Lietuvybės jausmą galima pasitikrinti Rygoje
Jeigu jaučiate patriotinių jausmų atoslūgį ar tautinės tradicijos tampa banalia kasdienybe, apsilankykite Rygos lietuvių vidurinėje mokykloje, kuriai vadovauja Gargždų miesto garbės pilietė Aldona Gedvilaitė-Treija. Tuo labiau, kad nuo šių metų pradžios šioje mokykloje koncentruojamos ir Latvijos lietuvių bendruomenių jėgos. Pavasarį bendromis pastangomis jau septintą kartą organizuotas tarptautinis šokių ir dainų festivalis „Mano tėviškės spalvos“. Tiek organizatorių, tiek žiūrovų nuomone, tai buvo tarsi įžanga į liepos pradžioje Vilniuje vyksiančią Dainų šventę.
Bendruomenei – veržlus vadovas
Rygos lietuvių vidurinė mokykla garsėja ne tik kaip kokybišką išsilavinimą teikianti švietimo įstaiga, bet ir kaip kultūros židinys. Pastaruoju metu čia telkiasi ir Latvijos lietuvių bendruomenių judėjimas. Mat mokyklos projektų vadovas, etnokultūros, istorijos, geografijos mokytojas ir minėto festivalio sumanytojas Rolandas Žalnierius neseniai išrinktas vieningos Latvijos lietuvių bendruomenės pirmininku.
Skaičiuojama, kad šiuo metu Latvijoje gyvena apie 26 tūkst. lietuvių ir lietuvių kilmės asmenų, daugiausia pasienio su Lietuva regionuose ir sostinėje Rygoje.
Latvijos lietuvių sąjungos pirmininkė Marija Audronė Blunava įsitikinusi, kad iniciatyvų nestokojantis naujasis vieningos bendruomenės pirmininkas R. Žalnierius sugebės bendriems tikslams motyvuoti 15 įvairiausių lietuvių bendruomenių. „Pagaliau mes suvokėme, kad būtina vienytis, kad koncentruota veikla gali atnešti ir akivaizdesnių rezultatų. Pagaliau ateina laikas leisti pasireikšti ir vadovauti jauniems, veržliems žmonėms“, – „Bangai“ savo nuomonę išsakė M. A. Blunava, pažymėjusi, kad festivalis „Mano tėviškės spalvos“ yra itin laukiamas renginys. „Be jo neateina pavasaris“, – šypsojosi bendruomenės aktyvistė. Šiemet festivalis sulaukė svečių iš lietuvių bendruomenių, Rygos tautinių mažumų mokyklų, taip pat Baltijos istorijos pedagogų asociacijos konferencijos dalyvių.
Festivalis vis populiarėja
Tarptautinio dainų ir šokių festivalio „Mano tėviškės spalvos“ tradicijos Rygos lietuvių vidurinėje mokykloje brandinamos nuo 2007-ųjų metų. Jis organizuojamas dvi dienas: pirmoji skiriama jaunųjų šokėjų šėlsmui, antroji – suaugusiųjų šokių kolektyvams.
„Festivalis vis labiau populiarėja. Mat jame gali pasireikšti tiek liaudies šokių, dainų, muzikos puoselėtojai, tiek ir šiuolaikinių ritmų mėgėjai. Taigi, festivalis labai margas ne tik amžiumi, bet ir įvairiais stiliais“, – festivalio idėja su „Banga“ dalijosi jo sumanytojas ir renginio vedėjas R. Žalnierius. Jo teigimu, visų norinčių dalyvauti net neįstengiama sukviesti – taigi taikomas atrankos principas. Mokyklos vadovė A. Gedvilaitė-Treija atkreipė dėmesį, jog festivalis neturi projektinio finansavimo, todėl labai svarbi rėmėjų – bendrovių „Dzintars“, „Maxima“, Valdemaro Valkiūno ir kt. parama.
Šiemet „Mano tėviškės spalvos“ subūrė per 400 dalyvių, 20 kolektyvų. Pirmoje festivalio dienoje koncertavo vaikų ir jaunimo kolektyvai iš Rygos lietuvių vidurinės mokyklos, Vilniaus, Panevėžio, Joniškio, Šiaulių, Kretingos, Rygos lenkų vidurinės mokyklos, Švenčionių. Antrąją dieną – suaugusiųjų šokių kolektyvai iš Panevėžio, Švenčionių, Švenčionėlių, Joniškio, Pakruojo bei dainininkės iš Rygos lenkų kultūros klubo, taip pat Rygos lietuvių tautinių šokių kolektyvas „Bijūnas“.
Bene didžiausia pirmosios festivalio dienos staigmena ir naujiena tapo Kretingos rajono Darbėnų gimnazijos jaunimo folkloro teatras „Dar bėški“ su kojūkininkų pasirodymu. „Galvojom, kad salės parketas įlūš“, – juokėsi M. A. Blunova, abi dienas buvusi nuotaikinga žiūrovė.
Galvosūkis – tautiniai rūbai
Daugelis festivalio kolektyvų dalyvaus liepos pradžioje Vilniuje vyksiančioje Dainų šventėje. Į ją pakviesti ir Rygos lietuvių vidurinės mokyklos saviveiklos kolektyvai. Latvijoje pavyzdine laikomos tautinių mažumų mokyklos direktorei A. Gedvilaitei-Treijai šiuo metu didžiausias galvosūkis – tautiniai rūbai. „Mes negavome jokio papildomo finansavimo iš Švietimo ar Kultūros ministerijų, tačiau šokėjai turi atrodyti estetiškai. Bandysim siūtis patys“, – rūpinosi vadovė.
Pirmą kartą festivalio „Mano tėviškės spalvos“ vaikų ir jaunimo kolektyvų pasirodymus stebėjo balandžio 25–26 d. Rygoje su darbo vizitu lankęsi Klaipėdos rajono savivaldybės meras Vaclovas Dačkauskas, Administracijos direktoriaus pavaduotoja Ligita Liutikienė, Kultūros skyriaus vedėjas Gintautas Bareikis.
„Festivalis didelis, gražus, jaudinantis. Suvoki, kiek daug pastangų įdėta, kokia puiki organizacija. Rygos lietuvių vidurinėje mokykloje tikrai išsigrynina lietuvybės jausmas“, – įspūdžiais dalijosi Kultūros skyriaus vedėjas G. Bareikis.
Autorės nuotr.: Rygoje daug metų gyvuoja Latvijos lietuvių tautinių šokių kolektyvas „Bijūnas“ (vadovas R. Žalnierius).