“. J. Lankučio viešoji biblioteka surengs vakarą-susitikimą „Žemaitėjė brongi…“ „Norime sukviesti Žemaitijos išeivius, kurie dabar gyvena Vilniuje, Kaune ar dar kitur, tačiau jie visi tebebrangina Žemaitiją. Galbūt pavyks prisikviesti etnomuzikologę, TV laidos „Duokim garo“ vedėją Loretą Sungailienę, taip pat Vilniaus žemaičių kultūros draugiją, kuriai vadovauja Dalia Juodkaitė-Dirgėlienė. Renginys yra numatytas rudenį“, – planais dalijosi J. Lankučio viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja Diana Ciparienė.

Leidiniu pagerbs audėją

2 600 Lt planuojama skirti Gargždų krašto muziejui, leidiniui apie audėją Rimantę Šalčiuvienę. Jis bus leidžiamas audėjos 60-mečiui ir kūrybos 35-mečiui paminėti. Agluonėnuose gyvenanti audėja pati audžia medžiagą, derina spalvas, paskui modeliuoja ir siuva įvairiausias rankines, kuprines, audžia ir peltakiuoja staltieses ir servetėles. Tautodailininkė yra 13-oji rašytojos Ievos Simonaitytės premijos laureatė. „Planuojame ne tik išleisti vertingą leidinį, bet ir surengti audėjos parodą. Viskas numatyta rugpjūčio mėnesį“, – užsiminė muziejaus direktorė Sigita Bučnytė.

Dar 2 000 Lt bus skirti Dovilų etninės kultūros centro organizuojamam etnomaršrutui „Pažink Mažąją Lietuvą“; mugei „Paveiziekėt ėr nupėrkėt, kol Kazimiers kūrins pėrti“ Kvietiniuose; tradicinių lietuvių liaudies žaidimų čempionatui Slengiuose.

Populiarins amatus

Nemaža dalis lėšų atiteks toms etninės kultūros plėtros priemonėms, kuriomis numatyta perduoti Žemaitijos krašto tradicijų tęstinumą jaunajai kartai. Pavyzdžiui, 2 700 Lt bus skirta amatų mokymams. Pastarieji vyks Agluonėnų lopšelyje-darželyje „Nykštukas“ ir pagrindinėje mokykloje bei Vėžaičių kultūros centre. „Labai džiaugiamės, kad Tarybos nariai kaip ir pernai skyrė finansavimą. Agluonėnų darželyje amatų mokymai vyksta jau daug metų. Tai yra tradicinė šventė Jurginių (balandžio 23 d.) proga. Pastebėjome, kad darželinukus ypač domina molio meistrai. Nuostabu žiūrėti, kaip vaikus pakeri lipdymo iš molio procesas. Taip pat audžiame, turime 100 metų senumo stak­les. Esame siuvinėję ir tautinių drabužių prijuostes. Į šį procesą įsitraukia ir vaikų tėveliai, ypač mamos. Tradicijos skverbiasi į šeimas“, – pastebėjo Agluonėnų darželio direktorė Andželika Jasienė.

Už tokį lėšų paskirstymą sausio pabaigoje vykusiame Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos posėdyje balsavo 22 politikai, 3 – Algirdas Liaudanskis, Genovaitė Sinskienė ir Regina Kernagienė – susilaikė.


  • Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vedėjas Gintautas BAREIKIS: „Yra patvirtinta valstybinė Etninės kultūros plėtros programa. Ja vadovaudamiesi privalome sudaryti savąją. Galbūt tai prie Klaipėdos didmiesčio esančio mūsų rajono problema, kad suinteresuotumas veikti etninės kultūros srityje nėra itin didelis. Tad kasmet apklausiame kultūros, švietimo įstaigas, bendruomenines organizacijas, skatiname teikti prašymus Etninės kultūros plėtros programai. Tada jau lėšų poreikis būna 2–3 kartus didesnis nei realios galimybės. Tačiau pykčių, skirstant lėšas nebūna, juk mes, kultūros žmonės, elgiamės kultūringai.“

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių