Moksleivių skaitymas karantino metu

Savanorystė – tai ne tik visuomeninė veikla, bet ir puikus būdas įgyti naujų žinių, įgūdžių, išbandyti save įvairiose veiklose bei pačiam imtis iniciatyvos. 2015 m. buvo įgyvendintas projektas „Jaunimo savanoriška tarnyba“, kurio dėka jauni žmonės turi galimybę vykdyti savanorišką veiklą pagal pasirinktą sritį ir pobūdį norimoje organizacijoje, taip ugdydami socialines kompetencijas bei pasitikėjimą savimi.

Savo savanorystę nusprendžiau pradėti raginama kitų žmonių bei noro išbandyti savo jėgas visuomeninėje veikloje. Atsižvelgdama į pomėgius ir sugebėjimus, pasirinkau sau patraukliausią organizaciją – Klaipėdos rajono savivaldybės Jono Lankučio viešąją biblioteką. Mane labiausiai sudomino veiklų įvairumas bei renginių gausumas, kurie lavina socialinį išprusimą ar net priverčia išeiti iš savo komforto zonos. Savanoriaujant bibliotekoje didžiausias iššūkis buvo pačiai imtis iniciatyvos, kas nėra man labai artima, tačiau pradėjus kilt idėjoms, mane paveikė adrenalinas bei noras įgyvendinti savo tikslus šioje organizacijoje. Deja, tik įsibėgėjus į savanorystę buvo paskelbtas karantinas, kurio daugelis nesitikėjo. Žinoma, tai turėjo didelę įtaką visam JST projektui, tačiau pasitelkiant mentorių ir kuratorių savanorystė ir toliau vykdoma nuotoliniu būdu. Šitoks sprendimas paskatino jaunimą motyvuotis ir patiems rodyti iniciatyvą išsikeliant savo darbo tikslus. Kartu su kuratore Diana Cipariene puikiai bendraujame internetu, aptardamos, kaip man sekasi savanoriauti, bei diskutuojame apie būsimas veiklas, todėl karantinas mūsų nesustabdė išsikelti naują uždavinį – anketą „Moksleivių skaitymas karantino metu“. Kartu su kuratore aptarusios pasidalijome anketa ir buvome maloniai nustebintos respondentų gausa – jų buvo net 105. Didžiausią dalį atsakiusiųjų užėmė 16–17 metų merginos. Anketa buvo skirta išsiaiškinti, kaip aktyviai moksleiviai skaito knygas bei kokiomis kitomis veiklomis užsiima šiuo laikotarpiu. Dauguma jų atsakė, jog skaitymas jiems yra malonumas, tačiau karantinas to nepaskatino. Na, o populiariausiomis veiklomis buvo laikomos šios: filmų/serialų žiūrėjimas, „online“ pokalbiai, grojimas bei knygų skaitymas. Taip pat moksleivių buvo prašoma atsakyti, kokio formato ir kiek knygų jau spėjo perskaityti karantino laikotarpiu. Gavome štai tokius rezultatus.

Įdomiausių atsakymų sulaukėme į klausimą apie mėgstamiausią perskaitytą knygą. Populiariausiomis buvo išrinktos šios: Joseph Murphy „Jūsų pasąmonės galia“, Ruta Sepetys „Tarp pilkų debesų“, Andre Aciman „Call me by your name“ ir Laurent Gounelle „Dievas visada keliauja incognito“. Vienas atsakymas mane nustebino labiausiai – tarp mėgstamiausių knygų pateko Biblija, o tai tarp jaunimo šiomis dienomis yra labai reta. Taip pat respondentų paprašėme pateikti pasiūlymų, kaip moksleiviai turėtų skaityti knygas savo malonumui, niekieno neverčiami. Čia, be abejonės, pasipylė begalė įvairių atsakymų, tokių kaip „susirasti sau patinkančią knygą“, „siūlyti knygas, kurios būtų aktualios šių dienų jaunimui“, „įdomūs knygų pristatymai, kurie įtrauktų į siužetą ir taip sudomintų skaitytoją“ arba „siūlyti moksleiviams įdomesnę privalomąją literatūrą“. Tačiau sulaukėme ir išties išskirtinių atsakymų, tokių kaip „neįmanoma priversti daryti to, ko nemėgsta“, „duoti kišenpinigių už perskaitytą knygą“ ar „atimti iš moksleivių viską, ką jie veikia“. Dauguma atsakiusiųjų tikrai nepatingėjo „pramankštinti smegenų“ ir pateikė įdomių atsakymų, kurie būtų naudingi bei aktualūs šių dienų moksleiviams. Apklausos pabaigoje respondentų buvo prašoma pasiūlyti knygų savo amžiaus jaunimui. „Top 3“ užėmė Ruta Sepetys „Tarp pilkų debesų“, J. D. Salinger „Rugiuose prie bedugnės“ bei John Green „Aliaskos beieškant“. Šis tyrimas parodė, kad moksleiviai per karantiną skaito aktyviai, bei suteikė įdomių patarimų apie malonų ir lengvą skaitymą šių dienų moksleiviams.

Taigi, savanorystė yra ne tik puikus būdas dalyvauti visuomeninėje veikloje, tačiau ir naudingas laiko leidimas tavo mėgstamoje srityje, kurioje gali įgyti neblogų įgūdžių bei praplėsti savo galimybes. Ką gali žinoti, galbūt tai bus tavo pirmasis žingsnis ateities profesijos link. JST visuomet maloniai kviečia prisijungti prie savanorių komandos ir pradėti įgyvendinti savo tikslus būtent čia!

Neda GRIKŠAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių