Klajūnės škudės iš Piktožių žiemos nebijo

Vasarą žolę skabančių avių pamatysi daugelyje sodybų – jos tarsi gyvos žoliapjovės ar aplinkos puošmena. Tačiau klajojančių palaidų škudžių veislės avių retai išvysi laukuose žiemą. Jų nedaugelis laiko – Lietuvoje iš viso yra tik apie 2 tūkst. škudžių.


Netoli Šiūparių pakelėje apsnigtame lauke pastebėję bandą baltų ir juodų avių, iš kurių trys su skambalėliais pakaklėse, žmonės susirūpina, ar tik nepabėgusios iš savo šeimininko. Tačiau jų savininko Roberto Rezgevičiaus kaimynai pažįsta šias škudžių veislės klajūnes iš Piktožių kaimo. Per savo pasivaikščiojimus jos gali nukeliauti iki dviejų kilometrų. Kartą Robertui teko mielų augintinių ieškoti dronu. „Žiemą mano avys dar daugiau migruoja. Joms patinka vaikštinėti palei šį kelią. Ten sutinka dar vieną avių bandą, bet nuo jų laikosi atokiai“, – sakė ūkininku tapęs miestietis. Jis neįsivaizduoja, kad jo augintinės gyventų aptvertos, uždaroje erdvėje, ir augintų „masę“. Jo manymu, avys turi būti laisvos ir eiti kur nori. Robertas patikino, kad jos visada sugrįžta į savo buveinę sodyboje.
Neretai jo klausia, ar nebijo, kad škudės pabėgs ar vilkai jas papjaus. Ūkininkas atsako, kad plėšrūnui lengviau aptvare pagauti avį ir sudraskyti, o laisvėje pavojaus atveju gali pabėgti. „Prieš porą metų papjovė avinuką, bet tik vieną, – sakė pašnekovas. – Škudės puslaukinės, atsargios, net manęs arti neprisileidžia.“ Prieš kelerius metus Piktožių kaime įsigijęs sklypą klaipėdiškis R. Rezgevičius pirmiausia surentė tvartelį. Iš pradžių įsigijo Lietuvos baltagalvių avių, bet pastebėjo, kad šios lepios, ir iškeitė į škudes. „Jos nebijo šalčio – gali ištverti ir –20 C temperatūroje. Stebėjausi, kai sykį pamačiau apsnigtas gulinčias šalia tvarto, dėstė pašnekovas. – Dabar jų kailis storas, nes rudenį nukirpta vilna spėjo ataugti.“ Škudės nėra didelės, pasak R. Rezgevičiaus, užauga iki 25 kg. Vasarą jos minta pievų žole, skabo krūmokšnių lapus, žiemą pešioja šieną iš ritinio. „Jokių papildų jos negauna, tik avižų duodu, kad ryšys su gyvūnais nenutrūktų, – patikino ūkininkas. – Šios avys neaugina lajaus, neturi specifinio avienai būdingo kvapo. Jų mėsą sveika valgyti – tai man pasakė medikai.“ R. Rezgevičius škudes laiko savo šeimos reikmėms. Bandoje – 12 avių, bet pavasarį ji padidės – bus jauniklių.
Šios avys kilusios iš Rytų Prūsijos, Mažosios Lietuvos, jos nereiklios, atsparios ligoms, klimato sąlygoms, gebančios prisitaikyti prie aplinkos. Specialistų teigimu, škudė – Lietuvos genofondinis ūkinis gyvūnas. Tai aborigeninė veislė, mažiausiai pakitusi per amžius. Škudės instinktai labai stiprūs, jos lengvai ėriuojasi – nereikia žmogaus pagalbos. Lietuvoje yra auginama apie 2 tūkst. škudžių.
Šių metų lapkričio 1 d., VĮ Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro duomenimis, Klaipėdos rajone buvo 206 avių laikytojai, kurie turi 3 768 šiuos gyvūnus. Daugiausia – 51 ūkis laiko po 1–2 avis, iki 50 avių turi 13 ūkininkų, iki 150 – 6 ūkiai. Dviejuose ūkiuose yra daugiau nei 150 avių.

Virginija LAPIENĖ
Autorės nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių