Klaipėdos rajonas – mažųjų savivaldybių indekso lyderis
Savivaldybių indeksą Lietuvos laisvosios rinkos institutas šiemet sudarė jau septintą kartą. Sudaromi du indeksai – 6 didžiųjų pagal gyventojų tankį savivaldybių ir 54 mažųjų savivaldybių. Vertinamos gyventojams ir investuotojams svarbiausios sritys, kuriose sprendimus priima savivaldybės, taip pat savivaldybės valdymas.
Klaipėdos rajono savivaldybė aplenkė Kauno rajoną. Šis titulas pelnytas dėl kelių priežasčių. Pirma, viešųjų paslaugų srityje nestinga privačios iniciatyvos, pavyzdžiui, viešojo transporto, daugiabučių administravimo, buitinių atliekų surinkimo srityse. Dėl konkurencijos gyventojai džiaugiasi mažesnėmis kainomis ir geresne kokybe. Antra, Klaipėdos rajono savivaldybėje daug investicijų, aktyvi ekonomika. Štai investicijų į ilgalaikį materialųjį turtą vienam gyventojui 2015 m. teko net 5590 eurai (mažųjų savivaldybių vidurkis – 1506 eurai), tai net 1663 eurais daugiau nei 2014 m. Tiesioginių užsienio investicijų taip pat gausu – 4815 eurai gyventojui, palyginti su 1127 eurų vidurkiu.
Daugiau nei vidutiniškai mažosiose savivaldybėse čia yra ir veikiančių ūkio subjektų, verslo liudijimus įsigijusių ar prasitęsusių gyventojų, išduotų statybos leidimų.
„Visa tai rodo, kad savivaldybėje ekonominis gyvenimas aktyvus. Klaipėdos rajonas – pavyzdys, kaip savivaldybė sugeba išnaudoti didelio miesto kaimynystę. Nenuostabu, kad čia gyventi ir dirbti atvyksta daugiau žmonių nei išvyksta, tai retas atvejis Lietuvos savivaldybėse“, – komentuoja A. Čepukaitė.
Klaipėdos rajono savivaldybė gerai tvarkosi su biudžetu ir vidiniais procesais. Pavyzdžiui, biudžeto skola 2016 m. sumažėjo daugiau nei 7 proc. p. (mažųjų savivaldybių vidurkis – 5 proc. p.), beveik visi viešieji pirkimai buvo skelbiami (tai rodo skaidrų lėšų naudojimą), administracijos išlaikymas palyginti pigus, o vidaus sandorių, kai perkama iš savo pačios įmonių be konkurso, savivaldybės duomenimis, vykdyta nebuvo. Administracija taip pat gerai įvertinta: čia palyginti mažai užimtų pareigybių (vertinant 1000 gyv.), tačiau tai nesutrukdė visų gyventojų prašymus išnagrinėti laiku.
Siekdama išlaikyti pirmąją poziciją savivaldybė turi efektyviau valdyti savo turtą (palyginti mažai turto įtraukta į parduodamų objektų sąrašą ir palyginti nedaug parduota). Taip pat mokestinę padėtį pagerintų žemesnis pagrindinis nekilnojamojo turto mokesčio tarifas.
Laisvosios rinkos instituto informacija