Jaunuoliai mainų projekte su aklaisiais: visi esame lygūs

Turizmo būrelio vadovas Ernestas Bukauskas (kairėje) ir direktorė S. Karalienė pasidžiaugė, kad Turizmo būrelio moksleiviai, dalyvavę projekte, gebėjo pritaikyti įgytas kompetencijas ir dalytis gerąja patirtimi su kitais projekto dalyviais.

Gargždų vaikų ir jaunimo laisvalaikio centro Turizmo būrelio dalyviai buvo išvykę į Lenkijoje šalia Zakopanės vykusį tarptautinį „Erasmus+“ mainų projektą „Vienybės kvapas“. Apie 40 jaunuolių iš Lenkijos, Latvijos ir Lietuvos, tarp kurių dalyvavo aklieji ir silpnaregiai, mokėsi bendradarbiauti, integ­ruoti jaunimą su negalia. Jaunuoliai akcentavo, kad suprato, jog visi yra lygūs, o padėdami vieni kitiems gali imtis įvairių iššūkių.
Skatino integraciją
Į lapkričio 17–24 d. vykusį mainų projektą Gargždų vaikų ir jaunimo laisvalaikio centro Turizmo būrelio jaunuolius pakvietė nevyriausybinės tarptautinės organizacijos „Asterics“ vadovė Angelika Ibrahimova, kuri turi ilgametę tarptautinių projektų patirtį. Šiuo metu, vykstant karui Ukrainoje, su dukra ir anūke ji gyvena Gargžduose. Dukros vyras kovoja už Ukrainos laisvę fronte.
Pasak Laisvalaikio centro direktorės Skaidros Karalienės, šis įdomus ir socialiai jautrus projektas subūrė aklus ir silpnaregius jaunuolius iš Lenkijos ir Latvijos kartu su reginčiais jaunuoliais.
„Projekte buvo galimybė atrasti naujų integracijos į visuomenę formų, pažindintis su supančiu pasauliu, kad būtų dalijamasi patirtimi, supratimu. Jaunuoliai su negalia turi labai daug potencialo ir galimybių. Projekto pavadinime užslėpta ir unikali veikla – uoslės naudojimas siekiant suvokti aplinkinį pasaulį, panaudoti šį įgūdį veiklos galimybėms plėsti“, – dalijosi direktorė ir lietuvių grupės vadovė, lydėjusi jaunuolius projekte.

Gargždų vaikų ir jaunimo laisvalaikio centro Turizmo būrelio jaunuolius į tarptautinį projektą pakvietė nevyriausybinės tarptautinės organizacijos „Asterics“ vadovė A. Ibrahimova. Ukrainoje vykstant karui ji dabar gyvena Gargžduose, tačiau tebetęsia savo tarptautinių projektų veiklą.


Vertybių pajauta
12 moksleivių – Aistė Stroputė, Edvinas Pareigis, Emilija Oželytė, Gerdas Butikis, Ieva Labenskytė, Orijana Norvilaitė, Paulina Adomaitytė, Vaiva Butikytė, Zenonas Norvilas, Urtė Lukošiūtė, Amaliia Ibrahimova – vykdė svarbiausią projekto tikslą – skatinti aklųjų ir silpnaregių integraciją. Be per visą savaitę vykusių dirbtuvių, užduočių, vyko ir edukacijos su kvapais: jaunimas kūrė profesionalius kvepalus pagal savo ar kitos šalies legendą, dekoravo kvepalų buteliukus, gamino kvepiančias žvakes. Jaunimas dirbo skirtingose grupėse, tad neformaliojo ugdymo būdu buvo skatinamos bendradarbiavimo, supratimo, atjautos vertybės.
Direktorė S. Karalienė džiaugėsi, kad kelionės metu pažino ir pozityviąją jaunimo pusę – projekto veikloje jie atskleidė savo tautiškumą liaudiškomis dainomis, šokiais. „Be dirbtuvių, vyko kelionė į kalnus, pramoginė veikla. Mokykloje ir kitur įgytos kompetencijos mainuose labai išryškėja, pavyzdžiui, kalbos, matematika, geografija, istorija, dorinis ugdymas, komunikacija, tarpkultūrinė veikla“, – dalijosi S. Karalienė.
Pakeitė pasaulėžiūrą
Patys tarptautinių mainų projekto dalyviai dalijosi, jog teko susidurti ir su iššūkiais – ilga kelione ir pirmosiomis dienomis apsiprasti didelėje žmonių grupėje, jaudino ir nauja aplinka. Tačiau susitikimams vadovavo puikus moderatorius, kuris jau nuo ryto įvairiomis veiklomis padėjo jaunimui susibendrauti, pažinti vieniems kitus. Jaunuoliai atskleidė, kad labiausiai patiko veiklos, kurios skatino bendradarbiauti, pavyzdžiui, dalyviai „Facebook“ grupėje rašė straipsnius, dalijosi akimirkomis.
Projekto narė A. Stroputė akcentavo svarbiausią suvokimą: kokie bebūtume žmonės, tačiau visi esame lygūs. U. Lukošiūtė teigė, kad prieš dalyvaudama projekte ji buvo uždaras žmogus. „Po projekto pasikeičiau: esu atvira, noriu bendrauti, džiaugtis, patinka būti žmonių grupėje. Dabar akluosius ir silpnaregius matau kitaip. Anksčiau maniau, kad jie kai kurių dalykų negali daryti, tačiau supratau, kad jie, turėdami palydą ir, svarbiausia, palaikymą, yra tokie pat, kaip ir mes. Turime leisti jiems suprasti, kad mes esame lygūs, nesvarbu, kad jie nemato. Neįgalumas nestabdo žmogaus galimybių“, – akcentavo moksleivė.

Gabrielė ČIUNKAITĖ
Autorės nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių