Juostinės pūslelinės savigyda neįveiksime

Pučiant šaltiems rudeniniams vėjams, įkyriai merkiant lietui imame dažniau sloguoti, kosėti, kimba peršalimo ligos. Atvėsus orams suaktyvėja ir įvairūs virusai. Šį rudenį itin aktyvus Herpes zoster virusas, sukeliantis pavojingą ligą – juostinę pūslelinę. Su šia skausminga ir nemalonia liga susidūrė jau ne vienas Klaipėdos rajono gyventojas.

Nemaloni patirtis

Juostine pūsleline šį rudenį teko persirgti penkiasdešimtmetei gargždiškei Ritai. Moteris pasakojo iš pradžių nesupratusi, kodėl jaučia deginantį kojos ties kirkšnimi skausmą. „Iš pradžių pagalvojau, kad galbūt pasitempiau raumenį ar yra koks nervo uždegimas. Buvo šeštadienis, todėl į medikus iškart nesikreipiau. Tačiau savijauta per savaitgalį negerėjo: krėtė šaltis, jaučiau silpnumą, koją vis labiau skaudėjo“, – prisiminė ji. Pirmadienio rytą pašnekovė nuskubėjo į Gargždų Šeimos medicinos kliniką pas savo šeimos gydytoją. Medikė pacientę nusiuntė pas chirurgą, nes baiminosi, jog kojos skausmą galėjo sukelti stuburo problemos. „Chirurgas atidžiai apžiūrėjo, bet jokių stuburo problemų nepastebėjo. Po kurio laiko ant kojos pradėjo ryškėti bėrimas, iššoko kelios pūslelės. Tai ir padėjo medikams nustatyti tikslią diagnozę – juostinė pūslelinė“, – pasakojo gargždiškė bei džiaugėsi, jog gerdama gydytojo paskirtus antivirusinius vaistus per porą savaičių visiškai pasveiko.

Ši skausminga liga dviem savaitėms į ligos patalą paguldė šiaip jau retai sergantį gargždiškį Aurelijų. Į šeštą dešimtį įkopęs vyras peršalimo ligas sakė dažniausiai įveikiantis per kelias dienas, tačiau šįkart liga privertė pasiimti nedarbingumo pažymėjimą ir porą savaičių gydytis namuose. „Vargino aukšta temperatūra, bendras silpnumas ir nuovargis. Bėrimai atsirado vienoje pilvo pusėje. Skausmas buvo toks didelis, jog teko jį malšinti vaistais“, – nemalonią savijautą ligos metu prisiminė pašnekovas. Aurelijus teigė atidžiai laikęsis gydytojų nurodymų, gėręs antivirusinius vaistus, o pūsleles tepęs seniai žinomu vaistu – briliantine žaluma.

Pradžios diagnostika sunki

Apie juostinę pūslelinę paklausta Gargždų Šeimos medicinos klinikos vedėja, šeimos gydytoja Irena Stankuvienė sakė, jog šį rudenį klinikoje ši liga diagnozuota ne vienam pacientui. Medikė pasakojo, jog juostinė pūslelinė – tai virusinė infekcinė liga, kuri pasireiškia ūmiu vienpusiu skausmingu odos ir nervų pažeidimu. Ligą sukelia suaktyvėjęs Herpes šeimai priklausantis virusas. Juostine pūsleline gali sirgti įvairaus amžiaus ir lyties žmonės. Šiai ligai būdingas stiprus varginantis skausmas bei smulkus bėrimas įvairiose kūno vietose pagal nervo šaknelių eigą. Gali varginti ir bendras negalavimas: galvos skausmas, silpnumas, nedidelis karščiavimas. I. Stankuvienė pastebėjo, jog liga pirmiausia pasireiškia skausmu, o bėrimas dažnai atsiranda tik po kelių dienų. „Todėl šios ligos pradžios diagnostika yra sunki. Vis dėlto bėrimas dažniausiai atsiranda per 3–5 dienas nuo ligos pradžios. Jis labai panašus į lūpos pūslelinę: atsiranda pūslyčių, pripildytų skaidraus turinio. Jos dažniausiai iššoka kurioje nors vienoje kūno vietoje: ant nugaros po mentimi, juosmens srityje, ant krūtinės. Paprastai būna pažeisti tarpšonkauliniai nervai, tačiau gali būti pažeidžiama ir rankų, kojų sritis. Bėrimui būdinga tai, kad pūslelės išsidėsto juosiančiai, taip, kaip eina nervo šaknelės, todėl kartu atsiranda ir stiprūs skausmai išilgai pažeisto nervo“, – pasakojo gydytoja. Gargždų Šeimos medicinos klinikos vedėja pastebėjo, jog paprastai yra išberiama viena kūno pusė. Bėrimas gali būti ir labai platus, apimantis beveik visą nugaros pusę, o gali sudaryti tik 10 ar dar mažiau pūslelių.

Sumaišo su vėjaraupiais

Žmonės dažnai juostinę pūslelinę sumaišo su vėjaraupiais. Nors abi ligas sukelia tas pats virusas, tačiau jos skirtingos. „Pats bėrimas yra analogiškas kaip vėjaraupių atveju. Tik susirgus vėjaraupiais bėrimas prasideda galvos odoje, veide, o tada išplinta po visą kūną.

Apie juostinę pūslelinę paklausta Gargždų Šeimos medicinos klinikos vedėja, šeimos gydytoja Irena Stankuvienė sakė, jog šį rudenį klinikoje ši liga diagnozuota ne vienam pacientui. „Laikantis gydytojo nurodymų, tvarkingai geriant vaistus paprastai pasveikstama per porą savaičių. Kartais pasitaiko ir komplikacijų. Kai kuriems pacientams pasireiškia poherpetinė neuralgija, tai būklė, kai net užgijus bėrimui skausmas išlieka“, – kalbėjo medikė.

Juostinės pūslelinės atveju beria nesimetriškai vienoje kūno vietoje, pagal pažeistą nervą. Išbertas vietas labai skauda, peršti, degina“, – sakė I. Stankuvienė.

Pašnekovė perspėjo, jog pajutę pirmuosius šios ligos simptomus ar pastebėję bėrimus žmonės būtinai kreiptųsi į gydytoją, neužsiimtų savigyda. „Pas mus vis dar įprasta tik susirgus kreiptis ne į polikliniką, o į vaistinę. Bet būtina prisiminti, jog vaistininkas nėra gydytojas ir tiksliai nustatyti diagnozės negali. Labai svarbu, jog susirgusieji juostine pūsleline kuo greičiau kreiptųsi į medikus, nes kuo anksčiau pradedama tinkamai gydyti, tuo geresni rezultatai“, – akcentavo gydytoja bei pridūrė, jog juostinė pūslelinė yra liga, kuri reikalauja ir gydytojo, ir paciento kantrybės. Liga gydoma antivirusiniais vaistais, tiesiogiai veikiančiais sukėlėją. Juostinė pūslelinė yra skausminga liga, todėl kai kuriems pacientams prireikia net skausmą malšinančių vaistų.

Tekstai svetainėms: https://teksto.lt

4 Komentarai

  • Kuo skubiau kreiptis pas gydytoją. Tas skubiau bus , jeigu šiandien t.y. kovo 11 d. užsirašysiu pas gydytoją, gydytoja mane maloniai priims balandžio 20 d.

  • Onai. Tai pas jus labai mažos eilės. Vilniuje, pas savo šeimos gydytoją, be 3 savaičių net nesvajok pakliūti. Na, nebent pavyks prisiskambinti į registratūrą, ir apsimesti vos ne mirštančiu.

  • Na, nešnekėkite nesąmonių. Dėl šios ligos per savaitę kelis kartus teko lankytis pas gydytojus. Pirmus kartus tiesiog užsirašydavau pas budintį daktarą, kuris priimdavo tą patį rytą. Paskutinį kartą jau kai atsirado pūslės važiavau į ligoninės priimamąjį, nes buvo šeštadienio vakaras. Ten teko palaukti aišku, bet vis tiek pagalba visais atvejais greitai buvo suteikta. Ir čia Vilniuje.

  • na ir dar sako,kad Lietuvoje sunku patekti pas gydytojus.Mano istorija kur kas idomesne.Pradzioje pajutau skausma desiniajame sone.Nuvykau pas seimos gydytoja,jis itare inkstus nukreipe pas urologa,ir padaryti rentgena.niekas nieko nerado,sveika.Bet kai nakti nebegalejau kenteti issikvieciau greitaja.Nuveze i ligonine,ten analizus padare,ziurejo urologai,Pasake inskstai,kepenys sveiki ir pasake pas seimos gydytoja kreiptis.Turiu kaimyna jis gydytojas is Ukrainos,bet nedirba.Jis paziurejo ir is pradziu pasake tai gali buti tarpsonkaulinis nervu uzdegimas,bet jei bus berimas tai juostine pusleline.Seimos gydytojas israse tepala ir vaistus nuo skausmo.Cia Vokietijoje

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių