Krepšinio komandai Gargždų „Gargždai“ – žalia šviesa

Asociatyvi nuotr.

Klaipėdos rajono savivaldybės taryba praėjusį antradienį posėdyje svarstė klausimą dėl viešosios įstaigos „Gargždų sportas“ 2022 metų programos „Gargždų „Gargždai“ krepšinio komandos dalyvavimo Lietuvos krepšinio lygoje patvirtinimo. Kai kurie Tarybos nariai, opozicijos atstovai svaidėsi kaltinimų strėlėmis ir replikomis, vis dėlto sporto programai pritarta.


Siūlė balsuoti prieš
Savivaldybės tarybos posėdyje svarstant minėtą klausimą pirmasis pasisakė liberalas, Tarybos narys Justas Ruškys dėl balsavimo motyvų. „Aš ir per komitetų posėdžius, kaip svečias, ir dabar per Tarybos posėdį pasakysiu, kad balsuosiu prieš. Mes turime patvirtinę gyvuojančią, įvertintą, ir net kaip pavyzdį pateikiamą sporto rėmimo tvarką. Šiuo sprendimu mes tą tvarką iškraipome, suteikdami vienai komandai pirmumą prieš kitas“, ‒ nuomonę išdėstė politikas. Pasak J. Ruškio, tvarka ir buvo rengta tam, kad visi galėtų teikti savo siūlymus ir vyktų konkursas, o laimėjusios komandos vykdytų sportinę veiklą. „Balandžio mėnesį mes pasiekėme labai skambią pergalę. Nė vienas nėra prieš krepšinio komandą, bet, manau, kad nuo balandžio mėn. mes finansavimo klausimą galėjome spręsti būtent per programą“, ‒ pasisakė J. Ruškys.
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos pirmininkas Alfredas Šiaulys paantrino kolegai. „Ir aš, ir mūsų TS-LKD frakcija taip pat balsuos prieš. Justas išsakė motyvus. Manau, kad ir kitos sporto šakos, pavyzdžiui, futbolas, mielai priimtų papildomą 150 tūkst. Eur.“, ‒ kalbėjo Tarybos narys ir sakė nemanantis, kad reikia išskirti vieną sporto šaką.


Spaudė laiko limitas
Savivaldybės meras Bronius Markauskas išsakė kitokią poziciją. „Manau, kad svarbios visos sporto šakos. Kaip Justas minėjo, visi džiaugiamės Gargždų „Gargždai“ LKL pergale, tačiau iškart turėjome ir rūpestį. Krepšinio federacija pasakė, kad, jei norime dalyvauti šių metų čempionate, komandos biudžetas – 600 tūkst. Eur. Savivaldybė turėjo pakankamai greitai apsispręsti, ar prisidės prie šios sumos. Tiesiog nebuvo laiko“, ‒ paaiškino B. Markauskas. Jis užsiminė, kad, jei opozicija būtų pateikusi variantus, kaip būtų galima programą keisti, kad krepšininkai turėtų galimybę dalyvauti čempionate, taip ir būtų padarę. Jis priminė, jog precedentas jau yra: anksčiau rajono tinklininkams, pasiekus svarbią pergalę, taip pat atskiru Tarybos sprendimu buvo skirtas finansavimas.
„Pas mane buvo apsilankę ir futbolo atstovai. Įsipareigoju, kad programos metodiką peržiūrėsime. Šiuo laiku itin sparčiai didėja išlaidos – trenerių atlyginimams, kurui ir kt., ir sporto bendruomenės nebetenkina nustatyti paramos dydžiai. Taryba apsispręs, kiek lėšų galėsime skirti sportininkams, ‒ pažadėjo rajono vadovas. ‒ O dabar reikėjo priimti sprendimą, jei norime, kad komanda pradėtų žaisti NKL čempionate. Kviečiu balsuoti už.“


Įžvelgė nesąžiningą kritiką
Buvęs ilgametis rajono Savivaldybės meras, Tarybos narys Vaclovas Dačkauskas taip pat pasisakė už sprendimo projektą. „Norėčiau užduoti kolegai Justui klausimą: ar kada nors Gargždų futbolas nėra laimėjęs konkurso pagal pateiktą programą? Aš prisidėjau prie programos kūrimo – kiek žinau, ji ir buvo sukurta futbolui, kad komanda legaliai gautų finansavimą iš Savivaldybės biudžeto, ‒ atskleidė Tarybos narys. – Krepšininkai programoje negalėjo dalyvauti, nes buvo pavėlavę. Niekas negalėjo žinoti, kad jie laimės. Šiandien teigti, kad mes pažeidžiame taisykles, yra nesąžininga ir neteisinga.“
J. Ruškys atsakė, kad šioje programoje dalyvauja ir daugiau sporto šakų, ir individualūs sportininkai, kurie gauna finansavimą per programą. „Dabar mes išskiriame vieną – krepšinio komandą. Gegužės mėn. Strateginio planavimo komisijoje vieningai nubalsavome suteikti 150 tūkst. Eur krepšinio klubui. Koks buvo protokolinis pavedimas? Parengti tvarkos keitimą“, ‒ priminė kolegoms Tarybos narys. Rajono meras B. Markauskas atsakė, kad pavedimas bus įvykdytas.
Administracijos direktorius Sigitas Karbauskas pasisakė, kad jokiu būdu nenorėta iškraipyti sporto rėmimo programos. „Kaip specialistai pasakė – kvietimai jau įvyko. Siekiant neiškreipti programos, atskiru sprendimu kaip force majeure skiriamos lėšos krepšinio klubui, nes niekas negalėjo žinoti, kad komanda pateks į aukščiausią lygą, ‒ kalbėjo Administracijos direktorius ir išsakė nuomonę dėl minėto priimto protokolinio sprendimo. ‒ Šiais metais nebuvo poreikio keisti tvarkos, nes konkursas jau buvo įvykęs.“
Tarybos narys J. Ruškys replikavo Administracijos direktoriui, kad dažniausiai, jeigu lieka pinigų arba atsiranda poreikis, konkursai paskelbiami antrą kartą, ir kėlė klausimą, kodėl negalėjo būti daromas dar vienas konkursas.
Rajono meras B. Markauskas priminė, kad visoms komandoms, norinčioms dalyvauti programoje, reikia susirinkti 50 proc. sumos iš rėmėjų. „Nebekaitinkime aistrų“, ‒ kolegų diskusijas raminti bandė Savivaldybės vadovas.
Už sprendimo projektą balsavo 16 Tarybos narių, prieš – 7, susilaikiusiųjų nebuvo.


Prikišo dvigubus standartus
Tarybos narys A. Šiaulys po balsavimo pasisakė, kad balsavę prieš nėra prieš krepšinį ar kitą sporto šaką. „Mes už tai, kad nebuvo atliktas Administracijos darbas. Buvo užtektinai laiko pakeisti tvarkas ir eiti į Tarybą su normaliu sprendimo projektu“, ‒ pasisakė politikas.
Rajono vadovas B. Markauskas posėdyje apibendrino, kad dabar nebereikia ieškoti argumentų: „Jeigu norime, kad Gargždų „Gargždai“ žaistų šių metų NLK lygoje, mes neturėjome kito pasirinkimo.“
Klaipėdos rajono savivaldybės Tarybos posėdyje, vykusiame liepos 5 d., nedalyvavęs atostogaujantis Tarybos narys Nerijus Galvanauskas po posėdžio socialiniame tinkle „Facebook“ pasidalino savo nuomone:
„Šiandien Savivaldybė sulaužė dabartinę sporto įstaigų finansavimo tvarką. Gargždų futbolininkai, salės futbolininkai, tinklininkai, kitų sporto šakų atstovai bus mažiau verti, nes jie, rungtyniaudami aukščiausiose lygose, čempionatuose ar pirmenybėse, galės pretenduoti į iki 7 tūkst. Eur paramą vienam sportininkui, privalėdami kitus 7 tūkst. Eur surinkti iš privačių rėmėjų. O krepšininkai bus verti beveik 2,5 karto daugiau – 16 700 Eur/sportininkui, be to, teisiškai sutartimi neapibrėžta įsipareigoti surinkti tiek pat iš rėmėjų. Iš mūsų pusės buvo siūloma pakeisti tvarką ir sudaryti sąlygas visoms sporto šakoms gauti iki 15 tūkst. ar 17 tūkst. Eur su pagrindiniu saugikliu – tiek pat lėšų surinkti iš privačių rėmėjų. Deja, tai nebuvo nuspręsta ir Klaipėdos rajonas eina dvigubų standartų ar iškrypusio lygiateisiškumo ir lygiavertiškumo pusėn. Atverti kelią galima ir nežlugdant kitų iniciatyvų ir lūkesčių.“

Monika CALZONAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių