Kretingališkių „Saliamonas“ – vienas intelektualiausių festivalių Lietuvoje

Kretingalės festivalio „Saliamonas“ komanda: iš kairės – Gintarė Stankūnaitė, Egidijus Lisovoj, V. Lisovaitė, Jurgita Andronatij.

Kretingalės kultūros centro organizuojamas žodžio festivalis „Saliamonas“ šį pavasarį prabėgo lyg akimirka. Jo pagrindinę mintį „Jūs pasaulio šviesa – Jūs žvaigždės“ išgirdo ir vaikai, ir jaunimas, ir pagyvenę žmonės. Visa komanda – Violeta Lisovaitė, Jurgita Andronatij, Jolita Morkuvienė, Aija Paulauskienė, Gintarė Stankūnaitė, Egidijus Lisovoj, Sigita Bilotė nusipelnė komplimentų už puikų festivalio įgyvendinimą, vizualiuosius sprendimus ir sukurtą kokybišką kultūrinį produktą.
Salės buvo pilnutėlės
Apie scenos kalbos praktikas festivalio dalyviai rinkosi pasikalbėti su aktoriais, režisieriais Ramūnu Abukevičiumi, Arūnu Sakalausku, Vaidotu Martinaičiu. Dvasinė atgaiva žiūrovams – „Labas“ teatro spektakliai: „Nedingęs“ – pagal poeto A. Kalanavičiaus gyvenimą ir kūrybą, taip pat „Kas apsakys tas dzūkų linksmybes“ (pagal tautosakininko P. Zalansko, R. Sabaliauskienės ir kt. užrašytą tautosaką) bei spektaklis „Lazdynų Pelėda“ (pagal rašytojų, seserų Ivanauskaičių gyvenimą ir kūrybą). Nepaliko abejingų dviejų profesionalių aktorių – Vitalijos Mockevičiūtės ir Neringos Varnelytės tandemas.
Įvyko Klaipėdos apskrities vaikų ir jaunimo skaitovų konkursas „Saliamonas“, Vlado Bagdono ir pianisto Audriaus Balsio poetinė-muzikinė prog­rama „Bagdoniškos dainos“, Gedimino Storpirščio ir Ainio Storpirščio koncertas vaikams „Tarakonas iš vaikystės“, Vytauto V. Landsbergio ir žmonos R. Landsbergienės koncertas „Žiauriai gražūs romansai“.
Festivalio renginius lankė išprusę ir šilti žiūrovai. Visų renginių salės buvo pilnos, o vieno spektaklio metu netgi netilpo visi norintys. Kūrybinė komanda pagerbė žiūroves Aliną, Janiną, Loretą, Ramutę ir Laimą. Moterys gavo specialiuosius rėmėjų prizus už ištikimybę: nuo pradžių jos dalyvavo visuose 10 renginių.
Projektą finansavo Lietuvos kultūros taryba, prisidėjo ir Klaipėdos rajono savivaldybė. Padėjo partneriai ir rėmėjai: Girkalių, Kretingalės, Plikių bendruomenės, Kretingalės seniūnija, rajono Savivaldybės J. Lankučio viešoji biblioteka, leidyklos „Sofoklis“ ir „Baltos lankos“.
Informaciniai partneriai – Klaipėdos rajono laikraštis „Banga“, internetinis portalas „Mano Gargždai“, Klaipėdos rajono turizmo ir informacijos centras, radijo stotis „Laluna“, radijo stotis „Pūkas“, laikraštis „Vakarų ekspresas“, internetinis portalas „Klaipėda, aš su tavim“.
Kretingalės kultūros centro direktorė, projekto vadovė V. Lisovaitė sako, jog gera kurti profesionalumą miesteliuose, o šis projektas yra augantis, vis labiau mėgstamas žmonių ir kaip daugelis atsiliepia – tampantis Kretingalės kultūros centro vizitine kortele.
Turi ir trečią idėją
Lietuvos muzikos ir teatro akademijos (LMTA) scenos kalbos dėstytojo Jono Viršilo nuomone, „Saliamonas“ – vienas intelektualiausių ir geriausių festivalių visoje Lietuvoje. „Kol didieji miestai tenkina savo poreikius silkių festivaliuose, mažame Kretingalės miestelyje vyksta tikra šventė“, – akcentavo jis.
„Jeigu ateityje ir trečią kartą pavyks parengti Lietuvos kultūros tarybos ekspertus įtikinančią „Saliamono“ projekto paraišką, mūsų komanda jau dabar turi idėją kitiems metams ir neabejojame, kad naujas festivalio įvaizdis bei šūkis nustebins“, – „Bangai“ atskleidė projekto vadovė V. Lisovaitė. Ji sakė beveik tikinti, kad ši idėja, šis festivalis gali išaugti iki respub­likinio lygmens. „Jau porą metų sulaukiame žiūrovų iš Kėdainių. Kad festivalį augintume, manau, turėčiau atidėti visas kitas atsakomybes ir temas į šoną. Bus taip, kaip bus lemta būti. O gal įvyks stebuklas ir man likimas dovanos didelę žmonių komandą, resursus arba auginti festivalį pasiruošę žmonės tiesiog susivienys ir atliks tai vien iš idėjos, vardan lietuviško žodžio išsaugojimo misijos“, – svajoja V. Lisovaitė. Ji sakė net negalinti tiksliai įvardinti, kokias pamokas šiais metais išmoko, nes pirmojo festivalio metu išmoktas pamokas šiemet taikė praktikoje, ir viskas, jos ir komandos požiūriu, pavyko tikrai neblogai. V. Lisovaitė pastebėjo, kad šiemet du kartus teko sėdėti ant grindų, nes nebebuvo nė vienos laisvos kėdės koncertų salėse.
„Pabaigai noriu pasakyti, kad šis festivalis tikrai turi savo augančius ir ištikimus gerbėjus. Tai yra statistiniai faktai. Formuojasi gerbėjų ratas. Jei visa tai taps tradicija – kažkas gal ir užaugs. Užaugs festivalis, užaugs vaikai, užaugs Žmogus, subręs vidus“, – apibendrino Kretingalės kultūros centro direktorė.
„Tegyvuoja lietuviškas žodis vaiko, jaunimo, tėvų ir senelių lūpose! Ar žinojote, kad vardo Saliamonas reikšmė yra taika, taikingas? Taikos visiems“, – linki festivalio „Saliamonas“ komanda.
Parengė Virginija LAPIENĖ
Kretingalės KC nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių