Jaunimo NVO bendradarbiavimas su vietos savivalda
Balandžio 3 d. Vilniuje, LR Seimo konferencijų salėje, vyko konferencija „Jaunimo NVO bendradarbiavimas su vietos savivalda“, kurioje dalyvavo ir mūsų rajono atstovai: mero pavaduotoja Rūta Cirtautaitė, Tarybos narė Voldimara Jasmontaitė, Švietimo skyriaus vyriausioji specialistė (jaunimo reikalų koordinatorė) Adelija Radžienė ir Gargždų vaikų ir jaunimo laisvalaikio centro specialistas (atviram darbui su jaunimu) Audrius Laurutis. Tai Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos (toliau − Lijot) ir LR Seimo jaunimo ir sporto reikalų komisijos organizuotas renginys. Konferencijoje ministerijų, savivaldybių, mokslo, verslo ir jaunimo organizacijų atstovai dalijosi gerąja jaunimo organizacijų ir savivaldybių bendradarbiavimo praktika Lietuvoje. Ši konferencija kartu ir Lijot įgyvendinamo projekto „Jaunimo NVO administracinių gebėjimų stiprinimas per bendradarbiavimą su vietos savivalda“ apibendrinamasis renginys.
LR Seimo jaunimo ir sporto reikalų komisijos narys Liutauras Kazlavickas, sveikindamas konferencijos dalyvius, akcentavo, kad jaunimo politiką reikia kreipti taip, kad pats jaunimas įsitrauktų į Lietuvos kūrimą.
LR socialinės apsaugos ir darbo ministerijos viceministras Gintaras Klimavičius palinkėjo jaunimo NVO gebėti generuoti jaunimo idėjas, atstovauti viso jaunimo interesams, kad organizacija, įgijusi tam tikras kompetencijas, taptų įrankiu bendriems jaunimo tikslams siekti.
Kas yra jaunimo NVO Lietuvoje ir kodėl jos svarbios, konferencijoje savo įžvalgas pateikė Mykolo Riomerio instituto mokslų daktaras Andrius Stasiukynas. Jis akcentavo jaunimo organizacijų svarbą visai visuomenei ir faktais įrodė, kad investuojant į jaunimo NVO − sukuriama pridėtinė vertė.
Konferencijoje daug dėmesio skirta jaunimo nedarbo problemai. Ministro Pirmininko patarėjas Justas Pankauskas pastebėjo, kad jaunimo (iki 25 m.) nedarbas Lietuvoje 2013 m. palyginus su 2012 m. sumažėjo nuo 24,4 iki 22,9 proc. Gauti 13 345 darbdavių prašymai kompensuoti darbo užmokestį už pirmą kartą įdarbintus jaunus žmones (16−29 m.). Apie 2 tūkstančius įmonių gavo subsidijas. Nuo 2013 m. spalio 1 d. startavo projektas „Jaunimo savanoriška tarnyba“, kurio metu jauniems žmonėms suteikta galimybė įgyti patirties savanoriškais pagrindais įvairaus profilio įmonėse ir įstaigose. Nuo 2014 m. pradedama įgyvendinti „Jaunimo garantijų iniciatyva“. Tai pagal ES tarybos rekomendacijas parengtas planas jauniems žmonėms per 4 mėn. po mokslų baigimo ar darbo netekimo gauti pasiūlymą pameistrystės ar kvalifikacijos tobulinimo programoje. Nuo 2014 m. balandžio 1 d. įsigaliojęs NVO plėtros įstatymas teikia daugiau galimybių savanorišką veiklą pritaikyti darbo patirčiai kaupti.
Antroje konferencijos dalyje buvo pristatomos paprastos, tačiau įkvepiančios jaunimo bendradarbiavimo su vietos valdininkais sėkmės istorijos. Akmenės rajono savivaldybės meras, Jaunimo reikalų tarybos pirmininkas Vitalijus Mitrofanovas ypač skatina jaunimą pradėti savo verslą: rajone kasmet skelbiamas geriausios jaunimo verslo idėjos konkursas ir skiriama jaunųjų verslininkų parama iš Savivaldybės verslo skatinimo fondo. Kitas puikus kaimynų pavyzdys, kad iš sutaupytų socialinių pašalpų lėšų rajone įrengti net trys riedutininkų parkai.
Konferencijos dalyviai puikiai priėmė Klaipėdos rajono visuomeninių jaunimo organizacijų sąjungos „Apskritasis stalas“ pirmininko Audriaus Lauručio gerosios patirties pasidalijimą: „Liūdna, bet dažniausia jaunimo su savivalda sąveikos forma yra „Duok pinigų“. Šiais metais Klaipėdos rajono jaunimo reikalų taryba, bendradarbiaudama su „Apskrituoju stalu“ planuoja skelbti jaunimui konkursą „Užaugink verslo iniciatyvą“. Tačiau dar prieš tai Klaipėdos rajone kuriamas eksperimentas. Iš jaunimo atviros erdvės lankytojų ir jaunimo NVO suburta iniciatyvinė grupė LIFT IDEA, kurios tikslas − kurti ne praktikos ar savanorystės, o tikras darbo vietas jaunimui. Jaunimas savomis lėšomis skelbs konkursus, kuriuos patys ir finansuos. Ši organizacija užaugs ne iš išmaldautų pinigų, o atsistos greta verslo sektoriaus, kaip jiems lygi ir turinti pasiūlyti kvalifikuotų specialistų. Pirmasis etapas − sukurti skėtį, internetinę duomenų bazę, kurioje savo CV, darbo (karjeros) portfelį bus susikūrę jauni specialistai. Dažniausiai jauni žmonės įsidarbina kavinėse padavėjais ar statybų versle, o LIFT IDEA kurs sąlygas įsidarbinti renginių vedėjais, organizatoriais, dizaineriais, svetainių kūrėjais, filmuotojais, fotografais ir pan.“, − entuziastingai kalbėjo Audrius Laurutis.
Grįžtant iš konferencijos diskusijos tęsėsi. Vicemerė, Jaunimo reikalų tarybos pirmininkė R. Cirtautaitė pažadėjo artimiausiame Jaunimo reikalų tarybos posėdyje svarstyti galimybes padėti mūsų rajono jaunimui įgyvendinti LIFT IDEA.
Adelija RADŽIENĖ
Švietimo skyriaus vyriausioji specialistė (jaunimo reikalų koordinatorė)