Kraštietis ministras Vokietijoje plėtė eksporto rinką

Lietuvos stende apsilankęs „Taikos duonos“ projekto asociacijos pirmininkas p. Adalberk Kienle su Lietuvos žemės ūkio ministru B. Markausku sutarė, kad 2019 m. „Taikos duona“ bus kepama Lietuvoje. Šiuo projektu yra siekiama parodyti, jog taikos išsaugojimas yra tiesiogiai susijęs su tvaraus žemės ūkio plėtra.

 

Šiuo metu Berlyne skrieja paskutinės 82-osios tarptautinės maisto pramonės, žemės ūkio ir sodininkystės parodos „Žalioji savaitė“ dienos. Ši paroda sujungia Rytus ir Vakarus, suteikdama įvairių susitikimų galimybę. Ją sėkmingai išnaudojo Lietuvos delegacija. Kraštietis Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministras Bronius Markauskas renginyje mezgė naudingas pažintis, o jas Berlyne fiksavo „Bangos“ žurnalistė. Galimai eksporto rinka bus praplėsta į Braziliją ir Japoniją. O štai 2019-aisiais metais Lietuvoje kepsime „Taikos duoną“.

Susitikime su Indijos ministru Shri Radha Mohan Singh B. Markauskas aptarė grūdinių kultūrų eksporto klausimus. Šiuo metu Lietuva į Indiją eksportuoja daug grūdų ir žirnių. Šiemet planuojama į šią šalį išvežti apie 63 tūkst. tonų žirnių ir maždaug 60 tūkst. tonų kviečių.Dirva politinėms diskusijoms

Paroda „Žalioji savaitė“ svarbi tuo, kad čia ne tik dešimt dienų vyksta skonio, degustavimo, ragavimo, bendravimo šventė – pirmosiomis parodos dienomis į Berlyną susirenka aukščiausi ES ir kitų užsienio šalių žemės ūkio pareigūnai. B. Markauskas per tris renginio dienas susitiko su Indijos, Ukrainos, Brazilijos, Japonijos, Naujosios Zelandijos, Latvijos, Estijos, Vokietijos Meklenburgo Priešakinės Pomeranijos žemės ūkio ministrais, kitomis užsienio šalių delegacijomis. Surengti keturi dvišaliai susitikimai.

„Ši paroda suteikia puikią progą sustiprinti santykius su kitomis šalimis. Lietuva vis dar jaučia Rusijos embargo padarinius, tad kiekviena nauja rinka, kur galėtume realizuoti produkciją, mums labai svarbi. Kai susitinkama gyvai, iš biurokratinio lygmens pereinama į derybinį, tad ir rezultatų galima greičiau pasiekti“, – dėstė B. Markauskas Berlyne susirinkusiems žurnalistams.

Sėkmingai bendradarbiauja

Ukraina yra prioritetinė politinė ir ekonominė Lietuvos partnerė. Susitikime su šios šalies ministru Taru Kutovyj aptartas sėkmingai besivystantis bendradarbiavimas žemės ūkio, veterinarijos, fitosanitarijos, bendrų projektų vykdymo srityse ir sutarta artimiausiu metu atnaujinti tarpinstitucinį bendradarbiavimo veiksmų planą. Ukraina akcentavo tris aktualiausius jiems klausimus: žemės reformą, valstybės pagalbos ir paramos sistemą žemės ūkiui, valstybinių žemės ūkio įmonių privatizavimą ir restruktūrizavimą. Ministras B. Markauskas pažadėjo visokeriopą paramą ukrainiečiams. „Mes esame pasirengę padėti visais tais klausimais savo kolegoms, nes išties turime nemažai patirties tiek žemės reformos, tiek ir kitose srityse“, – sakė jis.

Parodoje ministras susitiko su Naujosios Zelandijos valstybės sekretoriumi Martynu Dunne. Jie apsikeitė nuomonėmis dėl dvišalės prekybos ir investavimo, būsimo Europos Sąjungos ir Naujosios Zelandijos laisvosios prekybos susitarimo, dabartinės rinkų situacijos Lietuvoje, Europoje ir Azijos Ramiojo vandenyno regione. M. Dunne paminėjo sėkmingą Lietuvos pieno įmonių bendradarbiavimą su didžiausiu pasaulyje pieno kooperatyvu „Fonterra“. Taip pat jis pasiūlė Lietuvai savo pagalbą konsultuojant avių auginimo ir apskritai avininkystės plėtojimo klausimais.

Brazilus sudomino grūdais

Prekyba su Brazilija šiuo metu užima pačią mažiausią Lietuvos užsienio prekybos žemės ūkio ir maisto produktais dalį. Brazilijos ministras, vienas didžiausių pasaulyje sojos pupelių augintojų, Blairo Maggi „Žaliojoje savaitėje“ turėjo tik du dvišalius susitikimus su ES atstovais. Vienas iš jų buvo su Lietuvos žemės ūkio ministru. B. Markauskas ir B. Maggi diskutavo apie dvišalius prekybinius santykius bei eksporto leidimus.

Lietuva norėtų Brazilijai pasiūlyti savo grūdų. Pasak B. Markausko, šį siūlymą brazilai vertina palankiai. „Aišku, tai atrodo šiek tiek keista, nes Brazilija toli ir ji turi kaimynystėje Argentiną, kuri pakankamai daug eksportuoja į Brazilijos rinką ir pakankamai geromis sąlygomis parduoda kviečius. Bet šiandien per susitikimą buvome patikinti, kad Lietuva turi galimybių eksportuoti į Braziliją“, – spaudos konferencijoje žurnalistams dėstė ministras.

Taikosi į svajonių rinką – Japoniją

B. Markauskas pripažino, kad Lietuva pasaulio žemėlapyje primena nykštuką, tačiau jis įsitikinęs, kad tai nekliudo atverti eksporto galimybių į svajonių rinkas. Pasak ministro, viena jų – Japonija. Mat ji patikima ir stabili. „Turbūt visi eksportuotojai svajoja turėti galimybę eksportuoti į Japonijos rinką. Pieno produktus mes turime galimybę eksportuoti, o dabar siekiame galimybės ir turime pažadą, kad greitai galėsime eksportuoti jautieną ir vištienos produktus“, – sakė B. Markauskas. Jis pridūrė, kad tiekiant prekes į Japoniją laukia daug įvairių procedūrų, tačiau po „Žaliosios savaitės“ susitikimų tikėtina, kad platesnė Japonijos rinka Lietuvai gali atsiverti labai greitai. Štai jau praėjusį penktadienį patvirtinta, kad Lietuva iki kovo pradžios turėtų gauti leidimus eksportuoti jautienos ir paukštienos produktus į Japoniją.


  • „Žalioji savaitė“ yra reikšmingiausia maisto produktų, žemės ūkio produkcijos ir sodininkystės paroda Vokietijoje, Berlyne vykstanti nuo 1926 m. Renginio prioritetai – atsinaujinantys ištekliai, ekologinė žemdirbystė ir jos produktai, prekyba, kaimo plėtra bei sodininkystė. Šiemet sausio 20–29 dienomis vykstančioje parodoje 66 šalys 1650 stenduose, užimančiuose 118 000 kv. m plotą, pristato daugiau nei 100 tūkst. produktų iš viso pasaulio. Jau sulaukta apie 400 tūkst. lankytojų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių

Skip to content