• 1 rugpjūčio, 2021
|

Įvykis

Priekuliškės į mokyklos suolą sėdo neblaivios


Nepilnamečių nusižengimai dėl alkoholio vartojimo pavasarį persikelia į mokyklas. Praėjusią savaitę Priekulės Ievos Simonaitytės gimnazijoje pastebėtos keturios neblaivios mokinės, kurioms iškviesti policijos pareigūnai nustatė lengvą ir vidutinį girtumo laipsnius. Ugdymo įstaiga incidento nebandė užglaistyti tarp savų sienų. Už svaigalų vartojimą gimnazistėms ir jų tėvams numatyta administracinė atsakomybė, tačiau švietimo įstaigose šis incidentas neišvengė diskusijų. Vaikų kontrolei ugdymo įstaigose ir už jos ribų turėtų būti skiriamas didesnis dėmesys. Juolab kad pastaruoju metu ypač pasigendama tėvų kontrolės.


Incidento tyliai nesprendė


Neseniai Priekulės Ievos Simonaitytės gimnazijos moksleivės – šešiolikmetė, dvi penkiolikmetės ir trylikametė – mokykloje pasirodė apsvaigusios nuo alkoholio. Tai įtarę pedagogai pranešė mokyklos vadovui, netrukus iškviesti policijos pareigūnai. Dviem paauglėms nustatytas vidutinis – 1,71 promilės girtumo laipsnis, kitoms lengvas – po 1,49 ir 0,45 promilės.


Gimnazijos direktorius Antanas Alčauskis teigė, kad mokinės dalyvavo pirmojoje pamokoje, tačiau po jos iš mokyklos dingo. Po kurio laiko nepilnametės grįžo į mokyklą, tačiau dėl savo būklės mokytojams sukėlė įtarimą. Neblaivias paaugles jau buvo pastebėję ir priekuliškiai. „Iškvietėme policijos pareigūnus, kurie nustatė mergaičių girtumą, jos rašė pasiaiškinimus. Į mokyklą iškart iškvietėme ir paauglių tėvus. Tris mokines tėvai pasiėmė patys, vieną į namus pristatė pareigūnai“, – apie incidentą pasakojo mokyklos vadovas. Anot jo, auklėtinių tėvams šis įvykis sukėlė šoką, nes mergaitės gyvena tvarkingose šeimose. Dvi mokinės Ievos Simonaitytės gimnazijoje pradėjo mokytis tik šių kalendorinių metų pradžioje, todėl jos pedagogams mažai pažįstamos.


Paaugliai alkoholiui neatsispiria


Paauglės nesielgė agresyviai, pakluso pedagogams ir pareigūnams. A. Alčauskis neslėpė, kad pats faktas apie incidentą mokyklai labai nemalonus, tačiau apie tokius nusižengimus privalu informuoti kitas atsakingas institucijas. „Tai netoleruotini dalykai, net jei alkoholis būtų vartojamas ir ne pamokų metu. Nors mokykloje nuolat imamasi prevencinių priemonių dėl svaigalų vartojimo, tokių situacijų neišvengiame. Įtarę esant neblaivų mokinį, visada informuojame tėvus, policiją“, – sakė direktorius.


Klaipėdos rajono policijos komisariato Viešosios tvarkos skyriaus prevencijos poskyrio nepilnamečių reikalų pareigūnų veiklos grupės vyresnioji inspektorė Diana Pipirienė apgailestavo, kad visiškai užkirsti kelio svaigalus vartojantiems nepilnamečiams yra neįmanoma. Pavasarį tokių incidentų rajone ima daugėti. Apsvaigusių paauglių sulaikoma ne tik savaitgaliais, bet ir pamokų metu. Tačiau D. Pipirienė džiaugėsi bent tuo, kad mokyklų vadovai yra pareigingi ir apie panašius nusižengimus iškart informuoja.


„Priekuliškėms nustatytas vidutinis ir lengvas girtumo laipsniai. Alkotesterio skaičiai tikrai nemaži, juolab kad nepilnamečiams apskritai draudžiama vartoti alkoholį. Paauglės pasiaiškinimuose policijai nurodė vienos iš jų namuose gėrusios alų, kurį pačios ir nusipirko. Išsamesnę informaciją žinosime mūsų specialistei susitikus su nepilnametėmis ir jų tėvais“, – sakė D. Pipirienė.


Neigiamas pavyzdys pamokys


Klaipėdos rajono savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjas Algirdas Petravičius teigė apie incidentą Priekulėje sužinojęs iš gimnazijos vadovo. Vėliau gimnazijos socialinis pedagogas Švietimo skyriui pateikė ir raštišką informaciją apie įvykį. „Mokykla ir policija padarė viską, ką turėjo padaryti. Įvairiuose pedagogų pasitarimuose nuolat akcentuojame, kad panašūs atvejai neturi būti slepiami, todėl gimnazijos vadovybė, pranešdama apie nemalonų nutikimą, parodė savo stiprybę.


Garantuoti, kad tokių incidentų daugiau neįvyks, niekas negali. Šios paauglės alkoholį vartojo už mokyklos ribų, o sukontroliuoti, kad mokiniai neišeitų iš mokyklos teritorijos, yra beveik neįmanoma. Alkoholį vartojantys nepilnamečiai yra visos Lietuvos ir net viso pasaulio problema, todėl didžiausia atsakomybė šiuo atveju vis dėlto tenka tėvams. Šioms paauglėms nustatytas promilių kiekis suglumino, ir toks atvejis vienareikšmiškai vertinamas blogai, tačiau, kaip jau minėjau, svarbiausia, kad mokyklos incidentų neslėptų. Tikiuosi, kad paviešinti pavyzdžiai nuo tokių veiksmų atpratins kitus paauglius“, – sakė A. Petravičius.


Pagal Administracinės teisės pažeidimų kodeksą už nepilnamečius iki 16 metų atsako tėvai. Už alkoholio vartojimą jiems gresia bauda nuo 50 iki 100 litų, tačiau nusižengus pirmąjį kartą bauda gali būti sumažinta iki pusės minimalios sumos. Nuo 16 metų paaugliai už save atsako patys, jiems skiriama bauda nuo 30 iki 50 litų bei taip pat yra galimybė mokėti pusę minimalios baudos. Suaugusiesiems, nupirkusiems nepilnamečiams svaigalų, ATPK numato 125 litų baudą, jei nusižengiama pirmą kartą. Kitu atveju bauda siekia nuo 250 iki 500 litų.


Jolanta VENSKUTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių