Klausiate – atsakome

Vėžys nėra mirties nuosprendis


„Artimas žmogus susirgo kepenų vėžiu. Jam tik 54 metai. Žmogus nepiktnaudžiavo alkoholiu, nerūkė, gyveno kaip visi. Šeima ištikta šoko, jis pats taip pat, nežinome, ar yra vilties išgyventi. Kalbama, kad medicina yra toli pažengusi kovoje su vėžiu, bet ar tą pagalbą mes, paprasti kaimo žmonės, galime gauti?“ – klausia Jūratė.


Gydymas kompleksinis


Šiuo metu Vakarų Lietuvoje pilnavertis ištyrimas, gydymas ir pooperacinis stebėjimas sergant virškinimo ir endokrininių organų onkologinėmis ligomis yra galimas tik Klaipėdos universitetinėje ligoninėje. Į skaitytojos klausimą atsako šios ligoninės gydytojas chirurgas dr. Algirdas ŠLEPAVIČIUS:


„Virškinamojo trakto auglių gydymas yra kompleksinis: operacinis, priešoperacinis ar pooperacinis gydymas chemoterapija ir spinduliniu gydymu. Be galo svarbu taip suplanuoti gydymą, jog būtų gautas maksimalus gydymo efektas. Mūsų ligoninėje visi onkologiniai pacientai yra aptariami multidisciplininiame konsiliume. Jame dalyvauja gydytojai chemoterapeutai onkologai, radioterapeutai onkologai, radiologai, invazyvūs radiologai, patologai ir gydytojai chirurgai, kurie specializuojasi vėžio gydyme. Šio konsiliumo metu (jame paprastai dalyvauja 12–14 įvairaus profilio gydytojų) ir nustatomas gydymo eiliškumas. Po operacijų visi ligoniai yra sekami. Esant reikalui, pakartotinai aptariami multidisciplininiame konsiliume, koreguojamas gydymas. Tai yra vienintelis kelias, pripažintas ir naudojamas visose civilizuotose šalyse. Jis leidžia pasiekti maksimalų onkologinių pacientų išgyvenamumą ar net pasveikimą.


Kepenis… priaugina


Pernai buvo ypač pasistūmėta kepenų metastatinių ir pirminių vėžių gydyme. Operavome net 30 ligonių. Tai beveik dvigubai daugiau nei pernai.


Kepenų chirurgijoje galima pašalinti didelę dalį kepenų, bet turi likti mažiausiai 20 proc. likutinio kepenų tūrio, kad pacientas išgyventų. Todėl prieš operaciją suskaičiuojamas likutinis kepenų tūris. Kai jis yra per mažas, mūsų invazyvūs radiologai embolizuoja kepenų vartų kraujagysles ir tai leidžia prisiauginti reikalingą kepenų tūrį. Tiems ligoniams, kurių dėl vėžio išplitimo operuoti nebegalima, labai padeda invazyvūs radiologai. Jie embolizuoja (užkemša) vėžį maitinančias arterijas, ir toks vėžio židinys sunyksta.


Šių laikų chemoterapija ypač padeda gydyti storosios žarnos vėžio išplitimą kepenyse.


Nauji gydymo metodai


Kai storosios žarnos, kiaušidžių, skrandžio ar pirminis pilvaplėvės vėžys yra išplitęs po visą pilvą, tokiems ligoniams niekas nebegali padėti. Išskyrus mus ir Santariškių klinikų chirurgus. Mes prieš beveik 2 metus pradėjome taikyti citoredukcines operacijas su hipertermine pilvo ertmės organų chemoterapija. Operacijos esmė: pašalinami visi vėžio pažeisti pilvo organai su pilvaplėve, o tada į pilvo ertmę specialaus aparato pagalba, kurį Lietuvoje turi tik mūsų ligoninė, suleidžiamas chemoterapinis preparatas. Aparatas jį sušildo iki 42 laipsnių C, ir šis tirpalas cirkuliuoja pilvo ertmėje 1 val. ar ilgiau. Karštis ir chemoterapinis preparatas leidžia sunaikinti visas likusias vėžines ląsteles pilvo ertmėje. Šis metodas visiškai neišgydo vėžio, bet leidžia ryškiai pagerinti pacientų gyvenimo trukmę ir kokybę.


Eglė BUGENYTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių