Kantvainiškės pieno kainų nuosmukis nejaudina

Kantvainų kaime, Agluonėnų seniūnijoje, ūkininkaujanti Rūta Labokienė nesuka galvos dėl žlugdančių pieno supirkimo kainų. Savo ūkelyje laikomų karvių pieną parduodama Dituvos turguje gauna tiek pat, kaip ir anksčiau: po 2 litus už litrą. Ir kiekvieną šeštadienį jos laukia pirkėjai. Ne tik pieno, gerokai pigesnio nei parduotuvėje, bet ir naminės varškės, sūrių, grietinės, kastinio, sviesto. Jau dešimtmetį ši smulkaus ūkio savininkė savo pagamintą produkciją parduoda tiesiai pirkėjams.

R. Labokienė prisipažino, jog pernai savo bandą padvigubino: laiko 10 melžiamų karvių. Tiesa, dvi piendavės šiuo metu užtrūkusios, bet kasdien primelžia apie 100 litrų pieno. Ji neskaičiuoja, kiek dabar prarastų pajamų parduodama pieną perdirbėjams, bet kategoriškai rėžia: „Nebelaikyčiau karvių.“

Ūkininkė įsirengusi specialias patalpas, kuriose gamina įvairius pieno produktus. „Sūrius spaudžiu pagal senovinį šio krašto rereptą – iš rauginto pieno. Pagardinu česnaku, kmynais ir be nieko – kiekvienam pagal skonį. Kartais iškepu orkaitėje“, – pasakojo R. Labokienė, kiekvieną šeštadienį į Dituvos turgų pristatanti apie 40 sūrių, taip pat kitų pieno produktų. Sūris kainuoja 8 Lt, puslitris grietinės – 6 Lt, varškės kilogramas – 8 Lt, sviesto – 24 Lt. „Atvežu parduoti šviežiausią, atšaldytą pieną“, – sakė ūkininkė.

Tačiau ir į jos namus Kantvainų kaime atvyksta pirkėjų. „Kai kurie perka po kelis trilitrinius stiklainius, kelis litrus grietinės“, – stebėjosi pašnekovė.

R. Labokienė, našlė, pensininkė, neslėpė, koks vargas tiek pagaminti. Tačiau tai – šeimos verslas. Jai padeda dukros Reda ir Loreta su vyrais bei vaikais. Jie gyvena toje pačioje sodyboje. „Mes pasiskirstę darbus: dukros melžia karves, žentai šeria gyvulius, tvarkosi tvarte, o aš kasdien gaminu pieno produktus“, – pasakojo R. Labokienė.

Reda santūriai šyptelėjo: „Tai mūsų pomėgis.“ Ūkininkė kalbėjo, jog pasakiškų turtų neuždirbanti, bet pajamų yra. „Pinigai sukasi: išleidžiame žemei įdirbti, pašarams paruošti bei kitiems darbams, – sakė ji. – Tačiau visuomet valgome šviežią kokybišką maistą ir kitus juo aprūpiname.“

R. Labokienė džiaugėsi šiųmečiu bulvių derliumi: „Iš hektaro – 7 priekabos.“ Morkos irgi gražios, tik moliūgai mažesni užderėjo. Savo ūkyje ji taip pat augina 40 žąsų, 30 ančių, pulką broilerių. Kas lieka, parduoda turguje. Pasak ūkininkės, prieš Kalėdas pirkėjai užsisako žąsų, beje, viena kainuoja apie 100 Lt, broileris – apie 50 Lt, antis – per 30 Lt.

Anūkė augina 18 triušių – pagal užsakymus. „Juk yra žmonių, kurie gali valgyti tik triušieną“, – aiškino pašnekovė.

Tačiau smulkaus ūkio savininkė bei jos šeimos nariai labai susirūpinę: nuo spalio 1 d. iki kovo 1 d. Dituvos turgus nedirbs. „Mums aiškina, jog tuo metu per mažas srautas. Betgi aš prekiauju 10 žiemų ir vasarų – užtenka ir pirkėjų, ir pardavėjų, – kalbėjo R. Labokienė. – Mes nežinome, ką reikės daryti, nes maitinamės iš savo ūkelių – ne tik aš, bet ir daugiau ūkininkų iš Klaipėdos bei kitų rajonų. Surinkome apie tūkstantį parašų ir kreipėmės į „Tilžės turgaus“ direktorę, pateikėme raštą rajono Savivaldybės administracijai. Nebežinome, ką reikės daryti, jeigu turgus neveiks kelis mėnesius.“

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių