Koronavirusas talžo karantino skydą
Asociatyvi nuotr.: Koronaviruso protrūkis vis dar gajus ir Viliaus Gaigalaičio globos namuose.
„Sergančiųjų koronavirusu atvejų skaičius kasdien auga. Kol kas mažėjimo tendencijos nematyti“, – konstatuoja Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Gargždų skyriaus vedėja Aušra Syminienė. Virusas toliau sparčiai plinta šeimose, įstaigose, įmonėse.
Gaivalėjasi globos namai
Koronaviruso protrūkis vis dar gajus ir Viliaus Gaigalaičio globos namuose. Tačiau įstaigos vadinamajame kovido korpuse jau daugėja sveikstančiųjų, laukiama pasveikimo fakto konstatavimo, problema, kad šeimos gydytojai taip pat dėl didelių krūvių užtrunka. „Atsiranda vienas ar kitas pakarščiuojantis žmogus, bet karščiavimas yra epizodiškas. Didelės sklaidos nėra. Praėjusią savaitę darėme darbuotojų tyrimą, tai iš 83 darbuotojų 4 buvo patvirtintas COVID-19. Likusieji toliau dirba. Be to, jau yra grįžtančių darbuotojų ar iš saviizoliacijos, ar pasveikusių. Šiuo metu sergančių ir kontaktavusių su sergančiaisiais darbuotojų skaičius yra 24, gyventojų – 6, tų, kurie laukia išgijimo patvirtinimo, – apie 10“, – situaciją pirmadienį apžvelgė Viliaus Gaigalaičio globos namų direktorius Ginteris Harneris.
Anot jo, iššūkių yra nemažai, ypač dėl darbuotojų. Virtuvės padalinys yra išsiųstas izoliuotis, nustačius COVID-19 ten dirbusioms 3 darbuotojoms. Maitinimą įstaigai šiuo metu tiekia viena įmonė.
Sulaukė savanorių
Gandus, kad dėl personalo trūkumo gyventojai naktimis yra paliekami vieni, direktorius G. Harneris paneigė: „Vieni jie nebuvo niekada palikti. To ir negali būti. Yra viena slaugytoja, dvi padėjėjos. Taip būdavo ir anksčiau, dar prieš visus kovidus, niekas nepasikeitė. Nežinau, kodėl skleidžiamos tokios kalbos. Užtikriname minimalų skaičių žmonių, dirbančių naktį. Kiekvienas gyventojas gali kreiptis ir turi iškvietimo sistemą, gali paskambinti, ir ateina žmonės, įvertina situaciją.“
G. Harneris patikino, kad personalo problema buvo sprendžiama kreipiantis pagalbos ir į Klaipėdos valstybinę kolegiją bei į Ernesto Galvanausko profesinio mokymo centrą, kur ruošiami atitinkami specialistai. „Esame sulaukę dviejų savanorių pagalbos. Savaitės pradžioje prisijungė dar pora vyrukų. Yra pagelbėję ir keletas žmonių iš Gargždų miesto. Savanoriavo ir Klaipėdos rajono savivaldybės tarybos narė Rasa Linkienė“, – visiems padėjusiems dėkojo G. Harneris.
Rajono savivaldybės tarybos narė R. Linkienė, paklausta, kas paskatino savanoriauti, pirmiausia nustebo: „Mėgstu tylą darydama tokius darbus. Tiesiog sužinojau, kad ten praverstų laikina pagalba, o aš persirgusi COVID-19, tad ir paklausiau, kuo galėčiau padėti. Padėjau atlikti įvairius pagalbinius darbus. O šią savaitę jau po truputį grįžta iš saviizoliacijos ten dirbantieji, jau esu laisvesnė. Dabar ruošiuosi bendradarbiauti su Sveikatos centru. Tiesiog suprantu, kokia sudėtinga padėtis ir mano pagalba nepamaišytų. Juk lengviausia pasakyti – aš neturiu laiko. Tačiau, kai nori, žiūrėk, ir randi valandą kitą, tiesiog keliesi ne 6.30 val., o 5.30 val.“
Direktoriaus neaplenkė
Viliaus Gaigalaičio globos namų direktorius pripažino, kad jam pačiam dirbant koronaviruso židinyje nepavyko išvengti COVID-19. „Esu tarp tų, kuriems patvirtintas kovidas. Deja, neaplenkė manęs. Tačiau pakankamai gerai jaučiuosi, dirbu nuotoliniu būdu ir priiminėju sprendimus, kurie reikalingi įstaigos darbo organizavimui“, – sakė bėdoje vadovaujamos įstaigos nepalikęs ir nedarbingumo pažymos neėmęs G. Harneris.
Pašnekovas atkreipė dėmesį, kad nemažai dirbo kovido korpuse, lydėdavo sergančiuosius. „Nors laikiausi visų saugumo rekomendacijų, bet, matyt, kažkur sužaidė žmogiškasis faktorius, dalelė kliuvo. Viruso plitimas ypatingai keistas. Atrodo, laikaisi visų absoliučiai rekomendacijų, bet…“ – kalbėjo Viliaus Gaigalaičio globos namų direktorius.
Daugybė įstaigų, įmonių
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Gargždų skyriaus vedėja A. Syminienė akcentavo, kad rajone atvejų yra labai daug: tiek biudžetinėse, tiek privačiose bendrovėse. „Gargždų ligoninė, Gargždų PSPC, Gargždų lopšeliai-darželiai „Gintarėlis“, „Naminukas“, Priekulės vaikų lopšelis-darželis, Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijos Pašlūžmio skyrius ir kt., VšĮ „Gargždų futbolas“, Priekulės socialinių paslaugų centras, Klaipėdos rajono paramos šeimai centras, Klaipėdos rajono savivaldybės administracija, Gargždų priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba, kurios buvo izoliuota visa pamaina“, – vardijo A. Syminienė. Ji akcentavo, kad po sąlyčio su sergančiuoju būtina 14 dienų saviizoliacija! 10 dienų izoliacijos išimtis yra taikoma tik išskirtoms tam tikroms grupėms žmonių. Jono Lankučio viešojoje bibliotekoje buvo fiksuoti trys atvejai Gargžduose, dėl to biblioteka skaitytojų neaptarnauja nuo lapkričio 30 d. iki gruodžio 7 d.
Gargždų skyriaus vedėja A. Syminienė pastebėjo, kad dalis žmonių bando slėpti savo kontaktus, tai labai žalinga, siekiant suvaldyti epidemiologinę situaciją. Toks informacijos slėpimas tam pačiam žmogui gali smogti iš kitos pusės. Todėl būtina atskleisti visus kontaktus, kad viruso plitimo grandis būtų laiku suvaldyta. Darbdaviams daug informacijos, kaip organizuoti darbą, yra pateikta Darbo inspekcijos tinklalapyje, taip pat Sveikatos apsaugos ministerijos tinklalapyje. „Imkite, naudokitės. Tačiau pastebime, kad svarbu ne tik saugiai organizuoti darbą, bet kartu vykdyti ir kontrolę“, – sakė A. Syminienė.
Tėvų atsakomybė
A. Syminienė patikino, kad šiuo metu ypač daug darbo tenka ir švietimo įstaigų vadovams, kuomet fiksuojami atvejai jų įstaigose. „Šiuo metu dažnai pasitaiko atvejų, kai suserga mama ar tėtis, būna, kad tėvai nesiizoliuoja nuo vaikų. Tarkime, mamytė pasveiksta, o vaikas per tą laikotarpį nesusirgo arba jam nepasireiškė jokie simptomai. Mamai pasveikus vaikai jokiu būdu negali būti vedami į darželį ar pradinę mokyklą. Jiems taikoma 14 dienų izoliacija, būtina stebėti jų būklę namuose, kad jiems koronaviruso simptomai nepasireikštų švietimo įstaigoje, kur jau yra grupė vaikų. Juk nežinoma, ar paskutinę ligos dieną mama neapkrėtė atžalos, dėl to minėta izoliacija būtina, siekiant užkirsti kelią tolimesniam viruso plitimui. Dėl tokių vaikų priežiūros vėlgi turi būti nedarbingumas“, – vaizdžiai paaiškino šiuo metu dažnai pasitaikančią situaciją A. Syminienė.
Ji apgailestavo, kad vis dar stokojama žmonių atsakingo požiūrio į epidemiologinės situacijos suvaldymą. Koronavirusas plinta šeimose. „Matome, jei susirgo vienas narys šeimoje, tai pasklinda virusas ir kitiems šeimos nariams. Nesiizoliuojama taip, kaip turi būti. Žmonės gauna žinutes, tačiau nesilaiko nurodymų, nesupranta, kad kai kuriems asmenims šio viruso pasekmės gali būti labai liūdnos“, – sakė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Gargždų skyriaus vedėja.
Agnė ADOMAITĖ