Javų derliui grasina lietus

Geru vasarojaus derliumi besidžiaugiančius, laukiančius sunokstant grūdų, ūkininkus nuliūdino po kaitros prasidėję lietūs. Javapjūtės darbymetis įtemptas – tenka gaudyti kiekvieną giedros valandėlę ir skubėti į laukus. Kasdien lyjant, prastėja grūdų kokybė, didėja išlaidos jų džiovinimui, kyla grėsmė neįvažiuoti į pažliugusius laukus. Padėtį sunkina į krūvą supuolę darbai. Ūkininkai nesiryžta prognozuoti javapjūtės pabaigtuvių.

Ūkininkas Tomas Balčėnas iš Venckų, kartu su uošviu auginantis 150 hektarų grūdinių kultūrų, tvirtino, jog gerai sekėsi javapjūtė, kol neprasidėjo lietus. „Gerai užderėjo vasarojus, grūdų kokybė gera, bet dabar sunku nukulti, nes lyja, – kalbėjo T. Balčėnas. – Antradienį nukultus grūdus – 20 tonų miežių nuvežiau į Kretingą, grūdų supirkimo įmonę. Nustatė drėgnumą – 21 proc.“

Agronomiją studijuojantis ūkininkas stebėjosi gamtos išdaigomis: „Vasarą sausra smėlėtose dirvose javus išdžiovino, o molingose gerai užderėjo, nes išsilaikė drėgmė. Dabar dėl jos pertekliaus negali įvažiuoti į dirvą kulti“, – skundėsi Tomas.

„Beveik visas vasarojus laukuose tebėra – 170 ha, – šią savaitę nusiminęs kalbėjo Vaidas Riauka iš Girininkų kaimo. – Nukulta apie 80 ha – žieminiai javai ir miežiai. Pastarųjų derlius geras – per 5 tonas iš hektaro byrėjo. Kaitros išdžiovintus grūdus iš karto pardaviau.“

Savaitę padirbėjus, teko sustoti, nes vasariniai kviečiai ir kvietrugiai, anot ūkininko, dar buvo žali – kelių giedrių dienų trūko jiems sunokti. Bet prasidėjo lietūs. „Kuo toliau, tuo prasčiau: kviečiai sudygs varpose ir tiks tik pašarui. Taigi kris kaina“, – apgailestavo Vaidas.

Daukšaitiškis ūkininkas Kęstutis Toleikis, prieš porą savaičių pradėjęs javapjūtę, sėkmingai nukulti spėjo tik žieminius kvietrugius – likučius po piktų žiemos pokštų. Prikūlė tik sėklai. Nukirsti ir miežiai. Kęstutis džiaugėsi jų derliumi: „Po 4 t iš hektaro – nesitikėjome.“

Šią savaitę kulia avižas, kurių derlius – apie 4 t iš ha. Antradienį K. Toleikis buvo nukūlęs 50 ha – trečdalį auginamų javų ploto. „Neaišku, kokie orai laukia. Kasdien lyja – baugu, kad nebegalėsime į dirvas įvažiuoti. Jau dabar drėgnesnėse vietose pažliugę“, – kalbėjo ūkininkas, planuojantis javapjūtę baigti iki rugsėjo 1 d.

Dituviškis, grūdų sėklininkystės ūkio savininkas Artūras Česnauskas, antradienį sakė, kad nukūlęs pusę javų ploto – 200 ha. Sudorojęs žieminių rapsų derlių, kuris buvęs itin parstas, pjauna avižas. Pastarųjų iš hektaro prikulia po 6 tonas.

„Javapjūtė labai įtempta. Gaudome giedras valandėles ir kertame javus, – kalbėjo ūkininkas. – Turiu sandėlius, džiovyklą – džiovinu grūdus, bet išlaidos didžiulės.“

Jis skundėsi, kad dėl lietingų orų daug darbų supuolė į krūvą. „Jau turėjo būti nukulti vasariniai kviečiai, rapsai. Be to, reikia ruošti dirvas rudens sėjai. Juk mūsų regione iki rugsėjo 15-20 d. reikia pasėti javus“, – kalbėjo A. Česnauskas.

Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vedėjo pavaduotoja Genovaitė Valauskienė kalbėjo: „Šiemet sudėtinga javapjūtė. Javams augant, užklupo sausra, o baigiant nokti, prasidėjo lietūs. Užderėjo neblogas derlius, bet kaip ūkininkams pavyks jį sudoroti – neaišku. Dažni lietūs atsiliepia grūdų kokybei.

Šiemet Klaipėdos rajone deklaruota 19 770,47 ha grūdinių kultūrų, tačiau neturime duomenų, kiek jau nukulta.“

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content