Kur slypi tradicinės kultūros grožis…
Šienapjūtės tradicijų rekonstrukcija Judrėnuose per švento Antano atlaidus – netikėta patirtis.
Nuostabu prie tradicijų prisiliesti kaimo erdvėje, kuri yra lietuvių etninės kultūros įsčios. Kiek daug dar esama vyrų (ir moterų!), kurie moka elgtis su dalgiu ir savo gyvenime jiems teko ne vieną pievą nušienauti.
O tas lietuviškas kuklumas! Kritiški kai kurių dalyvių žodžiai „ai, prisigalvojat čia visokių bereikalingų dalykų“, „niekus rodote“ – beprasmis savo gyvenimo buities ir būties nuvertinimas visai nieko nereiškia, kai matai, su kokiu entuziazmu vyrai stengėsi paaiškinti neišmanėliui renginio vedėjui, kaip turi skambėti dalgio ašmenys, kaip jie turi linkti, kaip turi būti išplakti, kaip pritvirtinti prie koto. O kaip pakvipo pieva, kai po ją vaikščiojo vyrų (seniūno Zigmanto Siminausko, Mečislovo Raštikio, Antano Kundroto, Stanislovo Virbausko ir kt.) vedami dalgiai, koks grožis, kai moterys neragintos ėmėsi krauti nupjautą žolę ant žaginio, o kaip suskambo padebesiai dainuojant folkloro ansambliams „Cyrulelis“ ir „Lažupis“.
Atrodo, persikėlėme į senovę, bet šią tradicinio kaimo romantišką idilę pertraukė užkurtas „trimeris“ – visa užgožiantis variklio kriokimas ir benzino kvapas. Atrodo, visas šienapjūtės grožis nupūstas, bet… Atidesnė akis galėjo pastebėti, kaip kruopščiai darbui su „trimeriu“ ruošėsi Vidutis Jokšas, kaip gerai jis pažįsta savo darbo įrankį. Toks Vidučio meistriškumas privertė susimąstyti, kad tradicinės kultūros grožis slypi ne kur kitur, o žmogaus kauluose, rankose, lūpose, širdyje. Gali keistis klimatas, technologijos, tačiau tradicijų gyvata pulsuoja žmogaus gyslose.
Klaipėdos rajono etninės kultūros centras dėkoja Judrėnų Stepono Dariaus bendruomenei ir jos pirmininkei Vilijai Norvilienei už idėjos surengti šienapjūtės tradicijų rekonstrukciją Judrėnuose palaikymą. O kokios šaunios Judrėnų bendruomenės šeimininkės!
Šienapjūtės tradicijų rekonstrukciją finansavo Klaipėdos rajono savivaldybė iš Klaipėdos rajono etninės kultūros puoselėjimo ir plėtros programos pagal Judrėnų Stepono Dariaus bendruomenės projektą „Klaipėdos rajono tradicijos tapatybė ir patybė“.
Klaipėdos rajono etninės kultūros centro inf.