Ministrės vizitas į perspektyvų gyvulininkystės ūkį

V. Baltraitienė (kairėje) apžiūrėjo Buivydų ekologinį mėsinių galvijų veislininkystės ūkį. Šalia – A. Šakinienė ir V. Buivydas.

 

Penktadienį žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė ekologiniame mėsinių galvijų veislininkystės ūkyje Medsėdžių kaime grožėjosi aubrakų veislės gyvuliais, stebėjosi jų prieraišumu. Ji patikino, jog šis verslas perspektyvus, nes mėsa paklausi užsienyje, atsiveria naujos rinkos Amerikoje, Izraelyje, Kinijoje.

Mėsą parduoda užsienyje

Medsėdžių kaime su šeima ūkininkaujantis Vidmantas Buivydas ministrę V. Baltraitienę pasitiko savo jaukioje sodyboje, beveik prieš porą dešimtmečių atkurtoje toje vietoje, kurią kadaise pasirinko proseneliai ir ūkininkavo aplinkui plytinčiuose laukuose. Jis – ketvirtos kartos ūkininkas. V. Buivydas, deklaruojantis 400 hektarų dirbamos žemės, beveik 10 metų augina aubrakų veislės mėsinius galvijus. Šiuo metu bandoje jų yra 180.

Į Buivydų šeimos ūkį atvykusi ministrė domėjosi šios veislės galvijų auginimu, akcentavo, jog mėsa paklausi užsienyje ir jų augintojams nereikia skųstis kaip pienininkyste besiverčiantiems ūkininkams. Jos teigimu, naujos rinkos atsiveria Amerikoje, Izraelyje, Kinijoje.

„Skerdieną realizuojame Vakarų šalyse – tik maža jos dalis lieka Lietuvoje“, – pasakojo V. Buivydas. UAB „Šilutės veislininkystė“ atlieka šio ūkio bulių vertinimą pagal palikuonių penėjimosi savybes. Ūkininkas kalbėjo, jog pirmąją bandą jau įvertino. Pasak susitikime dalyvavusio šios veislininkystės įmonės vadovo Šarūno Nenartavičiaus, reikia auginti ne tik gražiai atrodančius, bet ir geros genetikos galvijus, kurių mėsa kokybiška. „Buivydų ūkis perspektyvus, nes gerinama veislinė banda“, – teigė jis.

V. Buivydas pasakojo ministrei, jog ūkyje dirba su sūnumis Aurelijumi, Egidijumi ir Juliumi. Ūkininkas džiaugėsi, kad turi kam perduoti savo ūkį. O juk dažniausiai neatsiranda tėvų sukurto verslo tęsėjų. Ne tik Lietuvoje – ir Belgijoje sielvartaujama, kad jaunimas nenori dirbti žemės.

Smulkiesiems – sunkiau

Atvykusi į ganyklą, kurioje ganėsi aubrakų veislės pirmaveršių banda, ministrė stebėjosi gyvulių prieraišumu. Pašaukti šeimininko, klusniai atžingsniavo. Iš viso šiame ūkyje – 100 karvių žindenių. Pasak ūkininko, aubrakai užauga per dvejus metus. Jie auginami ekstensyviai – šeriami žole, šienu, šienainiu, o buliukus palepina traiškytais grūdais.

V. Baltraitienė apžiūrėjo ir tvarte buvusių buliukų bandą.

V. Buivydas kalbėjo, jog mėsinių galvijų auginimas turi kai kurių teigiamų dalykų, pavyzdžiui, nereikia nuolat būti šalia. Neseniai pardavęs mėsinius aubrakus, už gyvojo svorio kilogramą gavo po 1,6 Eur, o ūkininkas, realizavęs mišrūnus, – tik po 1,2–1,4 euro.

Grūdų augintojų priekaištai

Ministrė, susitikusi su rajono augalininkystės ūkių savininkais, diskutavo apie situaciją šiame žemės ūkio sektoriuje. Lietuvos ūkininkų sąjungos Klaipėdos rajono skyriaus pirmininko Artūro Česnausko teigimu, šiemet grūdų augintojai, pretendavę į europinę paramą valdoms modernizuoti, atsidūrė už borto. Tai esą atsitikę dėl Žemės ūkio ministerijos taisyklių. „Paramos gavėjais patvirtinti tik 60 ir daugiau balų surinkusieji, o mes maksimaliai galėjome gauti vos 35. Taigi nė vienas šalies augalininkystės ūkio savininkas paramos negavo“, – apgailestavo A. Česnauskas.

Susitikime grūdų augintojai kėlė ir kitas prob­lemas. „Šių metų pradžioje sužinojome naują reikalavimą, kad deklaruotuose pūdymuose ūkininkas nenaudotų pesticidų. Rudenį tai buvo atšaukta – suprato suklydę. O kas atsakingas už klaidas? Jeigu apsiriktų ūkininkas, iš karto būtų pritaikytos sankcijos. O dėl šios, neabejojame, jog kaltų nebus“, – kalbėjo A. Česnauskas.

Augalininkystės ūkių savininkai pasakė savo poziciją, be to, savo problemas ministrei išdėstys raštu.

Grūdų augintojų nuomone, šiuo metu per daug sureikšmintos problemos pienininkystės sektoriuje – didelis dėmesys ir parama. „Grūdų kaina šiemet krito 30–40 proc., tačiau mes nešaukiame, kad kompensuotų nuostolius, nerašome peticijų, suvokdami, jog tokia rinka. O besiverčiantieji pienininkyste spaudžia valdžią, protestuoja“, – kalbėjo A. Česnauskas.

Ministrė, kurią lydėjo patarėja Danguolė Starkuvienė ir rajono Savivaldybės tarybos narė Andžela Šakinienė, lankėsi ir UAB „Kontvainiai“ kiaulių auginimo įmonėje. Apie tai plačiau – kitame „Bangos“ numeryje. Dėl užtrukusių susitikimų planuotas vizitas į Nacionalinės žemės tarnybos Klaipėdos rajono skyrių neįvyko.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių