Keturių rankų piešiniai – siekis atkreipti dėmesį į neįgaliųjų pasaulį

Asmeninio archyvo nuotr.: tautodailininkė J. Ivanauskienė (You) su sūnumi Gabrieliumi tautodailės salone „Marginiai“ surengė keturių rankų parodą „Gėlės“.

Klaipėdos tautodailės dirbinių salone birželio mėnesį veikia neįprasta keturių rankų paroda „Gėlės“. Tai tautodailininkės Jūratės Ivanauskienės (You) ir sūnaus Gabrieliaus kūryba, simbolizuojanti būtį. Sulaukęs pilnametystės, specialiųjų poreikių turintis vaikinas pažymi naują gyvenimo etapą. Šis paveikslų ciklas skirtas šeimoms, kuriose yra žmonių su negalia. „Mūsų keturių rankų kūryba – siekis, kad gyventi būtų šviesiau ir gražiau“, – kalbėjo tautodailininkė.


Kūrybiniame procese –
kartu su sūnumi

Šiemet Dituvoje gyvenančios tautodailininkės J. Ivanauskienės (You) sūnus Gabrielius baigė Dituvos pagrindinę mokyklą. Jam nustatyta slauga pagal negalią – mama dieną naktį šalia jo. „Aš vis klausiau savęs: o kas toliau? Ką jis veiks, kaip įprasmins savo buvimą šiame pasaulyje, kai jo poreikiai tokie dideli? – kalbėjo Jūratė. – Nenoriu, kad sūnus būtų visuomenės užribyje – trokštu, kad gyventų visavertiškai. Dabar griežta riba tarp neįgaliųjų ir sveikųjų. Kalbama, kad neįgaliems žmonėms reikia sudaryti sąlygas įsidarbinti. Teoriškai pinigai keliauja projektams, o praktiškai…“
Besidominti grafika, tapyba, keramika ir dirbanti šioje srityje tautodailininkė J. Ivanauskienė į meninę veiklą įtraukė ir Gabrielių. „Piešiam, lipdom iš molio, nes kūrybinė veikla padeda lavinti įgūdžius. Švelniai ir su atida įtraukiau jį į rimtesnį meninį kelią – stengiuosi, kad Gabrielius nebūtų nugrūstas į užribį, – dėstė neįgalaus sūnaus mama. – Sukūriau darbo vietą ir įtraukiau sūnų. Kartu su juo dalyvauju kūrybiniame procese – turiu kantrybės ir padedu jam pagal savo galimybes kurti darbelius. Man tai džiugus atradimas: įdarbinau savo sūnų, nereikia ieškoti užimtumo per institucijas. Ar socialinės įmonės norėtų priimti mažai darbingą žmogų?“
J. Ivanauskienė savo namuose turi dirbtuves, keramikos degimo krosnį ir kartu su Gabrieliumi gamina keraminius dirbinius. Praėjusią vasarą Jūratė savo originalių darbų parodą surengė „Marginių“ salone. Gabrielius feisbuke turi keramikos darbelių puslapį „Gabrieliaus keramika“ (https://www.facebook.com/gabrieliauskeramika). Abu su mama labai džiaugiasi, kai nuperkami kūrinėliai. Vaikinas labai mėgsta knygas – šioms ir išleidžia pinigus.
J. Ivanauskienė pasirengusi su sūnumi dalyvauti įvairiose šventinėse mugėse, kad kuo daugiau laiko praleistų tarp žmonių.


Trapūs kaip gėlės
Keturių rankų paroda „Gėlės“ – bendra sūnaus ir mamos kūryba, simbolizuojanti būtį. Šis piešinių ciklas gimė Gabrieliui sulaukus pilnametystės – įžengus į suaugusiųjų pasaulį. Juos piešė akriliniais dažais ir tušu. „Sūnus spontaniškai, pagal savo gebėjimus, tepė pasirinktų spalvų dažus, kuriuos kartu skleidėme ant balto popieriaus lapo. Vėliau pasitelkusi intuityviojo piešimo techniką, tušu spalvoms suteikiau turinį ir prasmę – kiekvienam žvelgiančiam į paveikslus šie atsiskleidžia savitai, skirtingai“, – dėstė J. Ivanauskienė. Beje, ankstesniais metais ji parašė ir išleido knygą „Intuityvusis piešimas. Greitas, lengvas ir efektyvus būdas harmonijai savyje atkurti“. „Piešiant gėlių kontūrus atėjo mintis apie žmones, turinčius įvairių sunkių negalių. Šie žmonės – vaikai, suaugusieji, senoliai be nuolatinio artimųjų dėmesio ir rūpesčio, kaip tie trapūs žiedai, tikriausiai, greitai baigtų savo žemišką kelionę, – svarstė Jūratė. – Gėlės – nuostabūs augalai, jeigu gebame jomis grožėtis, stebėtis. Tai už jų formos gali atsiverti būties slėpiniai, kilti prasmingų įžvalgų. Žmonių su negalia vidinis pasaulis taip pat labai įdomus ir turtingas, apie kurį nenutuokiame, kol mums nesuteikiama malonė atsidurti labai arti jų. Tik tada galime patirti už negalios slypinčią gelmę, kitokį pasaulį. Jis atsiveria per gestą, šypsnį, žvilgsnį, kartais vos pastebimą judesį. Reikia išmokti kartu būti, stebėti, jausti, įsijausti ir atjausti.“
Ši paroda skiriama šeimoms, kuriose yra žmonių, turinčių negalią. „Mūsų keturių rankų kūryba – nedidelis indėlis, kad gyventi būtų šviesiau ir gražiau“, – šypsojosi J. You.


Virginija LAPIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių