Klaipėdos rajone – parengtis šimtmečio Dainų šventei

Įprasminant visoje Lietuvoje minimą Dainų šventės šimtmetį, senajame Gargždų miesto parke praėjusį penktadienį jungtinėmis Gargždų seniūnijos, rajono Savivaldybės, Kultūros centro, miesto bendruomenės atstovų pajėgomis pasodintas dar ne vieną šimtą metų žaliuosiantis ąžuolas. Dainų šventės ąžuolu jau pavadintas girių galiūnas ateities kartoms primins ir Gargždų dainų švenčių tradiciją. Beje, tarptautinė mažoji Dainų šventė Gargžduose numatyta birželio pradžioje švenčiant miesto gimtadienį. „Šimtmetį mininčią Lietuvos dainų šventę pavadinome „Kad giria žaliuotų“, nes norime žmones paskatinti galvoti ne tik apie šiandieną, bet ir apie ateitį. Šventės temą kviečiame suprasti kaip pareigą vienytis, imtis veiksmų ir išsaugoti mūsų kultūrą, tradicijas ir gamtą“, – sakė Lietuvos nacionalinio kultūros centro direktorius Saulius Liausa. „Banga“ pasidomėjo, kaip rajono meno kolektyvams, įveikusiems atranką, sekasi ruoštis jubiliejinei Dainų šventei.

Pasibaigus kolektyvų perklausoms patvirtinti jubiliejinės Dainų šventės dalyvių sąrašai! Skaičiai žada išties įspūdingus renginius: Ansamblių vakaro prog­ramoje dalyvaus 3 709 atlikėjai, Folkloro dienoje – 6 129, Pučiamųjų instrumentų orkestrų koncerte – 2 510, Šokių dienoje – 9 188, Dainų dienoje – 13 700!
Iš Klaipėdos rajono į Dainų šventę vyks net 33 kolektyvai! Bendras dalyvių ir vadovų skaičius – 605!

Kad giria žaliuotų
Priminsime, kad šiais metais Lietuvos dainų šventė mini šimt­metį, mat pirmoji Dainų šventė vyko dar 1924-aisiais. „Kas yra šimtmetis? Tai laikas, per kurį užaugome kaip valstybė, subrendome kaip visuomenė, sužaliavome kaip giria, kurioje kiekvienas medis turi savo balsą. Tas balsas – laisvos ir kuriančios Lietuvos balsas. Tas balsas – mūsų atmintis. Tai tavo ir mano balsas, reiškiantis mus vienijančią tradiciją, jos gyvybę“, – taip rašoma šių metų Lietuvos dainų šventės koncepcijoje. Dainų šventės šūkis – „Kad giria žaliuotų“.
Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos Kultūros skyriaus vedėjas Gintautas Bareikis džiaugiasi, kad jubiliejinėje 100-mečio Dainų šventėje Klaipėdos rajonui atstovaus net 50 dalyvių daugiau negu praėjusioje – iš viso 605 dalyviai: „Smagu, kad pandemija nepakišo kojos mėgėjų kolektyvų dalyvių skaičiaus išlaikymui, bet netgi jį padidino.“
Anot G. Bareikio, Klaipėdos rajono savivaldybės biudžete 2024 m. numatyta 20 tūkst. eurų Dainų šventės pasirengimui ir organizacinėms išlaidoms – transporto išlaidoms kolektyvams šventės metu Vilniuje, atributikai. Taip pat iš Savivaldybės biudžeto skirta lėšų kultūros įstaigų mėgėjų meno kolektyvų tautinių kostiumų įsigijimui ir atnaujinimui, iš viso – 50 tūkst. eurų. 2023 m. buvo skirta 32 tūkst., šiemet bus skirta 18 tūkst. Išlaidos planuojamos taip, kad lėšų užtektų.
„Iššūkiai organizuojant Dainų šventę išlieka panašūs metai iš metų – sėkmingai organizuoti dalyvių transportą, nes vienu metu visoje Lietuvoje transportas reikalingas tūkstančiams Dainų šventės dalyvių. Naujų iššūkių gali iškilti kiekvieną dieną – tai ir viešieji pirkimai, ar kiti organizaciniai klausimai“, – kalbėjo G. Bareikis.

Vėžaičių kultūros centro šokių studijos „Karuselė“ šokėjos dalyvauja įvairiuose renginiuose – taip tobulina įgūdžius artėjant įspūdingai Dainų šventei. Pasak jų ilgametės vadovės Ingridos Sutkienės, dalyvauti jubiliejinėje šventėje – didžiulė atsakomybė.


Įsirėžia visam gyvenimui
Gargždų muzikos mokyklos berniukų ir jaunuolių choro „Klevelis“ vadovas Gžegožas Krušinskis informavo, kad vasarį vykusią kolektyvų atranką jie sėkmingai įveikė. „Pasidžiaugėme, kad viską gerai atlikome, tinkamai atskleidėme Dainų šventės repertuarą. Esame patenkinti, kad nenuvylėme nei Gargždų, nei Gargždų muzikos mokyklos“, – šypsodamasis kalbėjo G. Krušinskis.
Jis atkreipė dėmesį, kad šių metų Dainų šventės repertuaras yra suaugusiųjų, tik kelios dainos skirtos jaunimui, o chorą „Klevelisׅ“ lanko berniukai nuo 11 metų. „Tad ypač finalinės dainos išties sudėtingos, pradžioje manėm, kad „neįkandamos“, tačiau bendromis jėgomis įveikėme. Man, kaip vadovui, kabėjo kaip akmuo po kaklu, reikėjo įdėti labai daug darbo, kad viskas skambėtų taip, kaip turi būti“, – akcentavo pašnekovas. Jis prisiminė, kad anksčiau, prieš pandemiją, Dainų šventės vykdavusios dažniau. Tačiau nuo to laiko, kai gyvuoja „Klevelis“, jis ir veža kolektyvą į Dainų šventes. Pats dalyvaus jau kokį dešimtą kartą.
„Savo vaikinams, kurie kažkodėl nedrįsta važiuoti, visada sakau, kad tai renginys, kuris įsirėžia visam gyvenimui. Pats iki šiol prisimenu tuos jausmus, kuriuos išgyvenau dar būdamas vaikas ir dalyvaudamas Dainų šventėje“, – sakė G. Krušinskis.
Anot jo, vykstant į Dainų šventę vadovams tenka didžiulė atsakomybė, daug rūpesčių: „Sunku suvaldyti vaikinus. Išvykstame trim dienom, o vaikai nemiega, yra kupini noro bendrauti, pasisemti įspūdžių. Dienomis – repeticijos: nesvarbu, ar lyja, ar saulė kepina. Tad iššūkių tikrai daug, tačiau patiriamos emocijos viską atstoja. Kai grįžtu ir atsisuku televizijos įrašą, taip pat neapsakomai gera klausytis.“

Kultūros skyriaus vedėjas G. Bareikis: „Klaipėdos rajono savivaldybės biudžete 2024 m. numatyta 20 tūkst. eurų Dainų šventės pasirengimui ir organizacinėms išlaidoms – transporto išlaidoms kolektyvams šventės metu Vilniuje, atributikai.“


Kiekvieno siekiamybė
Kretingalės kultūros centro moterų choro „Rūtenė“ vadovė Gintarė Stankūnaitė „Bangą“ patikino, kad Dainų šventės repertuaras vis sudėtingėja, vis daugiau tenka įdėti pastangų į pasiruošimą. „Mūsų choro ištakos siekia 2009 m., tuomet buvo mišrus bendruomenės choras, būtent tais metais vykome ir į dainų šventę. Dabar jau bus ketvirtas kartas. Vėliau mūsų choras tapo Kretingalės kultūros centro dalimi, ir jau metai kaip yra tik moterų choras, vyrų neliko“, – kalbėjo G. Stankūnaitė. Chore yra kelios senbuvės moterys, tačiau daug ir naujų narių, prisijungia ir jaunimas, kas labai džiugina.
Dainų šventė, anot choro „Rūtenė“ vadovės, yra kiekvieno choro siekiamybė: „Juk visus metus ir dirbama tam, kad sėkmingai būtų pasirodyta Dainų šventėje. Tai stimulas dirbti ir nesustoti. Mano siekis – puoselėti chorinio dainavimo tradiciją.“ Gintarė džiaugiasi, kad Klaipėdos rajono savivaldybėje išvykimas į Dainų šventes būna sklandus, organizatoriams – jokių priekaištų.

Gargždų kultūros centro dainų ir šokių ansamblio „Minija“ ilgametė vadovė Birutė Oželienė sako, kad ruošiantis jubiliejinei Dainų šventei vyksta intensyvios repeticijos.

Pastangos pasiteisino
Veviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijos vaikų šokio studijos „Vija“ vadovė Sandra Leonauskienė atvirai prisipažino, kad pasiruošti 2024-ųjų metų Dainų šventei buvo sudėtinga, nes ji grįžo į darbą po vaiko priežiūros atostogų, be to, jos mažiausiam vaikui vos dveji, tad nebuvo išvengta ir nedarbingumo. „Tačiau labai stengėmės, repetavome, kiek galėjome, – ir pavyko! Mergaitės labai nori važiuoti. Anksčiau jos Dainų šventėje dalyvavo, kai buvo 1–2 klasėse, o dabar yra septintokės, aštuntokės. Tai įspūdį prisimena, bet nekantrauja patirti ir parsivežti įspūdžių kraitį iš šių metų Dainų šventės“, – pasakojo S. Leonauskienė. Ji įsitikinusi, kad Dainų šventė padeda puoselėti pilietiškumą, tautinį identitetą, be to, kokia garbė ir atsakomybė atstovauti Klaipėdos rajonui, Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijai. Sandra pabrėžė, kad ypatingai džiaugiasi, jog „Vijos“ ugdytinių tėvai labai palaiko išvyką į Dainų šventę. „Manau, tai bus nepamirštamas laikas, tikrai įdomesnis nei įprastos atostogos pas senelius“, – svarstė S. Leonauskienė.
Agnė ADOMAITĖ
Vilijos BUTKUVIENĖS nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content