Koronaviruso tema jaudina, tačiau atidesni būkime ir patys

Ką daryti, jei po smagių atostogų ar darbo komandiruotės lėktuvu grįžote iš šalies, kurioje arba tam tikrose jos dalyse yra koronaviruso protrūkis? Pirminę informaciją oro uoste suteikia Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai. Tačiau klausimų kyla ir tiems, kurie keliavo, poilsiavo kitur, bet lėktuve galimai skrido su žmonėmis iš įvairių šalių, kuriose užfiksuota infekcija. Kontakto su užsikrėtusiais koronavirusu galbūt nepavyko išvengti ir važiavusiems automobiliais. Į skaitytojų klausimus atsako Aušra SYMINIENĖ, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Klaipėdos departamento Gargždų skyriaus vedėja.

Pirmas atvejis Lietuvoje

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) informuoja, kad Lietuvoje vakar nustatytas pirmasis užsikrėtimo naujuoju koronavirusu (COVID-19) atvejis. Patvirtinta, kad užsikrėtusi moteris yra šiaulietė, keliavusi į konferenciją Veronoje (Italija). Vasario 24 d. į Kauno oro uostą parskridusiai moteriai, kuri negerai pasijutusi kreipėsi į medikus, buvo atlikti tyrimai, kurie patvirtino COVID-19 infekciją. Moteris yra izoliuota ir gydoma Respublikinėje Šiaulių ligoninėje, kur yra tokiems susirgimams gydyti pritaikyta infrastruktūra. Ligoninėje stebimi ir 4 kontaktiniai asmenys, vertinama jų sveikatos būklė. Kol kas jiems COVID-19 simptomai nepasireiškė. SAM kartu su Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) ir kitų atsakingų institucijų specialistais, siekdami užkirsti kelią infekcijos plitimui šalyje, ėmėsi visų reikiamų priemonių. Svarbiausia yra nepanikuoti, nesiremti įvairiomis nepagrįstomis kalbomis, o pasikliauti specialistų patarimais ir nurodymais.

Reikia užpildyti anketą

„Jei 14 dienų laikotarpiu lankėtės bet kurioje Kinijos provincijoje ar Šiaurės Italijoje (Lombardijos, Veneto, Pjemonto ir Emilijos-Romanijos regionuose), Honkonge, Irane, Japonijoje, Pietų Korėjoje, Singapūre, Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prašo užpildyti anketą. Anketą rasite šiuo adresu: http://nvsc.lrv.lt/covid-19, – primena NVSC Klaipėdos departamento Gargždų skyriaus vedėja A. Syminienė. – Nepamirškite, užpildę anketą, paspausti mygtuką „Pateikti“. Norint pateikti informaciją apie save, į NVSC galima kreiptis ir tel. (8 5) 212 40 98 arba el. paštu info@nvsc.lt.“

Užpildžius anketą, NVSC specialistai susisieks nurodytu telefono numeriu arba elektroninio pašto adresu ir pateiks rekomendacijas.

Gargždiškė, šią savaitę grįžusi su vaikais po atostogų iš Italijos, savo nerimu, kad lėktuve, kuriuo skrido, galbūt buvo keleivių ir iš tų regionų, kuriuose šiuo metu nustatytas koronavirusas, pasidalijo su medicinos specialistais. Moteris teiravosi, ar imtis kokių atsargumo priemonių.

„Panikuoti nereikia, jei patys nesilankėte Kinijoje ar Šiaurės Italijoje (Lombardijos, Veneto, Pjemonto ir Emilijos-Romanijos regionuose), Honkonge, Irane, Japonijoje, Pietų Korėjoje, Singapūre. Tačiau jei ten buvote, užpildykite minėtą anketą, ir su jumis susisieks NVSC specialistas“, – tikina A. Syminienė. Ji ragina pildyti anketas ne tik skridusius lėktuvais žmones, bet ir keliavusius automobiliais, kurių NVSC specialistai nepasitinka įvažiavusių į Lietuvos teritoriją. Tikslas tas pats – NVSC specialistai, turėdami keliavusiųjų infekcijos protrūkio šalyse duomenis, susisieks dėl sveikatos stebėjimo. Grįžusieji iš minėtų šalių, kontaktavę su koronavirusu užsikrėtusiais žmonėmis ir pajutę simptomus, panašius į gripo, turi skambinti tel. 112, o ne kreiptis į šeimos gydytojus. Tiek medikai, tiek SAM ir NVSC specialistai akcentuoja žmonių sąmoningumą.

Stebėti sveikatos pokyčius

„Atsižvelgdama į tarptautinių ekspertų išvadas, SAM ir NVSC rekomenduoja žmonėms, kurie neseniai grįžo iš Kinijos ar Šiaurės Italijos (Lombardijos, Veneto, Pjemonto ir Emilijos-Romanijos regionų), Honkongo, Irano, Japonijos, Pietų Korėjos ar Singapūro, 14 dienų nuo paskutinės buvimo minėtose šalyse dienos likti namuose ir stebėti savo sveikatą“, – primena nuolat skelbiamą informaciją A. Syminienė.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistų teigimu, efektyviausios priemonės koronaviruso prevencijai yra konsultacijos su visuomenės sveikatos specialistais (visą parą telefonu 8 618 79984) ir grįžusiųjų socialinių kontaktų vengimas (saviizoliacija). Todėl grįžus po kelionių koronaviruso protrūkio šalyse primygtinai raginama nesilankyti viešose vietose, pvz., mokykloje, darbe, universitete, masinio susibūrimo vietose, visą izoliavimosi laiką nepriimti svečių namuose; kasdien matuoti kūno temperatūrą, stebėti sveikatą ir pranešti skambinančiam visuomenės sveikatos specialistui apie atsiradusius sveikatos pokyčius.

„Tuo laikotarpiu darbdavių, kurių įmonėse dirba ar siekia įsidarbinti žmonės, neseniai lankęsi koronaviruso protrūkio šalyse, prašoma suteikti galimybes jiems dirbti namuose nuotoliniu būdu. Jei to nepavyksta padaryti, tuomet asmenys gali kreiptis į NVSC, kuris organizuos nedarbingumo pažymos išdavimą“, – sakė A. Syminienė.

Medicinos kaukė – sergantiems

Sveikatos apsaugos ministerija ir medikai atkreipia Lietuvos gyventojų dėmesį, kad šiuo metu šalyje yra gripo bei kitų kvėpavimo takų susirgimų sezonas, tad COVID-19 simptomai yra identiški kitų sezoninių virusų sukeliamiems negalavimams – aukšta temperatūra, sloga, kosulys, sąnarių ir raumenų skausmas ir pan. Juos pajutus, tačiau nebuvus anksčiau išvardintose šalyse, nebendravus su žmonėmis, kuriems patvirtinta koronaviruso infekcija, reikia kreipkitės į savo šeimos gydytoją, nes, kaip teikia SAM ir medikai, pagrindo įtarti COVID-19 nėra.

Sunerimę žmonės vaistinėse teiraujasi medicininių kaukių, kurias paskutiniu metu šluote šlavė ne tik Lietuvoje, nors jos neapsaugo nuo koronaviruso infekcijos. Medicininė kaukė skirta ne sveikiesiems, o sergantiesiems – ji padeda sulaikyti kosėjimo ir čiaudėjimo metu į aplinką su sekretu išskiriamus virusus. Jeigu esate aplinkoje, kurioje virusai jau paskleisti, medicininė kaukė jiems yra lengvai įveikiamas barjeras. Beje, specialistai pataria, kad čiaudėti ar kosėti reikia į alkūnės linkį. Jei tai darote į delną, virusai lieka ant jo paviršiaus.

„Bangos“ skaitytojai teiraujasi, kur dėti panaudotas kaukes, ar jas galima mesti į buitinių atliekų konteinerį.

„Medicininę kaukę užsidėkite tada, jei pasireiškė kvėpavimo takų infekcijos simptomai, pvz., kosulys, čiaudulys ir jūs turite vykti greitosios medicinos pagalbos automobiliu į ligoninę. Panaudota medicininė kaukė gydymo įstaigoje būtų tvarkoma kaip medicininė atlieka, o namuose ją galima mesti į buitinių atliekų konteinerį“, – paaiškino A. Syminienė.

Aiškėjant vis daugiau informacijos apie plintantį koronavirusą, jau žinoma, kad šis virusas plinta dviem būdais – oro-lašeliniu ir fekaliniu-oraliniu. Tai reiškia, kad užsikrėsti galima ne tik nuo kosinčio ar čiaudinčio žmogaus, bet ir per užterštus paviršius.

Svarbiausia prevencinė priemonė – nuolatinė ir atidi rankų higiena. Dezinfekciniu skysčiu patariama valyti ir įvairius paviršius, kuriuos galėjo pasiekti kvėpavimo takų infekcijos užkratas. Jeigu aplinkoje yra sergančių žmonių, reikėtų valyti durų rankenas, stalviršius, kompiuterio klaviatūrą ir pelę, laiptų turėklus, televizoriaus pultelį ir kt. Visos šios profilaktinės priemonės riziką užsikrėsti virusu sumažins kur kas labiau nei medicininė kaukė.


http://nvsc.lrv.lt/covid-19

  • Šiuo adresu galima rasti paskutinę oficialią informaciją apie koronaviruso epidemiologinę situaciją, vykdomus prevencinius veiksmus, nuolat atnaujinamus atsakymus į dažniausiai žmonėms kylančius klausimus.

  • Nepakliūkite į sukčių pinkles: vaistų nuo koronaviruso kol kas nėra. Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba įspėja, kad virtualioje erdvėje jau atsirado siūlymų įsigyti vaistų bei maisto papildų koronaviruso (COVID-19) sukeltai infekcijai gydyti bei jos profilaktikai. Informuojame, kad šiuo metu pasaulyje nėra vaistinių preparatų, kurie galėtų būti vartojami COVID-19 infekcijos profilaktikai ar gydymui. Todėl raginame būti atidžius, nepirkti neaiškios kilmės produktų ir neužsiimti savigyda, o pasitikėti gydytojais.
  • Informuojame, kad telkiamos didžiulės pastangos ir atliekami klinikiniai tyrimai su jau registruotais antivirusiniais ir kitais vaistiniais preparatais, ieškant galimybės pritaikyti juos koronaviruso sukeltai infekcijai gydyti. VVKT bendradarbiauja su Europos vaistų agentūra, ekspertai nuolat analizuoja ir keičiasi informacija apie galimas COVID-19 infekcijos gydymo priemones, tačiau vaistų COVID-19 profilaktikai ar gydymui nėra.

Vasario 28 d. 11.20 val. duomenimis:

  • Lietuvoje patvirtintų ligos atvejų: 1 (patvirtinta 2020-02-28 4.00 val.)
  • Iki šiol iš viso atlikta tyrimų dėl įtariamo koronaviruso: 76 (6 mėginiai, kurių atsakymų buvo laukiama, – neigiami)
  • Laukiama rezultatų dėl 6 mėginių
  • NVSC turimi duomenys apie keliavusius į Kiniją ir Šiaurės Italiją (stebima jų sveikatos būklė): 3303 asmenų

Laima ŠVEISTRYTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content