Keiskime savo įpročius ir būkime sveiki

Lietuvos vyrų ir moterų standartizuoti mirtingumo nuo kraujotakos sistemos ligų rodikliai yra vieni didžiausių Europos Sąjungoje. Apie tai, kaip apsisaugoti nuo šių sunkių ligų, kalbamės su Savivaldybės visuomenės sveikatos biuro (VSB) visuomenės sveikatos specialiste Rima Leonauskiene.

Rizikos veiksnių daug

– Kas lemia širdies ir kraujagyslių ligų tokį didelį paplitimą?

– Tai yra didelė ligų grupė, tačiau dažniausiai ir skaudžiausiai smogianti yra išeminė širdies liga. Ja susergama dėl širdies vainikinių kraujagyslių aterosklerozės, kuri gali pažeisti ne tik širdies, bet ir smegenų kraujagysles, taip pat arterijas. Rūkymas, padidėjęs arterinis kraujo spaudimas bei aukšta cholesterolio koncentracija kraujyje, cukrinis diabetas, netaisyklinga mityba, mažas fizinis aktyvumas, antsvoris, nutukimas, piktnaudžiavimas alkoholiu ir psichinis bei socialinis stresas – tai pagrindiniai rizikos veiksniai. Paprastai į juos nekreipiama dėmesio iki pirmojo infarkto ar insulto.

– Kodėl nemažėja sergamumas širdies ir kraujagyslių ligomis?

– Yra kelios priežastys. Be jau minėtų rizikos veiksnių, tai nuolatinis stresas, įtampa, nuovargis, miego stoka, didelis tempas, konfliktai. Nemokame to suvaldyti, sustoti ir įsiklausyti į savo organizmą. Pervargęs, nualintas organizmas dažnai siunčia signalus, kad jam blogai, bet dėl didelio gyvenimo tempo žmonės jų nepastebi. Tie signalai būna labai įvairūs: blogesnis fizinio krūvio toleravimas, fizinio, psichoemocinio krūvio metu atsirandantis negerumas, bendras silpnumas, skausmas už krūtinkaulio, širdies ritmo sutrikimai, „šokinėjantis“ kraujospūdis ir kt. Deja, žmonės vis dar gerai nežino nei išeminės širdies ligos, nei infarkto požymių, nei kaip reikėtų elgtis juos pajutus.

Svarbu tikrintis profilaktiškai

– Tad kaip išlikti kuo ilgiau nesusirgus?

– Siekiant išvengti kraujotakos sistemos ligų, Lietuvos gyventojams suteikta unikali galimybė dalyvauti edukacinėje programoje. Nuo 2015 metų savivaldybių visuomenės sveikatos biurai ir pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigos įpareigojamos ypatingą dėmesį skirti būtent širdies ir kraujagyslių ligų prevencijai. Programos metu vyksta užsiėmimai su įvairių sričių specialistais: gydytoju kardiologu, dietologu, kineziterapeutų, psichologu ir visuomenės sveikatos specialistu. Programos metu ne tik skaitomos paskaitos, bet teikiamos ir individualios konsultacijos. Tokiu būdu siekiama efektyviau stiprinti rizikos grupėje esančių gyventojų sveikatą, supažindinti su širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksniais, sveikos gyvensenos principais, išmokyti keisti gyvenseną, valdyti stresą, pasirinkti sveikatai palankią mitybą bei fizinį aktyvumą.

Šioje programoje kviečiame dalyvauti rajono gyventojus: 50–65 metų amžiaus moteris ir 40–55 metų vyrus. Norintieji dalyvauti savanoriškoje ir nemokamoje širdies ir kraujagyslių ligų rizikos grupės asmenų stiprinimo programoje turėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Skuba iki pirmo infarkto

– Kviečiate sveikata susirūpinti dar palyginti jaunus žmones.

– Keista, tačiau būtent šio darbingo amžiaus gyventojai yra mažiausiai aktyvūs renginiuose, skirtuose visuomenės švietimui. Ir dažniausiai tik jį patį, artimuosius ar žymius žmones palietusi liga verčia susimąstyti apie savo gyvenseną.

Dažniausiai manome, jog esu sveikas, niekuo nesiskundžiantis žmogus ir nemanau, kad galiu turėti minėtų labai pavojingų širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnių rinkinį. Veikia ir žmogaus psichologinė „gynyba“ – gal tai atsitiks ne su manimi, gal ne dabar.

Kviečiame aktyviai dalyvauti prevencijos programoje – ji nieko nekainuoja, bet duoda didelės naudos sveikatai. Tad susidomėjusiuosius programa kviečiame skambinti tel. (8 46) 453 754 arba kreiptis el. paštu rima.leonauskiene@visuomenessveikata.lt

Parengė Jolanta BENIUŠYTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių