Klaipėdos rajone – revoliucija. Ne, valdžia to negirdėjo

Įsivaizduokite situaciją: vaikas susikrovęs lagaminą ruošiasi visam laikui išeiti iš namų, o mama nė nekreipia dėmesio ir išsipusčiusi išeina į balių. Vaikas pro petį žiūri į mamą, o ji neatsigręždama skuba savo reikalais… Būtent tokia paralelė iškyla akyse stebint Klaipėdos rajono savivaldybės vadovų elgesį dėl nuo rajono norinčios atsiskirti Slengių gyvenvietės.

Žinoma, išsipusčiusios mamos vaidmenyje čia – rajonas. Kol aukščiausi vadovai užsiėmę jubiliatų sveikinimais ir gražiausių inkilėlių konkursais, Slengių gyventojai jau viena koja pro duris. 270 ha teritorijoje įsikūrę keli tūkstančiai naujakurių veikiausiai yra per mažas „kąsnis“ rinkimuose – gi įprastai ten balsuoja tik apie 300 rinkėjų. O kai gyventojų potencialas matuojamas tik balsais rinkimuose, kam vargintis ir spręsti žmonių problemas? Kam stengtis, jei tų problemų sprendimai ilgainiui pareikalaus veikiausiai labai didelių išlaidų, o balsai gali ir neatsipirkti?

Vis dėlto rajono vadovai čia nesugebėjo parodyti net apsimestinio dėmesio ar susirūpinimo gyventojų problemomis. Prieš porą savaičių Savivaldybės tarybos TS-LKD frakcijos iniciatyva surengtas susirinkimas su Slengių kaimo atsiskyrimą organizuojančia iniciatyvine gyventojų grupe. Man, kaip Tarybos nariui ir jau ilgamečiam rajono politikui, ši gyventojų iniciatyva skamba grėsmingai ir net skaudžiai. Tikėjausi, kad įmanomas konsensusas su rajonu ir galėčiau padėti jį pasiekti. Tačiau teko stipriai nusivilti – anot gyventojų, iki mūsų daugiau niekas neatvyko pasikalbėti. Politinio pasitikėjimo postus užimantys vadovai su iniciatyvine grupe akis į akį nėra bendravę. Negi jiems atrodo, kad keleto gyventojų sukilimas nesukels revoliucijos?

Deja, revoliucija jau čia. Vidaus reikalų ministerija sureagavo į slengiškių kreipimąsi ir iki lapkričio 11 d. įpareigojo surengti vietos gyventojų apklausą. Jei dauguma apklaustųjų pritars keisti rajono teritorines ribas, apklausos rezultatai kartu su kitais dokumentais bus teikiami svarstyti Vyriausybei. Ir svarbiausia tai, kad apklausa bus įvykusi, net jei joje nebus kvorumo, t. y. nereikia apklausti nė pusės oficialių gyventojų. Jei šis precedentas tikrai įvyks, net nėra abejonės, kad Slengių pavyzdžiu paseks visa Sendvario seniūnija: nuo Jakų iki Radailių. O gal net nuo Judrėnų iki Kretingalės. Juk pergalingi pavyzdžiai įkvepia.

Po minėto susitikimo su gyventojais dar kartą viešinu problemas, kurių daug greitesnio sprendimo tikimasi iš Klaipėdos miesto savivaldybės: švietimo įstaigų (darželių ir mokyklų) plėtra; kelių infrastruktūros plėtimas: žvyrkelių asfaltavimas, senų gatvių tvarkymas; kelių ir gatvių apšvietimo linijų įrengimas, būtinas saugiam eismui užtikrinti; lietaus kanalizacijos atnaujinimas dėl nesibaigiančių „potvynių“ Slengiuose ir Mazūriškėse; susisiekimo viešuoju transportu (tarp Klaipėdos miesto ir rajono) gerinimas; teritorijų planavimo strategijos parengimas (nors ir po laiko, nes priemiestyje keliolika metų vykstančios statybos – chaotiškos: namų aukštingumas ir paskirtis skirtingi, kvartalai neturi architektūrinio vientisumo); nelegali rekreacija prie Slengių karjero (gyventojų kasdienybę šiltuoju metų laiku drumsčia iš visos seniūnijos važiuojantys poilsiautojai, nors šalia esanti gatvė įrengta nelegaliai); nuolatinis gyventojų problemų ignoravimas ir formalus susirašinėjimas raštais (gyventojų surinktų raštų archyvas – gausus).

Visas krizes įmanoma išgyventi, jei ieškai sprendimų. Versle ir gyvenime kai kurios krizės pareikalauja bemiegių naktų, kompromisų, nuolankumo, kartais – net nuolaidžiavimo. Svarbu, kad priemonės padėtų pasiekti tikslą. Kokius sprendimus galime pasiūlyti politikoje? Vienintelį – aktyvi tiesioginė politikų komunikacija su iniciatyvine Slengių gyventojų grupe ir oficialus Savivaldybės įsipareigojimas prioriteto tvarka spręsti išvardintas problemas bei nustoti jas vilkinti.

Alfredas ŠIAULYS

Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos narys

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių