Klaipėdos rajone – 4 politinių jėgų valdančioji dauguma

Augustės JAŠINAUSKIENĖS nuotr.: Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos valdančiosios daugumos koaliciją sudaro TTS (S. Karbauskas), LVŽS (B. Markauskas), LSDP (L. Liutikienė), DSVL (E. Zbarauskas).

Ketvirtadienį spaudos konferencijoje pranešta, kad po savivaldos rinkimų Klaipėdos rajono savivaldybės taryboje į valdančiąją daugumą jungiasi keturios politinės partijos – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, Lietuvos socialdemokratų partija, Tautos ir teisingumo sąjunga bei Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“. Taip naujoji koalicija užsitikrina tvirtą daugumą rajono Taryboje – 18 mandatų iš 27. Jau paskelbti ir kai kurie postai.


Įvertino rinkėjų valią
„Rinkėjai aiškiai pasakė – Tarybos daugumoje nori matyti kairiąsias jėgas. Rinkimuose mes sulaukėme daugiau nei dvigubai didesnio palaikymo nei dešinieji. Formuojant koaliciją mano užduotis buvo įsiklausyti į tokią rinkėjų valią. Be to, pastaruosius metus su dviem politinėmis jėgomis – socialdemokratais bei Tautos ir teisingumo sąjunga dirbome užtikrintai ir stabiliai, manau, per rinkimus tai gyventojai ir įvertino. Toks tęstinumas yra natūralus ir lauktas žmonių. Sveikinu prie mūsų koalicijos prisijungusius demokratus, neabejoju, kad jų tikslai yra tokie patys kaip mūsų – kad Klaipėdos rajonas tvirtai žengtų į priekį“, – spaudai išplatintame pranešime sako Klaipėdos rajono meras Bronius Markauskas.
Koalicija sutarė, kad visi pradėti projektai turi būti tęsiami. Tai – ir baseino bei sporto salės Gargžduose, Sendvario daugiafunkcio centro Trušeliuose ir darželio Mazūriškiuose statybos, rajono gatvių apšvietimo plėtra, viešųjų erdvių tvarkymas ir kiti svarbūs darbai. Taip pat sutarta ir toliau nemažinti finansavimo keliams ir gatvėms – kasmet tam skiriant bent po 12 mln. eurų, gerokai didesnį dėmesį skirti žvyruotų kelių atnaujinimui, sodininkų bendrijų keliams, daugiabučių kiemams.
Pasak Tautos ir teisingumo sąjungos Klaipėdos rajono skyriaus atstovo Sigito Karbausko, koalicijoje sutarta ne tik tęsti esamus, bet ir planuoti naujus, svarbius darbus ir projektus, gerinančius Klaipėdos rajono gyventojų gyvenamąją aplinką. „Sprendimas prisijungti prie koalicijos buvo natūralus mūsų žingsnis, siekiant prisidėti prie būsimų pokyčių“, – paaiškino Lietuvos socialdemokratų Klaipėdos rajono skyriaus pirmininkė Ligita Liutikienė. „Su daugumoje esančiomis partijomis matome bendrus sąlyčio taškus įvairiais klausimais, kurie svarbūs Klaipėdos rajono gyventojams“, – sakė Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ Klaipėdos rajono skyriaus pirmininkas Edmundas Zbarauskas.


Siūlymai dėl postų
Koalicijos susitarimu Valstiečių ir žaliųjų sąjunga į vicemerų pareigas deleguoja Violetą Riaukienę ir Vytautą Butkų, dėl trečiojo vicemero apsisprendimo dar nėra. Taip pat „valstiečiai“ deleguoja dviejų komitetų – Sveikatos apsaugos ir socialinės rūpybos bei Švietimo, kultūros ir sporto pirmininkus – Raimundą Daubarį ir Loretą Piaulokaitę-Motuzienę. Tautos ir teisingumo sąjunga į Administracijos direktorius siūlo Sigitą Karbauską. Socialdemokratai į Ekonomikos ir biudžeto komiteto pirmininkus deleguoja savo atstovą, o Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ į Vietos ūkio ir kaimo reikalų komiteto pirmininkus – Edmundą Zbarauską.


Merui daugiau funkcijų
Pagal naują vietos savivaldos modelį, meras nebebus savivaldybės tarybos nariu, jis taps savivaldybės vykdomąja institucija. Meras turės savivaldybės valdžios ir viešojo administravimo įgaliojimus, bus atsakingas už įstatymų, Vyriausybės nutarimų ir savivaldybės tarybos sprendimų tiesioginį įgyvendinimą. Meras nebebus savivaldybės tarybos nariu, nebalsuos tarybos posėdžiuose, tačiau šauks tarybos posėdžius ir jiems pirmininkaus, sudarys posėdžių darbotvarkes, teiks sprendimų projektus.
Įstatyme numatoma, jog meras sudarys ir teiks tarybai savivaldybės biudžeto projektą, jį vykdys, administruos savivaldybės turtą ir piniginius išteklius. Meras organizuos savivaldybės strateginio planavimo procesą, teiks tarybai tvirtinti savivaldybės bendrąjį planą ar savivaldybės dalių bendruosius planus, tvirtins detaliuosius planus ir vietovės lygmens specialiojo teritorijų planavimo dokumentus. Klaipėdos rajono savivaldybėje pagal minėto įstatymo modelį nebebus Administracijos direktoriaus pavaduotojų, tačiau ženkliai išsiplėtus mero funkcijoms planuojami penki patarėjai.
Merui suteikiama veto teisė – jis per 5 darbo dienas galės motyvuotai grąžinti tarybos priimtus sprendimus pakartotinai svarstyti. Atmesti šį mero veto reikės ne mažiau kaip pusės visų tarybos narių balsų.


Opozicija dar neskuba
Spaudos konferencijoje „Bangai“ pasiteiravus, ar bus aktyviau bendradarbiaujama su Klaipėdos miesto savivaldybe, kuriai vadovaus naujasis meras Arvydas Vaitkus, B. Markauskas sakė, kad tikisi glaudesnio darbo tarp savivaldybių, nes reikės spręsti daug bendrų problemų. Viena iš jų – Sendvario seniūnijos specialusis infrastruktūros planas, kuriame numatyti nauji įvažiavimai į Klaipėdą, jiems turės pritarti ne tik Lietuvos automobilių kelių direkcija, bet ir Klaipėdos miesto savivaldybė. Rajoną su miestu sieja ir bendros įmonės – UAB „Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centras“, AB „Klaipėdos vanduo“, aktualia problema lieka ir naujųjų kapinių vieta.
Po savivaldos rinkimų pradėjo retėti ir rajono seniūnų gretos. Mat Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) kandidatas Vytautas Tamašauskas, Dauparų–Kvietinių seniūnas, pasirinko Savivaldybės tarybos nario kėdę. Administracijos direktorius S. Karbauskas teigė, kad jau pasirašė susitarimą, kuriame aiškiai nurodyta paskutinė V. Tamašausko darbo diena – balandžio 14-oji. Jam pagal įstatymų numatytas nuostatas paskirta ir išeitinė išmoka.
Po spaudos konferencijos „Bangos“ žurnalistei susisiekus su Liberalų sąjūdžio Klaipėdos rajono skyriaus lyderiu Justu Ruškiu ir paklausus, ar jis su bendražygiais svarstė galimybę būti opozicijoje su išrinktais TS-LKD nariais, J. Ruškys sakė, esą nėra kur skubėti. „Opoziciją galima suformuoti lėčiau ir labiau apgalvotai, o daugumą suformuoti reikia greitai“, – akcentavo liberalas.
Naujos redakcijos Vietos savivaldos įstatymas įpareigoja naujos kadencijos savivaldybėse sudaryti kolegijas. Į jas įeis meras, vicemerai, administracijos direktorius, tarybos komitetų pirmininkai, Etikos ir Antikorupcijos komisijų pirmininkai bei opozicijos lyderis.


Klaipėdos rajono savivaldybės ir „Bangos“ inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių